Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1448 A

ODPOVĚĎ NA OTÁZKU

poslance Jaroslava Vlčka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci vypracování koncepce dozorových, kontrolních a inspekčních orgánů v České republice

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na otázku poslance Jaroslava Vlčka dopisem ze dne 17. února 1995.

Podle § 90 zákona ČNR č. 3511989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na otázku poslance Jaroslava Vlčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 21. února 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav KLAUS

předseda vlády České republiky

 V Praze dne 17. února 1995
 Čj.: 21144/95-OVA

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci kontrolních, dozorových a inspekčních orgánů České republiky, kterou jste mi zaslal 23. 1. 1995 sděluji následující:

í)ne 9. 5. 1994 proběhlo zasedání Konzultačního fóra Západoevropské unie v Lucemburku o statutu přidružení k Západoevropské unii. Tímto zasedáním vstoupil do původních záměrů vlády na řešení kontrolních a dozorových orgánů v rámci České republiky nový prvek.

V návaznosti na toto jednání se vláda zabývala obecnou otázkou sbližování právních předpisů České republiky s právem Evropských společenství, a usnesením 237/94 ze dne 4. 5. 1994 pověřila Úřad pro legislativu vytvořit specializovaný útvar pro evropskou legislativu.

Zásadní jednání vlády o institucionálním zajištění procesu integrace České republiky do Evropské unie, včetně harmonizace právního řádu České republiky s právním řádem Evropské unie, vyústilo v usnesení 631/94 ze dne 9. 11. 1994. Toto usnesení ustavuje k 1. 1. 1995 Výbor vlády pro evropskou integraci jako stálou poradu ministrů u předsedy vlády a Pracovní výbor pro provádění Evropské dohody jako meziresortní pracovní skupinu. Pro řešení jednotlivých problémů budou z rozhodnutí Pracovního výboru vytvářeny pracovní skupiny expertů.

Celou činnost sbližování právních předpisů České republiky s právem Evropských společenství koordinuje a metodicky usměrňuje prostřednictvím svého specializovaného útvaru pro evropskou legislativu místopředseda vlády pověřený řízením Úřadu pro legislativu a veřejnou správu.

Jednou z oblastí, která souvisí se sbližováním s Evropskou unií, je sjednocení technických předpisů a norem, od nichž je odvislá existence a činnost kontrolních a dozorových orgánů.

Stav, uvedený v odpovědi na Vaši přeckhozí interpelací, představoval orientační iníormaci o těchto orgánech. Celá tato oblast však může být řešena pouze v kontextu s výše uvedeným sbližováním právních předpisů s Evropskou unií. S tím souvisejí i otázky případné privatizace, eventuálně restrikce a rušení některých kontrolních a dozorových orgánů, jejichž nezbytnost si vyžadoval zděděný centralistický model řízení ekonomiky státu.

Vláda nemá žádné kompetence k Nevyššímu kontrolnímu úřadu, a proto je věcí zákonodárců, jaké kompetence mu případně přisoudí i z této oblasti. Kontrolní a dozorové orgány však souvisejí s výkonem státní správy, a proto nepředpokládám, že by vláda navrhovala podřídit je Nejvyššímu kontrolnímu úřadu.

Vážený pane poslanče, odpovídám na Vaši interpelaci v dobré víře, že jste si vědom rozsahu a dosahu legislativních prací, souvisejících s přidružením k Evropské unii, které musí přeckházet praktickým krokům. Vláda po dlouhých diskusích dospěla k závěru, že snahy po nemístném urychlování těchto procesů právě tak, jako krátkodobá intemí řešení v praxi, by nepřinesly žádoucí výsledky. Týká se to tedy i problematiky kontrolních, dozorových a inspekčních orgánů, jak se o nich zmiňujete ve své interpelaci.

S pozdravem

 Václav Klaus

Vážený pan

RNDr. Jaroslav Vlček

poslanec PS Parlamentu ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP