Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1527 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Miroslava Čapka

na ministra spravedlnosti Jiřího Nováka

ve věci stavu příprav smlouvy o právní pomoci mezi ČR a SRN

Ministr spravedlnosti Jiří Novák zaslal odpověď na interpelaci poslance Miroslava Čapka dopisem ze dne 8. března 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra spravedlnosti Jiřího Nováka na interpelaci poslance Miroslava Čapka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 13. března 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha


MINISTR SPRAVEDLNOSTI

ČESKÉ REPUBLIKY

 V Praze dne 8. 3.1995
 M - 165/95

Vážený pane poslanče,

v souladu s ust. § 89 odst. 2 zák. ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, sděluji, v návaznosti na moji předcházející odpověď z 18.11.1994, k Vaší interpelaci z 12.2.1995 následující odpověď:

Podnět k uzavření smlouvy o právní pomoci se SRN jsem odeslal prostřednictvím ministerstva zahraničních věci, které 15.12.1994 oznámilo, že předalo náš podnět Velvyslanectví Spolkové republiky Německo k odeslání Spolkovému ministerstvu spravedlnosti v Bonnu. Obsahem podnětu je vyhodnocení dosavadní spolupráce na bázi Společného protokolu sjednaného v roce 1992, v němž je obšírně zdůvodňována nutnost uzavření dvoustranné smlouvy, a to nejen ve věcech občanských, ale i trestních. Zvláště bylo zdůrazněno, že nedostatek této smluvní úpravy je pociťován především v tom, že neexistuje právní opora pro vzájemné uznávání a výkon rozsudků ve věcech občanskoprávních, rodinně právních a obchodních, dále se jeví jako komplikovaný dosavadní proces, při němž fyzické a právnické osoby získávají tzv. vyšší ověření listin, které mají být použity na území druhého státu. V trestních věcech pak byla zdůrazněna potřeba sjednat podmínky vzájemného předávání trestního řízení mezi oběma státy, které se doposud děje pouze na základě vnitrostátní právní úpravy, což přináší soudům řadu praktických problémů.

Pokud se jedná o další oblasti spolupráce v trestních věcech, a to ve směru klasické právní pomoci v trestních věcech a v oblasti vydávání (extradice) pachatelů mezi oběma státy, byly v červenci 1994 k našemu podnětu Velvyslanectví Spolkové republiky Německo přiloženy jako námět projednání podepsané dvoustranné smlouvy s Rakouskem. V této souvislosti je třeba mít na zřeteli, že jak SRN, tak i naše republika, jsou od r. 1992 zapojeny svým členstvím v evropských úmluvách o vydávání z r. 1957 a o právní pomoci ve věcech trestních z r.1959 do multilaterálního evropského smluvního systému, který funguje a osvědčuje se i ve vztahu k SRN. Zmíněné dvoustranné smlouvy pak jsou dodatkem, který upřesňuje a konkretizuje ve vztahu k sousednímu státu podmínky vzájemných vztahů, například bezprostřední styk mezi justičními orgány namísto zprostředkované korespondence ministerstev spravedlnosti atd. Podobně i rozsáhlá oblast pomoci ve věcech občanských je řešena zapojením obou států do mnohostranného smluvního systému Haagské konference o mezinárodním právu soukromém a procesním.

Situaci ve vztahu k Německu tedy nelze v oblasti právní pomoci chápat tak, jako by tu byl bezesmluvní stav. Ačkoli dosud německá strana na naše návrhy diplomatickou cestou neodpověděla, máme aktuální informace z našeho partnerského ministerstva, že můžeme v brzké době očekávat pozvání k expertnímu jednání o smlouvách do SRN.

Z uvedených důvodů proto prozatím nepovažuji za nezbytné požadovat, aby o problematice bylo jednáno na úrovni předsedů vlád obou států.

S pozdravem

Jiří Novák

Vážený pan

JUDr. Miroslav Čapek

poslanec branného a

bezpečnostního výboru

Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP