Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1537 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců Jaroslava Vlčka a Pavla Seifera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci týdenních svodek od BIS

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslanců Jaroslava Vlčka a Pavle Seifera dopisem ze dne 20. března 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslanců Jaroslava Vlčka a Pavla Seifera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. března 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav KLAUS 
předseda vlády České republiky  

 V Praze dne 20.3. 1995
 Č.j.: 22629/95-OVA

Vážení páni poslanci,

odpovídám na Vaši interpelaci ze dne 20. 2. 1995, ve které mi pokládáte v souvislosti s "týdenními svodkami BIS" několik otázek.

Dne 29. října 1993 sem napsal dopis řediteli BIS, ve kterém píši: "Z důvodu lepší informovanosti vlády o aktivitách BIS Vás prosím, abyste mě písemnou formou seznamoval s výsledky Vaší práce a předkládal, od dnešního dne až do odvolání, týdenní přehledy výstupů Bezpečnostní informační služby s příslušnými adresáty."

Praxe ukázala, že seznam výstupních dokumentů postoupených ústavním činitelům a seznam dokumentů určených policejním útvarům a orgánům státní správy, jak se "svodky" nazývají, je účelné zpracovávat v delších intervalech než týdenních. Seznamy neobsahují věcné informace z hlediska zpravodajského, uváděj i pouze název organizace či jméno toho komu je informace určena, spisovou značku, rozsah a datum jejího předání. Funkce materiálu je především systémová, slouží ke kontrole a k evidenci komunikačních toků mezi BIS a příjemci jejích výstupů.

Svodky MV ČR nedostávám a ani nevidím důvod, proč bych je dostávat měl, kromě jiného také proto, a to je již i odpověď na Vaší další otázku, že v případě potřeby dostávám i vyžaduji informace od řady nejrůznějších činitelů, včetně ministra Rumla či ředitele BIS.

Osobně se domnívám, že by bylo z hlediska systému účelnější, kdyby BIS spadala pod ministra vnitra.

V současnosti však toto řešení, vzhledem k reminiscencím na dobu nepříliš vzdálenou, kdy ministerstvo vnitra obsahovalo neblaze proslulé kontrarozvědné složky, nepřipadá v úvahu. Organizační spojení Vojenského zpravodajství s resortem MO a kontrolu BIS Parlamentem z hlediska její vnější činnosti považuj i za systémově správná opatření.

Ano, odpovídám na otázku, jestli se mnou někdy některý člen vlády konzultoval věc, kterou chtěl doplnit informacemi BIS. Ne, na otázku další, týkající se úniku informací.

Definice kritérií, kterými já osobně posuzuji extrémistické projevy je, z hlediska potřeb této mé odpovědi, záležitost irelevantní. Jako předseda vlády Vás však chci informovat, že jsem se dne 5. ledna letošního roku obrátil dopisem na ministra vnitra, aby materiál o extrémistických postojích dopracoval a předložil na jednání vlády. Vláda však tento materiál dosud neobdržela, ani neprojednala.

S pozdravem

 
Václav Klaus

Vážení pánové

RNDr. Jaroslav Vlček

a Mgr. Pavel Seifer

poslanci PSP ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP