Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1545 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jana Vika

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci získávání informací sdělovacími prostředky ze zdrojů policie a Ministerstva vnitra

Ministr vnitra Jan Ruml zaslal odpověď na interpelaci poslance Jana Vika dopisem ze dne 21. března 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra vnitra Jana Rum(a na interpelaci poslance Jana Vika. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. března 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR VNITRA
 
Jan RUML
 

 V Praze dne 21. března 1995
 Č. j.: KM-64/95-PL

Vážený pane poslanče,

obdržel jsem Vaší interpelaci ze dne 22. února 1995, která se týká úniku informací ze složek Ministerstva vnitra a Policie ČR ve vztahu ke sdělovacím prostředkům a zejména k televizi NOVA.

Pokud se týká možného úniku informací z policejního radioprovozu jsem nucen bohužel konstatovat, že tento únik nemohu vyloučit. V současné době je provoz veden v rámci VKV na bázi simplexního systému a ten zajišťuje pouze ochranu před nekvalifikovaným odposlechem. Technicky jde o inverzi hovorového spektra a nejde tedy o nepřekonatelnou bariéru. Nelze tedy vyloučit ani eventualitu, že některé hromadné sdělovací prostředky disponují radiostanicemi, které mohou pracovat v pásmu používaném Policií České republiky.

Zásadní zvrat lze v oblasti technického zabezpečení přenosu informací očekávat až po vybavení Policie České republiky novým VKV radiovým systémem, který by měl zajišťovat vysoké kryptologické hodnoty a jehož zavádění do výkonu služby Policie České republiky je závislé na rozpočtových možnostech Ministerstva vnitra.

Pokud jde, vážený pane poslanče, o Váš předpoklad, že unikající informace "nejsou poskytovány zadarmo" musím konstatovat, že mi není známo, že by byly prokázány případy poskytování policejních informací ze strany Policie České republiky za úplatu. Jsem si samozřejmě vědom, že takové spekulace se v tisku objevují, ale příslušné orgány se mohou zabývat pouze konkrétními poznatky.

Ve věci záběrů televize NOVA na údajné policejní materiály, v nichž se mělo objevit Vaše jméno a další "údaje" není zřejmé o jaké " policejní materiály" by se mohlo jednat. Nedisponuj i v této souvislosti konkrétními poznatky, které by se mohly stát předmětem šetření.

Vznesl jste, vážený pane poslanče, výhradu k tomu, jak je v civilně správním úseku Ministerstva vnitra nakládáno s údaji o politických stranách. Dovolte mi, abych Vás s uvedenými postupy seznámil.

Spisové materiály politických stran a politických hnutí, založené v odboru správním Civilněsprávního úseku, nejsou veřej ně přístupné. Jedná se o spisový materiál ve smyslu ustanovení správního řádu, tzn., že do registračního spisu strany a hnutí mohou nahlížet pouze účastníci řízení a jejich zástupci, popř. jiné osoby, pokud prokáží odůvodněnost svého požadavku.

Toto stanovisko bylo v listopadu 1994 sděleno rovněž Nezávislé televizní společnosti s. r. o. NOVA k jejímu písemnému dotazu, zda lze nahlédnout do spisového materiálu politických stran a hnutí.

Je proto vyloučeno, aby záběry TV NOVA na údajné stranické materiály byly pořízeny na Civilněsprávním úseku. Mimo to, stanovy založené v registračním spise nejsou opatřeny registrační doložkou, ta se vyznačuje pouze na výtisk, který dostává k dispozici příslušná strana a hnutí. Tato skutečnost sama o sobě vylučuje autentičnost "záběru z Civilněsprávního úseku" na stanovy politických stran s vyznačením registrace.

Údaje, jež jsou poskytovány z evidence stran a hnutí vedené Ministerstvem vnitra ve smyslu zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, se týkají názvu strany a hnutí, dne vzniku, sídla a jména a příjmení statutárního zástupce.

Pokud jde o Váš požadavek, abych spolu s policejním prezidentem podnikl některé kroky k zabránění úniku informací a všechny zjištěné případy nekompromisně trestal, chtěl bych Vás ujistit, že těmto otázkám věnujeme spolu s policejním prezidentem značnou pozornost a to nejen v oblasti systémových opatření, tak při konkrétních případech.

Informace jsou zpravidla sdělovány zejména tiskovými mluvčími policie.

Pokud se jedná o informace označené "Pro služební potřebu" nebo stupni utajení stanovenými zákonem, je v Policii České republiky důsledně dbáno na dodržování právních předpisů v oblasti ochrany utajovaných skutečností a případné prokázané úniky takto označených informací jsou šetřeny a vyvozovány příslušné důsledky.

Musím ovšem ve své činnosti respektovat ústavně zakotvenou svobodu projevu, která obsahuje i právo vyhledávat a šířit informace, které může být omezeno pouze zákonem z důvodů stanovených Listinou základních práv a svobod. Komunikační systém, který jsme "podědili" bohužel byl systémem, který svobodu projevu a priori vylučoval a nepředpokládal pochopitelně únik informací tisku, který byl plně pod kontrolou totalitního systému. Musíme pochopitelně budovat systém pro otevřenou společnost se svobodou projevu a já nezastírám, že nás někdy ať již z důvodů možností rozpočtových, tak i z důvodů opožděné reakce na technický vývoj staví současná situace před nové problémy. Za prioritu však pokládám ústavně zakotvenou svobodu projevu a šíření informací a nevidím žádný důvod k tomu, aby nebyl občan informován o subjektech politického systému samozřejmě s nezbytnou ochranou osobních údajů.

S pozdravem

 
Jan Ruml

Vážený pan

Jan VIK

poslanec

Parlament České republiky

PRAHA


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP