Parlament České republiky"

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1604 A

ODPOVĚĎ NA PODNĚT

poslance Václava Grulicha

na ministra práce a sociálních věcí Jindřicha Vodičku

k sociální situaci v okrese Žďár nad Sázavou v souvislosti s plánovaným

útlumem těžby uranových rud

Ministr práce a sociálních věcí Jindřich Vodička zaslal odpověď na podnět poslance Václava Grulicha dopisem ze dne 12. dubna 1995.

Podle § 91 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecká sněmovně odpověď ministra práce a sociálních věcí Jindřicha Vodičky na podnět poslance Václava Grulicha. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. dubna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
ČESKÉ REPUBLIKY
Ing. Jindřich Vodička
V Praze dne 12. dubna 1995
č.j. 10910/95


Vážený pane poslanče,

obdržel jsem Váš podnět ze dne 17. března 1995 ve věci útlumu těžby uranu v lokalitě Bystřice n. Perštýnem v okrese Žďár n. S. a jeho dopadu do sociální situace v daném regionu. Jsem potěšen Vaším seriozním zájmem o tuto problematiku, i když nemohu souhlasit se všemi argumenty uvedenými v přiloženém znaleckém posudku.

Federální a republikové vlády věnovaly v posledních letech trvalou pozornost uranovému průmysl a řešení dopadu útlumu těžby uranové rudy. K řešení této problematiky byla v období 1990 - 94 přijata čtyři usnesení vlády, která reagovala na radikální změnu poptávky po českém uranu. Spotřeba uranu v České republice je dnes dána pouze potřebami české energetiky v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, která je dosud ve výstavbě. Vysoká cena českého uranu, vyplývající především z charakteru důlně geologických podmínek, neumožňuje počítat s možností jeho prodeje na světovém trhu, ve větším měřítku, ani budoucnosti.

Těžba uranového koncentrátu byla snížena z 2400 tun v r.1989 na 600 tun v r.1994, při snížení počtu pracovníků z 30 350 v r.1989 na 6 900 v r. 1995. K dosud bezproblémovému útlumu těžby uranu výrazně přispěl i nákup uranového koncentrátu, na který nebyl odbyt, do státních hmotných rezerv. Tato cesta ale není trvale možná z pochopitelných důvodů.

V současné době připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu rozborovou zprávu o útlumu těžby uran v České republice, která by měla být předložena k projednání vládě ČR ještě v průběhu měsíce dubna t. r. Zpráva zvažuje všechny věcné aspekty řešené problematiky (finanční, sociální, ekologické, technické apod. v několika variantách. V připomínkovém řízení podpořilo ministerstvo práce a sociálních věcí variantu navrhovanou ministerstvem průmyslu a obchodu, která útlum řeší postupným dotěžením dolu Dolní Rožínka, nikoli náhlým zavřením dolu. Podporujeme tuto variantu právě z důvodu rozložení dopadů do delšího časového období, což umožní všem zainteresovaným orgánům účinně čelit nastalé situaci.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, podle navrženého usnesení vlády, se bude podílet na plnění úkolu zpracovat program rozvoje zaměstnanosti tohoto regionu, ve spolupráci s přednostou Okresního úřadu, s ministerstvem průmyslu a obchodu, s regionálními orgány a institucemi, ve vazbě na přijatou variantu útlumu.

Vážený pane poslanče, mohu Vás ubezpečit, je příslušné úřady práce, průběžně sledují stav ve všech lokalitách kde docházelo či dochází k útlumu těžby uranu. Ať již šlo o lokality v okrese Tachov, Česká Lípa i nyní Bystřici n. Perštýnem. Úřad práce ve Žďáru n. S. v lednu t.r. zpracoval poslední analýzu dopadů do zaměstnanosti a nezaměstnanosti v dotčených lokalitách. Závod Geam Dolní Rožínka měl k 31.12. 1994 celkem 1814 pracovníků, z toho 362 TH pracovníků (91 žen) a 1452 pracovníků v dělnických profesích (143 žen). Z celkového počtu pracovníků má 91% bydliště na okrese Žďár n. S., 9% dojíždí z jiných okresů. Jsme si vědomi vážné situace, která by mohla v tomto regionu nastat. Okres Žďár n. S. má již nyní míru nezaměstnanosti ve výši 4,0 %, přičemž region Bystřice n. P. 5,2 %. Na Bystřicku přitom bydlí 70% z celkového stavu pracovníků. V krajním, byť zatím nepravděpodobném případě, by mohla nezaměstnanost dosáhnout až dvojnásobné současné míry. Úřad práce je připraven podpořit nástroji aktivní politiky zaměstnanosti vznik nových pracovních míst ve vytypovaných odvětvích, která se jeví v rámci okresu jako poddimenzovaná, a to především ve stavebnictví, ve sféře služeb a v potravinářském průmyslu. Ministerstvo práce a sociálních věci podpoří aktivitu úřadu práce potřebnými finančními prostředky.

Vážený pane poslanče, v této fázi jednání o daném problému doporučuji vyčkat rozhodnutí vlády ve věci útlumu, které jak předpokládám, nevyvolá žádnou dramatickou situaci. Po stanovení koncepce dalšího postupu útlumu těžby uranu a přijetí konkrétních opatření bude prostor k projednání Vaší konkrétní participace na řešení tohoto problému.

S pozdravem

Vážený pan poslanec

PhDr. Václav Grulich

Poslanecká sněmovna PČR


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP