Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

1. volební období

1643 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Pavla Seifera

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka

ve věci péče o nevidomé, resp. podmínek činnosti Společnosti nevidomých a slabozrakých

Místopředseda vlády a ministr financí Ivan Kočárník zaslal odpověď na interpelaci poslance Pavla Seifera dopisem ze dne 2. května 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra financí Ivana Kočárníka na interpelaci poslance Pavla. Seifera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne. května 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha


MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

a ministr financí

Ing. Ivan Kočárník, CSc.
V Praze dne 2. května 1995

Čj. 144/23 769/1995


Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci k problematice péče o nevidomé, kterou jsem obdržel, přijměte moje následující vyjádření:

Chápu, že život občanů se zdravotním postižením a zvláště slabozrakých a nevidomých je velice obtížný a přináší mnohá úskalí, která si ostatní zdraví lidé ani neuvědomují. Proto v daňových a dalších legislativních předpisech, které jsou předkládány Parlamentu, věnuje vláda této problematice pozornost. Ke koordinaci těchto snah slouží Vládní výbor pro zdravotně postižené občany. Proto by se organizace občanů se zdravotním postižením měly obracet na svoje zástupce ve Vládním výboru jejich, prostřednictvím řešit své problémy Všichni jsme si jistě vědomi, že jde o řešení postupná, odpovídající možnostem ekonomického vývoje. Jako poslanec Parlamentu ČR víte, že na zdravotně postižené spoluobčany pamatuje státní rozpočet v několika položkách a že na ně pamatují svými úlevami a ustanoveními daňové a další zákony.

Zvyšování cen pomůcek pro zrakově postižené, na které upozorňujete, by nemělo být překážkou jejich poskytování. Podle platné vyhlášky MPSV ČR č. 182/1991 Sb. (odstavec 3, 33) mohou na tyto pomůcky okresní úřady poskytovat příspěvky (dávky sociální péče).

V příloze k této vyhlášce je např. uvedeno, že televizní lupa pro zrakově postižené je hrazena stoprocentně. Vzhledem k tomu, že se jedná o dávku sociální péče, na které je poskytována okresním úřadům dotace ze státního rozpočtu, není příspěvek závislý na finančních možnostech těchto úřadů Rozhodnutí o poskytnutí této pomůcky a posouzení nároku na ni patří do kompetence dávkového specialisty na příslušném Okresním úřadě. Jak je známo z praxe, jsou poskytovány lupy a čtecí zařízení řádově v hodnotě 90 000 Kčs.

Jak uvádíte dále, trápí Vás malá informovanost o připravovaných legislativních předpisech, které se Vás dotýkají a pokládáte za nejvhodnější přímou účast Společnosti nevidomých a slabozrakých při jejich zpracování. Upozorňuji Vás, že připomínková místa k návrhům zákonů jsou dána Legislativními pravidly vlády a je v působnosti jednotlivých ústředních orgánů, zda připravovaný zákon budou projednávat i s dalšími subjekty. Vzhledem k tomu, že organizací zdravotně postižených je několik desítek a jejich počet se neustále mění, je v praxi obtížně proveditelné zasílání materiálů k připomínkám všem těmto organizacím. Proto se kontakt s organizacemi zdravotně postižených děje prostřednictvím Vládního výboru pro zdravotně postižené, případně Sdružení zdravotně postižených. Rovněž Ministerstvo financí zasílá návrhy zákonů a dalších norem, které připravuje, k připomínkám těmto organizacím a dále České unii nevidomých a slabozrakých.

Poskytování dotací ze státního rozpočtu občanským sdružením je nejen otázkou dostatečnosti vytvořených zdrojů v ekonomice, ale i záležitostí efektivního využití dotací ne. smysluplné projekty ve prospěch skupin občanů, jejichž zájmy konkrétní občanská sdružení hájí.

Výběr projektů je zajišťován především formou konkursů vyhlašovaných příslušnými ústředními orgány státní správy.

Celkový objem dotací ze státního rozpočtu pro občanská sdružení je schvalován Poslaneckou sněmovnou Parlamentu jako. závazný ukazatel státního rozpočtu na každý rozpočtový rok, a to ve struktuře podle jednotlivých rozpočtových kapitol. O výši konkrétních dotací jednotlivým občanským sdružením rozhodují na základě schváleného zákona o státním rozpočtu správci rozpočtových kapitol. Postupují přitom v souladu se zákonem č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí v České republice v platném znění a se Zásadami pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky, <občanským sdružením. V bodě II/8 těchto Zásad obsažené ustanovení, že dotace ze státního rozpočtu nesmí zásadně přesáhnout 70% rozpočtových výdajů projektu, nebylo nařízeno Ministerstvem financí, ale vychází z usnesení rozpočtového a kontrolního výboru ČNR č. 298 z roku 1992. Toto striktní omezení vláda zmírnila a je dána možnost, aby v odůvodněných případech ústřední orgán, který poskytuje dotaci, stanovené procento zvýšil.

Pro Vaši informaci uvádím některé výsledky z finančního zúčtování vztahů ke státnímu rozpočtu za rok 1994 konkrétně občanské sdružení Společnost nevidomých a slabozrakých obdrželo prostřednictvím rozpočtů kapitol Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví dotace v celkovém objemu 18,4 mil. Kč. Z této částky nebyly vyčerpány prostředky ve výši 4 mil. Kč. Z toho vyplývá, že mnohdy jsou představy občanských sdružení o potřebě finančních prostředků značně nadhodnoceně a zbytečně jsou v rozpočtu některých kapitol vázány prostředky, které by mohly být využity jinde.

Vláda nevidí cíl své pomoci zdravotně postiženým jen ve zvyšování dotací, ale ve vytvoření systému, který by se za určitých podmínek sám reprodukoval a umožňoval zdravotně handicapovaným spoluobčanům důstojný život. Domnívám se, že Se to v mnoha případech daří.

Z vaší interpelace nevyplývá v jakém směru se vzájemně vylučují předpisy o financování organizací hájících zdravotně postižené. Z hlediska zákona č. 576 je možno podle § 5 odst. 3, písm. c) poskytovat ze státního rozpočtu dotace občanským sdružením prostřednictvím rozpočtů ústředních orgánů, a to včetně občanských sdružení zdravotně postižených. V současné době je Poslaneckou sněmovnou již schválená novela tohoto zákona, která umožní s účinností ode dne vyhlášení poskytovat dotace i právnickým osobám, které jsou založeny k poskytování zdravotních, vzdělávacích, kulturních a sociálních služeb a fyzickým osobám, které tyto služby poskytují. Kromě toho mohou občanským sdružením poskytovat dotace ze svých vlastních prostředků obce. Ve prospěch zaměstnávání občanů se zdravotním postižením jsou dále přímo Ministerstvem financí poskytovány různě formy dotací zaměstnavatelům, kteří tyto pracovníky zaměstnávají. V letošním roce byly na tyto účely vyčleněny a Parlamentem schváleny prostředky ve výši 500 mil. Kč.

S pozdravem Ivan Kočárník

Vážený pan

Pavel Seifer

poslanec

Parlament České republiky

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP