Poslanecká sněmovna

Parlamentu České republiky

1995

I. Volební Období

1703

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření České tiskové kanceláře v roce 1994

Předkládá: RADA ČTK


Výroční zpráva o činnosti a hospodaření České tiskové kanceláře v roce 1994

Podle § 8 odst. 2) zákona ČNR č. 517/1992 Sb., o České tiskové kanceláři, předkládá Rada ČTK Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky výroční zprávu o činnosti České republiky výroční zprávu o činnosti České tiskové kanceláře v roce 1994.

1) Úsek slovního zpravodajství

2) Úsek obrazového zpravodajství

3) Telekomunikační odbor

4) Obchodní úsek

5) Ekonomický úsek

6) Vedlejší podnikatelská činnost ČTK

7) Účast ČTK v akciových společnostech

8) Závěr

1) Úsek slovního zpravodajství

V sedmi redakcích - domácí, zahraniční, sportovní, ekonomické, exportní, bulletinové a dokumentační roce 1994 odešlo 71 a bylo přijato 41 zaměstnanců. Při snížení celkového počtu zaměstnanců o 13% na 197, byl dosažen vyšší výkon. Projevilo se to především v produkci zpráv i zlepšení kvality zpravodajství.

REDAKCE
POČTY ZPRÁV
NÁRŮST

93/94
 
Produkce 1992
Produkce 1993
Produkce 1994
 
USZ celkem
118 212
159 640.
186 916
13 %
domácí redakce
28 390
27 084
37 469
38 %
zahraniční redakce
35 252
45 851
46 171
0,80 %
Slovensko
1888 (včetně TA SR)
4685 (bez TA SR)
4 813
4 %
sportovní redakce
24 574
32 242
37 561
16 %
ekonomická redakce
12 137
27 458
42 447
55 %
exportní redakce
9 792
18 890
23 268
23 %
všeobecný servis
7 488
11 499
13 743
20 %
ekonomický servis
2 304
7 311
9 525
30 %
intografika
78
533
1 027
92 %
profily
264
361
518
43 %
dokumenty
3
143
142
0 %
VIS
315
219
105
-48 %
ostatní
6 178
3 430
4 813
41 %

Základ pro zlepšení služeb redakcí ČTK odběratelům poskytl průzkum, který si objednala tisková kancelář u firmy POINT spol. s r. o. ČTK rozšířila noční zpravodajství, monitorování tisku , radií a TV, zvýšila počet analytických materiálů a souhrnů. Zrychlila zpravodajství dělenou transmisí atd. Z hlediska posouzení politické orientace ČTK vyplývá z tohoto průzkumu, že politickou nestrannost konstatovalo 84 % respondentů, spíše pravicovou orientaci 13% a levicovou 3%.

Domácí redakce pokračuje ve vydávání některých materiálů jako komuniké vlády, významných projevů prezidenta nebo premiéra, návrhu důležitých a diskutovaných zákonů, zásadních stanovisek osobností apod. v nezkráceném znění jako dokumentů. Bylo jich vydáno 142, stejně jako v roce předcházejícím. Placená veřejná informační služba VIS však byla požadována jen zhruba v polovičním rozsahu.

Byly zrušeny některé neefektivní tištěné bulletiny jako ZAHRANIČNÍ AKTUALITY, FORUM (přehled o dění v Parlamentu a ve vládě), a v roce 1993 v ekonomické redakci zavedené SUROVINY, DATA, TRANSPORT. Databáze byly zachovány a otevřeny další - FIRMY A ZDRAVOTNICTVí. - Novým úspěšným produktem je servis MONITOR z překladů článků, komentářů a reportáží.

Snižování nákladů je jedním z hlavních trvalých cílů vedení Úseku slovního zpravodajství. Vzhledem ke snížení státní dotace z 29. mil. Kč na 16. mil. Kč v roce 1995 byl generální ředitel ČTK nucen zrušit svým výnosem 8 zahraničních odboček, které ukončily svou činnost ke konci roku 1994. Jedná se o odbočky ve Washingtonu, Římě, Budapešti, Berlíně, Varšavě, Vídni, Bělehradě, Kyjevě a jedno ze dvou zpravodajských míst v Moskvě, přestože v loňské výroční zprávě o vývoji a činnosti ČTK vypracované generálním ředitelem JUDr. M. Stibralem a schválené Radou dne 14. 2. 1994 bylo konstatováno, že zahraniční zpravodajové obohacují zahraniční servis ČTK především tím, že jejich zpravodajství je původní a přihlíží k zájmům českých odběratelům.

Dokumentační redakce prochází významnou koncepční změnou, informace z kartoték mají být převedeny do elektronické podoby pro snazší zpřístupnění uživateli jak ze strany ČTK, tak klientů. K doručeným kritickým připomínkám k těmto změnám se Rada bude teprve vyjadřovat. Rada byla ředitelem ujištěna, že vyjímečnost archivů ČTK v dokumentační redakci, z nichž některé jsou svým obsahem zřejmě zcela unikátní, zůstanou plně zachovány. V redakci byl položen základ k databázi SVĚT, ČESKÁ REPUBLIKA a SPORT.

Od listopadu 1994 získává ČTK informace také prostřednictvím sítě INTERNET. Rovněž vytváří technické předpoklady pro otevření vlastní služby v této "páteři budoucí informační dálnice".

2) Úsek obrazového zpravodajství

V roce 1994 redakce rozvíjela souběžně jak zpravodajství z domova, ze zahraničí a do zahraniční, tak komerční činnost, s níž započala již v předchozím období.

a/ Zpravodajství

Pokud jde o krytí zpravodajských událostí, redakce obrazového zpravodajství byla u všeho významného, ať už v oblasti politiky, kultury, vědy či sportu. Fotoreportéři vyjeli celkem 16x do zahraničí, aby pořídili zpravodajství z cest ústavních představitelů nebo z významných sportovních soutěží, kde byl předpokládán úspěch našich reprezentantů. Za rok 1994 přibylo do fotoarchivu na 2600 fotoreportáží, jistě nesporný vklad pro agenturu i do budoucna.

Rok 1994 byl významný v technickém rozvoji. Uskutečnil se první zkušební přenos fotoservisu ke klientům přes satelit v součinnosti s francouzskou agenturou AFP. Koncem roku byl nový systém distribuce zpravodajství prakticky dokončen. Byla instalována barevná tiskárna Kodak, která umožňuje prodej i klientům, kteří nejsou napojeni na satelitní distribuční síť. Výsledkem nákladné a složité proměny k totální elektronizaci redakčního systému je vyšší technická kvalita, možnost přenosu barevných fotografií a početnější frekvence snímků na síti.

Všechny významné zahraničně politické události kryté fotoreportéry ČTK byla zaslány tradičním i novým partnerům do zahraničí.

b/ Komerční činnosti

Tato činnost nejde na úkor zpravodajství, naopak. odběr fotomateriálu ve velkém zlevňuje materiál pro potřeby vlastní redakce. Tržby z této činnosti, která zvyšuje prestiž agentury, stouply v roce 1994 na 7, 1 mil. Kč.

V redakci obrazového zpravodajství došlo k úspoře pěti pracovních sil.

3) Telekomunikační odbor

a) Projekt modernizace FOTO ČTK

Projekt byl zahájen na konci roku 1993 nákupem techniky a v únoru 1994 byla spuštěna první fáze modernizace FOTO - satelitní vysílání fotosnímků ke klientům ČTK.

Během roku 1994 byla rozpracována a v listopadu dokončena druhá fáze projektu, tj. úplné digitální a počítačové zpracováni fotografií ČTK v Praze a postupně v krajských redakcích ČTK. Pořízení výpočetní techniky je finanční velmi nákladné.

b/ Projekt sítě NOVEL v ČTK

Telekomunikační odbor začíná s nasazením druhé komunikační sítě v ČTK pro redakční služby s propojením jednotlivých pracovišť.

c/ TO-1994

Příprava projektů Databanky podnikových informací, Databanky novin apod.

Fotoarchiv ČTK

Je systematicky budován od založení agentury v roce 1918. V současné době je v něm uloženo zhruba 5 mil. fotografií dokumentujících historii Československa, nejdůležitější světové události 20. století a jeho podstatnou součástí je také portétní archiv nejvýznamnějších osobností české a světové historie.

Archiv je rozdělen do tří částí. Slovní anotace k fotografií se uchovávají již pouze v elektronické podobě.

Fotoarchiv je neustále doplňován novými fotografiemi především z vlastním zpravodajské produkce obrazové redakce, která denně svým klientům vysílá 60-80 černobílých i barevných snímků.

4) Obchodní úsek

Činnost obchodního úseku se v průběhu roku 1994 zřetelněji rozdělila dle druhů činnosti na:

a) marketingovou a propagační činnost

b) prodejní činnost

c) administrativní činnost

A/ Marketingová a propagační činnost

- základě vypracovaného zadání byl proveden ve II. čtvrtletí roku 1994 marketingovou firmou POINT "průzkum nemediálního trhu". Cílem bylo získat a zpracovat kvalifikované informace o struktuře, formách, frekvenci dodávek a prioritách dat požadovaných od ekonomické redakce ČTK firmami z ekonomické sféry. By tak dán základ k rozvoji ekonomické redakce ČTK a zvýšení prodeje jejich produktů.

- druhým krokem byl průzkum mediálních odběratelů produktů ČTK se stejným postupem při vypracování jeho zadání.

- z hlediska propagace ČTK byla hlavní akce reklamní kampaň formou inzerce v tištěných mediích a vysíláním reklamních spotů v rozhlasových stanicích. Tato kampaň byla zaměřena na vytvoření nezaměnitelného profilu ČTK jako spolehlivé a nezávislé tiskové agentury formou propagace značky ČTK tak, aby nedocházelo k nežádoucí záměně s ČTA.

Dalším prostředkem propagace byla účast na výstavách.

B/ Prodejní činnost

byla uskutečněna

a) v mediální sféře

b) ve sféře státních orgánů a institucí

c) v ekonomické sféře

V závěru roku 1994 proběhl zkušební provoz aplikace zpravodajství ČTK ve Videotextu SPT Telecom.

Převážná většina stanovených cílů v prodejní oblasti byla splněna. Došlo téměř ke 40 % nárůstu příjmů za prodej zpravodajského servisu ČTK a podstatné rozšíření počtu zákazníků především z ekonomické sféry.

C/ Administrativní činnosti

- cílem byl zlepšení organizace práce při redukci pracovních sil a zefektivnění činnosti celého obchodního úseku, a ten byl dosažen.

5) Ekonomický úsek

V roce 1994 byly provedeny organizační změny:

a) byl zrušen autoprovoz

b) bylo zrušeno oddělení příjmů na účtu a nahrazeno oddělením saldokonta

c) v personálním odboru byla nahrazena oddělení jednotlivými referáty

d) bylo zrušeno oddělení dovozní a zásobovací v odboru hospodářské správy a jeho činnost byla převedena do oddělení správy majetku.

Těmito změnami byl snížen počet zaměstnanců o 28% na nynějších 74 zaměstnanců.

V odboru informační soustavy byly v závěru roku 1994 zahájeny přípravné práce na zavedení nového ekonomického systému, když v průběhu celého roku byl kladen důraz na plné zvládnutí nové účetní soustavy.

Těžištěm činnosti odboru hospodářské správy byla příprava a realizace rekonstrukce rozvodů v hlavní budově ČTK, realizace nájemních smluv v budově v Žirovnické ulici a pod.

6) Vedlejší podnikatelská činnost ČTK

Do roku 1994 vstupovala ČTK s těmito nezpravodajskými organizačními jednotkami:

- vydavatelství Pressfoto

- čtrnáctideník 100+1 zahraniční zajímavost

- Presscentrum

Vydavatelství Pressfoto

Vydavatelství plnilo v roce 1994 tzv. útlumový program, jehož hlavním cílem byla likvidace neprodejných zásob zboží. Nová výroba byla omezena na minimum. Objem skladových zásob se podařilo snížit na 11 mil Kč. Vedení ČTK v závěru roku rozhodlo vytvořit podmínky pro další existenci vydavatelství tím,že by se v průběhu roku 1995 tato organizační složka od ČTK privatizační formou oddělila a působila by nadále jako samostatný právní subjekt ve formě akciové společnosti. Podle generálního ředitele zakladatelem a jediným akcionářem bude a má zůstat ČTK.

Čtrnáctideník 100+1 ZZ

Náklad časopisu v závěru roku 1992 činil 55 000 výtisků. Hospodářské výsledky se pohybovaly na hranici rentability. Vzhledem k situaci na změněném trhu tiskovin a poněvadž ČTK již do časopisu neinvestovala k zajištění jeho eventuálního rozvoje, byl čtrnáctideník 100+1 ZZ na jaře 1994 odprodán. Nově vzniklá akciová společnost 100+1 ZZ, níž ČTK vlastní 10% akcií v poměrně krátké době prodala svůj devadesátiprocentní podíl novému vydavateli.

Presscentrum

ČTK provozovala Presscentrum od roku 1992 pro potřeby novinářů i jako místo k pořádání tiskových konferencí, prezentací a pod. Středisko bylo od počátku nerentabilní, poklesl i počet zahraničních novinářů působících v Praze, a tak byl jeho provoz v závěru roku 1994 ukončen.

7) Majetková účast ČTK

REPRO ČTK a. s.

ČTK je majoritní akcionářkou společnosti založené a zapsané do obchodního rejstříku v roce 1991

Možnost nápravy závad v ocenění majetku ČTK, vloženého do akciové společnosti ještě federální agenturou, zjištěných jak MF ČSFR, tak později i Ministerstvem financí ČR, je prakticky nulová.

V roce 1994 nebylo hospodaření společnosti po prvé od jejího založení ztrátové. - Expertní skupina generálního ředitele ČTK, která posuzovala kompletně tuto problematiku, ani během roku 1994 ještě nenavrhla zásadní řešení, právě pro složitost celé problematiky.

Economia, a. s.

ČTK zůstává nadále majitelkou 11% akcií této společnosti, která je trvale zisková.

100+1 ZZ

ČTK vlastní 10% akcií této nové společnosti.

UTAX - sdružení

Nejde o podíl v procentech na základním jmění, ale o zabezpečení operativního tisku bulletinů, které tisková kancelář vydává. Jde o trvalý finanční přínos.

8) Závěr

Česká tisková kancelář po konsolidaci v roce 1994 se přibližuje podobě agentury běžné v demokratických státech, kdy předmětem činnosti již není pouze tvorba zpravodajství pro sdělovací prostředky, ale i produkty pro nemediální sféru. Daří se jí úspěšně zvládat vytčené úkoly pokud jde o kvalifikační úroveň pracovníků i technického vybavení a dobrou obchodní a marketingovou činnost.

Rada ČTK považuje průběžnou transformaci tiskové agentury za zdařilou i pokud jde o hospodářské výsledky. Rada doporučuje ve statutu zakotvenou nezávislost zdůraznit i novelou zákona ČNR č. 517/1992 Sb. při současném ustanovení sboru klientů, jak je rozvedeno v závěru Tezí vymezujících možnosti transformace ČTK.

Přílohy:

1) Auditorská zpráva s komentářem ekonomického ředitele ČTK Ing. Nováka

2) Výrok auditora

3) Hodnocení Ing. Petráka, soudního znalce z oboru ekonomie a účetnictví

 Za Radu ČTK předkládá
 Jiří Ješ, v.r.
 předseda rady ČTK

V Praze dne 25. dubna 1995

Auditorská zpráva

pro zveřejnění

ověřili jsme účetní závěrku České tiskové kanceláře, Opletalova 7, Praha 1, IČO 47115068 (dále jen "ČTK") k 31. prosinci 1994 v souladu ze Zákonem č. 524/1992 Sb. o auditorech a Komoře auditorů České republiky a auditorskými směrnicemi vydanými Komorou auditorů České republiky, které vycházejí z mezinárodních směrnic.

Vedení ČTK je odpovědné za sestavení účetní závěrky a vedení účetnictví tak, aby bylo úplné, průkazné a správné v souladu s platnými zákony a předpisy. Naší odpovědností je vyjádřit názor na účetní závěrku jako celek na základě provedeného auditu.

Náš audit byl plánován a proveden s cílem získat dostatečnou míru jistoty, že účetní závěrka neobsahuje významné nesprávnosti. Audit zahrnuje ověření účetních záznamů, provedené ověřením všech účetních údajů a dalších informací prokazujících údaje účetní závěrky k 31.12.1994, posouzení účetních postupů a významných odhadů, použitých společností při sestavení závěrky. Na základě výsledků použitých auditorských procedur jsme nezjistili žádné skutečnosti, které by naznačovaly, že účetní záznamy ČTK nejsou ve všech podstatných aspektech v souladu s platnými zákony a předpisy. Domníváme se, že provedený audit dává dostatečný základ pro vyslovení výroku na účetní závěrku.

Podle našeho názoru účetní závěrka k 31.12. 1994 ve všech podstatných aspektech věrně zobrazuje majetek, závazky, vlastní jmění a finanční situaci ČTK k 31. prosinci 1994 a výsledky jejího hospodaření za účetní období 1994 v souladu se Zákonem č. 563/1991 Sb. o účetnictví a příslušnými předpisy.

v Praze dne 14. března 1995

 HZ Praha spol. s r.o.
 licence KAČR č. 31

HZ Praha spol. s r.o.

člen Pannell Kerr

Forster Worldwide

Zpráva auditor

o ověření roční účetní závěrky provedeném u ČTK za období od 1.1.1994 do 31.12. 1994

březen 1995

I.Údaje o ČTK:

Den zápisu do obchodního rejstříku: 31. 12. 1993

Obchodní jméno: Česká tisková kancelář, povolená zkratka ČTK IČO: 47 11 50 68

Sídlo: Praha 1., Opletalova 5/7, PSČ 111 44.

Právní forma právnické osoby: (ve výpisu z obchodního rejstříku nevyplněno)

Statutární orgán:.

generální ředitel: JUDr. Milan Stibral
 Praha 5, Hábova 1562
  
zástupce: Ing. Radim Novák
 Praha 3, Jeseniova 113

Předmět podnikání:

- šíření slovního, obrazového zpravodajství z České republiky a ze zahraničí

- poradenství v obchodě a průmyslu

- poskytování software

- propagační činnost

- ubytování v ubytovacích zařízeních

- fotografické služby

- koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej vyjma zboží uvedeného v příl. zák. č. 455/1991 Sb..

- opravy motorových vozidel

- opravy karosérií.

- montáž a opravy výrobků a zařízení spotřební elektrotechniky

- nakladatelství

- automatizované zpracování dat

- zprostředkování v obchodě, průmyslu a investicích

- reklamní činnost

- vydavatelství

- silniční motorová doprava

- montáž a opravy telek. zařízení

Způsob založení: ČTK byla zřízena zák. ČNR č. 571/92 Sb. ze dne 21. 10. 1992 o ČTK, který nabyl účinnosti dne 15. 11. 1992. Nakládá vlastním majetkem, jehož základem je majetek převedený z ČSTK a to doby převodu všech majetkových a jiných práv na jiný právní subjekt zvláštním zákonem nebo postupem podle zvláštního zákona.

II. Příjemce zprávy

Zpráva je určena statutárnímu orgánu České tiskové kanceláře

III.Období za které se ověření provádí

Ověření se provádí za rok 1994 na základě účetní závěrky sestavené k 31.12.1994.

IV.Předmět a účel ověření

Předmětem ověření je účetnictví a roční účetní závěrka k 31.12.94

Účelem ověření je, dle §14, odst. 1 a 2 zákona ČNR číslo 524/92 Sb. o auditorech a komoře auditorů ČR, zda údaje v účetní závěrce věrně zobrazují stav majetku a závazků, finanční situaci a výsledek hospodaření a zda účetnictví je vedeno úplně, průkazným způsobem a správně.

Ověřeny byly účetní písemnosti týkající se roční účetní závěrky k 31.12.94:

- Výkaz zisků a ztrát sestavený v plném rozsahu

- Rozvaha v plném rozsahu

- příloha je sestavena dle předpisů

- Hlavní kniha

- předvaha k 31.12.94

- zůstatky rozvahových účtů byly doloženy dokladovými inventurami

V.Vymezení odpovědnosti

Za vedení účetnictví, jeho úplnost, průkaznost a správnost odpovídá statutární orgán účetní jednotky. Auditor ověřuje věrohodnost informací prokazujících údaje uvedené v účetní závěrce.

VI.Právní základ ověření a uplatněné směrnice

Audit byl proveden v souladu s §20, odst. 2, písm. a) zákona č.563/91 Sb. o účetnictví a v souladu s auditorskými směrnicemi č. 1 - 4 vydanými Komorou auditorů ČR.

VII. Auditor odpovědný za předložení zprávy

Jméno auditora: Ing. Petr Šrámek, auditor ČR ev.č. 1163
 Ing. Ivo Rambousek, auditor ČR ev. č. 1262

Asistent auditora: Mgr. Hana Holubová

VIII.Obchodní Jméno auditorské firmy

HZ Praha, spol. s r.o. Českomoravská 23, Praha 9

IX.Výrok auditora

Provedli jsme ověření účetní závěrky v souladu s auditorskými směrnicemi vydanými Komorou auditorů ČR.

Za vedeni účetnictví, za jeho úplnost, průkaznost a správnost odpovídá statutární orgán ČTK. Naší povinností bylo získat všechny informace, které byly podle našeho nejlepšího vědomí nezbytné pro ověření účetní závěrky. Ověřování bylo provedeno výběrovým způsobem při respektování významnosti vykazovaných skutečností.

Účetní závěrka byla sestavena na základě účetnictví vedeného v souladu s platnými právními předpisy.

Podle našeho názoru účetní závěrka zobrazuje věrně majetek, závazky, vlastní jmění, finanční situaci ČTK a výsledky jejího hospodaření za účetní období 1994.

X. Datum vyhotovení zprávy

15. března 1995


XI.Přílohy

Rozvaha k 31.12.1994

Výkaz zisků a ztrát k 31.12.1994

Příloha k účetní závěrce, včetně přehledu o peněžních tocích

V Praze dne.................

Zprávu převzal:..............

 HZ Praha, spol. r.o.
 auditor-licence KAČR č.31

Výrok auditora

Ověřili jsme účetní závěrku České tiskové kanceláře k 31.12. 1994, tj. rozvahu, výkaz zisků a ztrát a přílohy v souladu se zákonem ČNR č. 524/1992 Sb., a auditorech a Komoře auditorů České republiky a auditorskými směrnicemi vydanými Komorou auditorů.

Za úplnost, průkaznost a správnost účetnictví a za přípravu účetní závěrky odpovídá vedení ČTK.

Naší odpovědností je, na základě auditu provedeného v souladu se zákonem a směrnicemi, vyjádřit názor na účetní závěrku jako celek. Audit zahrnuje ověření informací prokazujících údaje uvedené v účetní závěrce. Ověření jsme provedli výběrovým způsobem při respektování významností vykazovaných skutečností.

Podle našeho názoru účetní závěrka České tiskové kanceláře ve všech podstatných aspektech věrně zobrazuje stav majetku, závazků, vlastního jmění a finanční situaci společnosti k 31.12.1991 a výsledky hospodaření za rok 1994. Účetní závěrka je sestavena v souladu se zákonem č. 563/1991 Sb. o účetnictví a s postupy účtování pro podnikatele.

Při ověřování závěrky jsme nezjistili žádné závažné skutečnosti, které by naznačovaly, že účetní záznamy, na základě kterých byla účetní závěrka sestavena, byly ve všech významných okolnostech vedeny v rozporu s platnými zákony a předpisy.










V Praze dne 14. března 1995

ČESKÁ TISKOVÁ KANCELÁŘ

Opletalova 5, 111 44 Praha 1

tel. (02) 24227711 fax (02) 24225387

MINISTERSTVO FINANCÍ

ČESKÉ REPUBLIKY

Ing. Jiří Volf, CSc.

ředitel odboru 14

Letenská 15

Praha 1

118 00

V Praze dne 14. 2. 1995

č.j. EU-49/95

Věc: zúčtování dotace ze státního rozpočtu 1994

Na základě usnesení vlády ČR ze dne 24. září 1993 č, 533 o státním rozpočtu na rok 1994 byly České tiskové kanceláři poskytnuty účelové dotace ve výši 44 mil. Kč. a to:

1) na zabezpečení zahraničního zpravodajství 29 mil. Kč
2) na modernizaci technického zařízení 15 mil. Kč.

Obě dotace podléhají zúčtování se stáním rozpočtem a proto v příloze dopisu zasíláme "Závazné přiznání" ve dvojím vyhotovení a specifikaci nákladových položek rozepsaných podle jednotlivých zahraničních poboček a specifikaci nákladů na modernizaci technického zařízení.

Čerpání dotace ze SR na zahraniční zpravodajství:

I. čtvrtletí 6 670 000 9.3.94
II.čtvrtletí6 670 000 9.5.94
III.čtvrtletí8 410 000 21.7.94
IV.čtvrtletí7 250 000 13.10.94

Celkové náklady na činnost zahraničních poboček dosáhly výše 33 407 428,- Kč; rozdíl 4 407 428,- Kč byl uhrazen z prostředků ČTK.

Čerpání dotace ze SR na modernizaci technického zařízení:

II.čtvrtletí6 900 000 3.6.94
III.čtvrtletí8 100 000 22.7.94

 ing. Radim Novák
 ekonomický ředitel ČTK

Příloha:

2 x Závazné přiznání vč. přílohy

2 x přehled čerpání zahr. poboček

2 x přehled čerpání na modernizaci

Návrh na rozdělení zisku ČTK za rok 1994

Podle 8, odst. 1, písmeno d) zákona ČNR č. 517/92 Sb. náleží do působnosti Rady ČTK schvalovat závěrečný účet tiskové kanceláře. Supluje tedy působnost valné hromady akciové společnosti resp. u společnosti s ručením omezeným. Do působnosti valné hromady patří i rozhodnutí o rozdělení zisku. Vzhledem k výše uvedenému navrhuji následující rozdělení zisku roku 1994:

čistý zisk k rozdělení 1 675 044,42
  
a) příděl do sociálního fondu 1603 044,42
  
b) odměna generálnímu řediteli 72 000,00

Odůvodnění:

Rozpočet sociálno fondu (resp. FKSP do roku 1992) se v posledních letech pohybuje okolo 2 mil. Kč ročně. Vzhledem k tomu, že v roce 1993 ČTK nevytvořila zisk a že na rozdíl od FKSP není možno dotovat sociální fond v případě ztráty, použila na krytí potřeb roku 1994 zůstatku FKSP z minulých let. Podle připravované kolektivní smlouvy je orientačně připraven rozpočet na rok 1995 ve výši 1 900 tis. Kč.

Roční odměna vedoucímu organizace je běžný institut používaný u soukromoprávních i veřejnoprávních institucí. Navrhovaná odměna činí 4,3 % z čistého zisku a 1,6 % ze zisku před zdaněním.

Struktura majetku ČTK k 31.12.1994








Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP