Parlament České republiky,

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1729 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Petry Buzkové

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci soustavy Novomlýnských nádrží

Ministr životního prostředí František Benda zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Petry Buzkové dopisem ze dne 24. května 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra životního prostředí Františká Bendy na interpelaci poslankyně Petry Buzkové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 7. června 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ing. František Benda, CSc.

ministr životního prostředí

České republiky
 V Praze dne 24. května 1995
 Č. j. M/1988/95

Vážená paní poslankyně,

v interpelaci ze dne 9.5.1995 jste se na mne obrátila s několika dotazy ve věci Vodního díla Nové Mlýny, kde, jak uvádíte, mělo být provedeno snížení hladiny o 85 cm a následně plněny další kroky ekologických úprav, které mají začlenit toto technické dílo minulého období do krajiny a alespoň zčásti obnovit přerušenou kontinuitu jihomoravského luhu.

Toto rozhodnutí přijalo vedení Ministerstva životního prostředí ČR v březnu 1993 jako postupný, dlouhodobý úkol, vycházející z vyhodnocení výsledků a doporučení odborných a vědeckovýzkumných pracovišť. Doporučené snížení hladiny ve střední a dolní nádrži je základním krokem, který má při zachování všech vodohospodářských funkcí soustavy zajistit ekonomicky nejefektivnější a biologicky nejvýhodnější výchozí stav pro vybudování biokoridoru spojujícího lužní lesy pod VD Nové Mlýny s lesními komplexy podél řek Jihlavy a Svratky.

Vážená paní poslankyně, všechny stanovené úkoly, o kterých jste podle textu interpelace velmi dobře informována, jsou průběžně plněny.

V rámci časových možností jsou též přehodnocovány správní akty ve správních řízeních I. stupně, stejně jako je prováděno OkÚ Břeclav časově náročné posouzení vlivu na životní prostředí dle zák. 24/92 Sb. a poté bude zahájeno stavební řízení ke stavbě jednotlivých ostrovů.

Urychlení těchto řízení se závaznými lhůtami není v působnosti mého ministerstva.

Na soustavě nádrží VD Nové Mlýny tedy nejde o zakonzervovaný a neudržitelný stav z působený nerozhodným postojem MŽP ČR, ale o soustředěné úsilí postupně zabezpečit právní stav, který umožní další kroky vlastní realizace budování biokoridoru a souvisejících ekologických opatření. Přitom řada z nich, zejména v prostoru lužních lesů pod VD Nové Mlýny, již byla realizována a probíhají i v tomto roce.

K Vašemu názoru, že vodní nádrže nepřinášejí žádný ekonomický efekt uvádím:

Vyčíslitelné přínosy nádrží představují ročně částku 14, 4 mil. Kč, nevyčíslitelné přínosy hovoří o ekologické efektivnosti a patří sem zajišťování minimálního ekologického průtoku, povodňování lužních lesů, povodňování pramenišť, závlahy, dotace drobných vodních toků i např. rekreační využívání nádrží.

Komplexní vyřešení problematiky Novomlýnských nádrží je záležitostí dlouhodobou, naše představa navrhovaného postupu základních akcí je rozvržena na období 1995 až 2003 v celkovém objemu zhruba 150 mil. Kč.

V úctě

František Benda

Vážená paní

JUDr. Petra Buzková

poslankyně Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Sněmovní 4

110 00 Praha 1 - Malá Strana



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP