Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1730

Otázka

poslankyně Petry Buzkové

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci dokončení sítě velkoplošných chráněných území

Ve smyslu § 90 odst. 2 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující otázku poslankyně Petry Buzkové na ministra životního prostředí Františka Bendu. Otázka je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. května 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Otázka

JUDr. Petry Buzkové

na ministra životního prostředí

Ing. Františka BENDU CSc,

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás se závažnou otázkou, týkající se dokončení sítě velkoplošných chráněných území (dále jen VCHÚ), tedy systému chráněných krajinných oblastí (CHKO) a národních parků (NP). Je známo, že dokončení této sítě je vázáno pouze administrativními kroky, neboť návrhy jsou již Vaším resortem zpracovány. Jedná se především o území v relativně málo poškozených a minimálně osídlených oblastech pohraničí.

Ve většině návrhů je brán zřetel k možnostem bilaterální spolupráce v oblasti ochrany přírody, mnohdy návrhy VCHÚ svými hranicemi přímo navazují na zahraniční oblasti s podobným režimem. V dalších případech k tomuto důvodu přistupují další, neméně závažné. V případě rozšíření CHKO Pálava se jedná o praktické naplňování Ramsarské úmluvy (ke které ČR přistoupila) o ochraně mokřadů, které patří k nejohroženějším biotopům na světě. Rozšířením by se výrazně zlepšily možnosti ochrany rozsáhlého území, zasahujícího do čtyř států. V případě navrhované NP Labské pískovce (které splňuje podmínky "evropského NP"), se kromě propojení jednoho geografického celku stejnou formou ochrany ve dvou státech, jedná i o možnost zařazení mezi biosférické rezervace, které vyhlašuje UNESCO.

Jak ukazují zkušenosti vyspělých zemí tradičního volného trhu, v první fázi privatizace zemědělského a půdního fondu se prohloubí rozpor mezi ekologií krajiny a jejím využíváním. Vyvstává zde zřetelné nebezpečí devastace krajiny, jejich hodnot a poškození jejich funkcí. V případě navrhovaných VCHÚ se jedná především o vytvoření zákonných nástrojů k zlepšení podmínek a zachování většinou mimořádně cenných krajinných celků.

Za prioritní byly Vaším resortem v minulosti označeny:

1. CHKO Labské pískovcevyhlášení NP uvnitř stávajícího VCHÚ
2. CHKO Český ráj - rozšíření
3. CHKO Pálava- rozšíření
4. Novohradské hory- vyhlášení CHKO
5. Střední Poohří - vyhlášení CHKO
6. Český les- vyhlášení CHKO
7. Javoříčská vrchovina - vyhlášení CHKO

Vážený pane ministře, vzhledem k tomu, že mnohé návrhy jsou zpracovány či zpracovávány již řadu let (viz rozšíření CHKO Český ráj, připravované již od roku 1971) a zvýšení formy ochrany je v zájmu jejich zachování (viz Javoříčská vrchovina s lokaitou Rajchéřov), bych chtěla vědět, v jakém stadiu se nachází vyhlašovací řízení a kdy dojde k jejich vyhlášení.

Zároveň bych ráda věděla, zda MŽP či jiné instituce Vašeho resortu zpracovávají návrhy na zkvalitnění stávajících VCHÚ. Doporučení, aby byly nově stanoveny hranice v minulosti povětšinou určované podle velkých komunikací, odstraněním intenzivně hospodářsky využívaných okrajových zón VCHÚ a sídlištních či průmyslových aglomerací uvnitř VCHÚ, má jistě logiku. Zajímalo by mě, zda bylo k podobnému kroku již přikročeno, kdo jej bude realizovat a jaké oponentuře budou jednotlivé návrhy podrobeny.

 Petra Buzková

V Praze dne 9.5.1995


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP