Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1943

INTERPELACE

poslance Jana Navrátila

na vládu České republiky

ve věci důsledného vyšetření útoku chorvatských ozbrojených sil na stanoviště jednotky Armády České republiky

a odpověď předsedy vlády Václava Klaune na interpelaci

Ve smyslu § 112 odst. 4 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jana Navrátila na vládu České republiky a odpověď předsedy vlády Václava Klaune na tuto interpelaci. Pan poslanec Jan Navrátil požádal o zařazení uvedené odpovědi na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Interpelace a odpověď jsou přílohami sněmovního tisku.

V Praze dne 17. září 1995

Milan Uhde v.r.

Příloha

JUDr. Jan Navrátil - poslanec

Klub KSČM v Poslanecké sněmovně

Parlamentu České republiky

Sněmovní 4, 118 26 Praha 1

tel.(02) 24592438, 24592465

V Hodoníně dne 7. srpna 1995

Interpelace na vládu České republiky

Vážený pane předsedo vlády České republiky,

obracím se na vládu České republiky s interpelací ve věci důsledného vyšetření útoku chorvatských ozbrojených sil na stanoviště jednotky Armády České republiky, působící v rámci jednotek UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie, při kterém bylo zraněno několik příslušníků této jednotky a podle agenturních zpráv dva příslušnici této jednotky utrpěným zraněním podlehli.

Dále pane předsedo žádám, aby byl chorvatské straně vyjádřen ostrý protest za provedení tohoto útoku, stejně jako proti dalším násilným akcím, kterých se při vojenských akcích dopustili vojáci chorvatských ozbrojených sil proti jednotkám UNPROFOR. Stanoviště naší jednotky bylo řádně označeno a útok proti jejím příslušníkům nelze hodnotit jinak, než jako cílevědomý a vražedný.

Vzhledem k tomu, že jednotka naší armády, v rámci sil UNPROFOR již není schopna plnit mírové a humanitární úkoly, pro které byla do bývalé Jugoslávie vyslána a nadále hrozí přímé ohrožení životů jejích příslušníků, žádám, aby vláda České republiky učinila všechna opatření ke stažená této jednotky do České republiky.

Závěrem své interpelace Vás pak pane předsedo žádám, abyste svým vlivem působil na prezidenta. republiky Václava Havla, aby se zdržel takových neuvážených prohlášení k zahraničně politickým problémům, jako učinil minulý pátek a v sobotu. Při hodnocení událostí probíhajících na území bývalé Jugoslávie v posledních hodinách a dnech zřejmě nedošlo ke koordinaci názorů mezi prezidentem a vládou, což podle mého názoru poškozuje ]mého a postavení České republiky.

Jan Navrátil

Vážený pan

Václav Klaus

předseda vlády České republiky

Václav Klaus

předseda vlády České republiky

V Praze dne 6. září 1995

Čj. 30438/95-OVA

Vážený pane předsedo,

v příloze Vám zasílám k informaci a dalšímu sněmovnímu využití odpověď na písemnou interpelaci poslance Jana Navrátila ve věci vyšetření smrtí dvou vojáků Armády České republiky, k níž došlo v srpnu letošního roku na území bývalé Jugoslávie. Interpelace je evidována pod č. 3.

S pozdravem

Václav Klaus

Příloha

Vážený pan

PhDr. Milan Uhde

předseda Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha

Václav Klaus

předseda vlády České republiky

V Praze dne 6. září 1995

Čj. 30438/95-OVA

Vážený pane poslanče,

dovolte mi, abych odpověděl na Vaši interpelaci, kterou jste adresoval vládě a která se týká vyšetření smrti dvou českých vojáků, k níž došla při chorvatské ofenzívě dne 5. srpna 1995 na území bývalé Jugoslávie.

K zabití dvou českých vojáků jednotek OSN a zranění dalších tří došlo po zahájení operace "Bouře", v jejímž průběhu chorvatská armáda obsadila bývalé UNPA sektory Sever a Jih. Touto úspěšnou vojenskou operací chorvatská vlád a znovu získala kontrolu nad územím tzv. "Republiky srbská Krajina", do té doby ovládané krajinskými Srby. V době tragické události sváděly znepřátelené strany těžké boje v prostoru pozorovatelského stanoviště mírových sil. OSN "TANGO -23 Repetitor". Stanoviště našich vojáků se dostalo pod těžkou dělostřeleckou a minometnou palbu vedenou z obou stran.

První informace hovořily o odpovědnosti chorvatské strany, později byly označovány za možného viníka jednotky krajinských Srbů. Vel vyslanec ČR v Záhřebu O. Havlín podal dne 5. srpna 1995 v této věci ústní protest ministru zahraničních věcí Chorvatské republiky a následujícího dne tlumočí toto stanovisko i vedoucímu kabinetu chorvatského prezidenta H. Šariničovi, který vyjádřil soustrast nad úmrtím dvou příslušníků českého praporu a označil za viníky krajinské Srby. Zároveň přislíbil celou záležitost prošetřit a o výsledku Českou republiku prostřednictvím našeho zastupitelského úřadu v Záhřebu oficiálně informovat.

Vláda ČR vyjádřila ihned po tragické události mým prostřednictvím zájem na důsledném vyšetření tohoto incidentu. Událost je v současné době šetřena třemi nezávisle působícími stranami, a to chorvatskou vojenskou policií, vojenskou policií mírových sborů OSN, resp. její částí Department of Peacekeeping Operation ve spolupráci s vojenskou policií Armády ČR a v České republice Státním zastupitelstvím pro Prahu 3. Šetření nebylo dosud ukončeno. Po skončení vyšetřování vojenskou policií OSN bude vyšetřovací zpráva postoupena Odboru pro mírové operace OSN (DPKO), který vydá oficiální zprávu. Tato zpráva bude postoupena Ministerstvu obrany a Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Oficiální zpráva DPKO bude známa nejdříve za měsíc.

Souhlasím s Vámi v tom, vážený pane poslanče, že k násilné smrti dvou příslušníků Armády ČR došlo v důsledku chorvatské ofenzívy a následných těžkých bojů. Do skončení vyšetřování však nelze z útoku na naše pozorovatelské stanoviště mírových sil OSN vinit ani jednu z obou znepřátelených stran.

Česká republika od okamžiku mezinárodního uznání Chorvatské republiky podporovala její samostatnost a územní celistvost. Násilnou reintegraci UNPA sektorů Jih a Sever však nepovažujeme za adekvátní postup chorvatské strany, neboť nebyly využity všechny politické prostředky pro mírové urovnání této otázky. Česká republika vyjádřila s tímto chorvatským postupem svůj nesouhlas i prostřednictvím Stálé mise při OSN v New Yorku.

O otázce dalšího působení mírových sil OSN v Chorvatsku (UNCRO) a jejich novém mandátu probíhají jednání v Radě bezpečnosti OSN. Nosnými prvky nového mandátu by se měly stát monitorování lidských práv na reintegrovaném území, distribuce humanitární pomoci a kontrola mezinárodních hranic Chorvatska.

Dne 16. srpna 1995 přijala vláda rozhodnutí, že i přes tragické následky incidentu nebude česká jednotka působící v mírových silách OSN z Chorvatska odvolána. Účast v mírových silách OSN mimo jiné přispívá k naplňování cílů zahraniční politiky ČR a zvyšuje její mezinárodní kredit. Vámi požadované stažení jednotky by naopak bylo projevem nespolehlivosti. ČR vůči závazkům, které celý kontingent OSN v této oblasti má a které v rámci svěřeného mandátu UNCRO musí i jednotka Armády České republiky zajistit. Z těchto důvodů se proto vláda domnívá, že jednostranné staženi našich vojáků by nebylo správným řešením.

S pozdravem

Václav Klaus

Vážený pan

JUDr. Jan Navrátil

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP