Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

2004

Vládní návrh

na vyslovení souhlasu s tranzitem vojsk NATO a dalších států zúčastněných v partnerství pro mír přes území České republiky v souvislosti s operací IFOR (Implementation Force)

Návrh usnesení

Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

k návrhu na vyslovení souhlasu s tranzitem vojsk NATO a dalších států zúčastněných v Partnerství pro mír přes území České republiky v souvislosti s operací IFOR (Implementation Force)

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky souhlasí s tranzitem vojsk NATO a dalších států zúčastněných v Partnerství pro mír přes území České republiky v souvislosti s operací IFOR (Implementation Force).

Předkládací zpráva

pro Parlament České republiky

Dne 18. září 1995 zaslal generální tajemník Organizace spojených národů dopis Radě bezpečnosti k situaci v Bosně a Hercegovině. Informoval v něm mimo jiné o příznivějším vývoji v oblasti, charakterizovaném především dohodou uzavřenou zástupci vlád Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a Svazové republiky Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora) o zásadách řešení konfliktu. V této souvislosti navrhl, aby Rada bezpečnosti udělila oprávnění skupině členských států, působících s podporou regionálních organizací a ujednání, která by po předpokládaném uzavření mírové smlouvy mohla účinně napomoci nastolení míru.

V souladu s uvedeným doporučením a souběžně s jednacím úsilím diplomacie Spojených států amerických zahájila Organizace Severoatlantické smlouvy přípravy na vytvoření mnohonárodních sil, jež by se pod vedením NATO podílely na stabilizaci mírových podmínek na území bývalé Jugoslávie (operace "Implementation Force" - IFOR).

V souvislosti s plánováním operace IFOR orgány Organizace Severoatlantické smlouvy dospěly k záměru požádat Českou republiku o povolení k tranzitu součástí ozbrojených sil států NATO a dalších států zúčastněných v Partnerství pro mír, které se mají účastnit operací na území bývalé Jugoslávie, přes území České republiky. Oficiální žádost, týkající se této věci, obdrží Česká republika v krátké době.

Pozitivní reakce České republiky na tuto žádost Organizace Severoatlantické smlouvy je v plném souladu s prioritami české zahraniční politiky, mezi nimiž spolupráce s NATO zaujímá jedno z nejvýznamnějších míst. Zapojením do operace IFOR a její všestrannou podporou Česká republika potvrdí svůj pokračující zájem na aktivním podílu v akcích mezinárodního společenství, směřujících k mírovému řešení konfliktu na území bývalé Jugoslávie. Zároveň vyjádří svoji podporu působení Organizace Severoatlantické smlouvy k urovnání jugoslávské krize a významně přispěje k uplatňování role NATO v systému kolektivní bezpečnosti v Evropě. Lze očekávat, že účast našeho státu v IFOR bude výraznou podporou zapojení České republiky do euroatlantických bezpečnostních struktur.

Bylo by vážným pochybením, pokud by Česká republika vyslala do krizových oblastí na území bývalé Jugoslávie součásti Armády České republiky, avšak odmítla by poskytnout ozbrojeným silám členských států Organizace Severoatlantické smlouvy a jiných států, zapojených do mnohonárodních sil působících pod vedením této aliance, další potřebnou součinnost.

Z článku 39 odst. 3 ústavního zákona České národní rady č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, se podává, že k pobytu cizích vojsk na území České republiky je třeba souhlasu Parlamentu. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby s tranzitem vojsk NATO a dalších států zúčastněných v Partnerství pro mír přes území České republiky v souvislosti s operaci IFOR vyslovila souhlas Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.

V Praze dne 6. prosince 1995

Předseda vlády

Václav Klaus v.r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP