Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

I. volební období

2062/1

Stanovisko vlády

k návrhu zákona o ochraně nemovitostí tvořících nejvýznamnější součást kulturního bohatství České republiky (tisk č. 2062)

předložené dopisem předsedy vlády Václava Klause ze dne 8. února 1996 (čj. 3452/96 - OVA)

Stanovisko

vlády k návrhu zákona o ochraně nemovitostí tvořících nejvýznamnější součást kulturního bohatství České republiky (tisk č. 2062)

Vláda na své schůzi dne 7. února 1996 projednala a posoudila návrh zákona o ochraně nemovitostí tvořících nejvýznamnější součást kulturního bohatství České republiky a vyjádřila s tímto návrhem zákona nesouhlas.

Stát chrání kulturní památky jako nedílnou součást hmotného kulturního bohatství a vytváří legislativní, administrativní i finanční podmínky pro péči o kulturní památky, pro jejich zachování a vhodné využívání,avšak bez ohledu na to, komu kulturní památka vlastnicky patří. Vláda nezastává názor, že pouze stát může řádně spravovat národní kulturní památky.

Vláda považuje zákon o státní památkové péči za dostatečný právní základ pro ochranu kulturních památek. K jeho zdokonalení, a to i ohledně péče o národní kulturní památky, vláda vypracovala a Poslanecké sněmovně předložila novelu tohoto zákona.

Pro úplnost vláda upozorňuje, že předložený návrh zákona

a) zavádí pro tutéž kategorii nemovitostí, to je národní kulturní památky, dvojí režim, kdy s národní kulturní památkou, která je ve vlastnictví jiné osoby než státu nebo obce, by bylo možné nakládat, zatímco národní kulturní památku, jež je ke dni účinnosti nabytí zákona ve vlastnictví státu nebo obce, by bylo možno převádět jen mezi státem a obcí, a to i v případě, že následně by označení nemovitosti za národní kulturní památku bylo zrušeno,

b) zasahuje do působnosti soudů určit vlastnické právo k nemovitosti, a to tím, že za vlastníka označuje toho, kdo je ke dni účinnosti navrhovaného zákona zapsán jako vlastník v katastru nemovitostí,

c) vylučuje případné restituce národních kulturních památek, pokud by k nim mělo dojít po nabytí účinnosti navrhovaného zákona.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP