Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

I. volební období

2118

INTERPELACE

poslance Miloše Skočovského

na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého

ve věci změny napětí v elektrické rozvodné síti české republiky a

a odpověď ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého na interpelaci

Ve smyslu § 112 odst. 4 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Miloše Skočovského na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého a odpověď ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého na tuto interpelaci. Pan poslanec Miloš Skočovský požádal o zařazení uvedené odpovědi na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Interpelace a odpověď jsou přílohami sněmovního tisku.

V Praze dne 13. března 1996

Milan Uhde v.r.

Příloha

Evidenční číslo interpelace: 91

Poslanecký klub

Českomoravské unie středu

Ing. Miloš Skočovský, CSc.

Vážený pan

ing. Vladimír Dlouhý, CSc.

ministr průmyslu a obchodu ČR Praha

prostřednictvím

předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

pana PhDr. Milana Uhdeho

zde

 
V Praze, 24. 1. 1996

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás v níže uvedené věci:

Od roku 1993 platí ČSN - IEC 38 (33 01 201, podle které se jmenovité napětí trojfázové sítě mění z dosavadních 220/380V na 230/400V - s dovolenou maximální hodnotou až 244/424V. Tato max. hodnota je oproti dosavadní úrovni vyšší až o 11 %, což leží mimo toleranční pole dovolené pro používání dosavadních elektrických strojů a zařízení. Bezpečnostní předpisy říkají, že stroj či zařízení musí být používáno při takovém napětí, které je uvedeno na štítku. Je-li tedy používáno při napětí až o 1 1 % vyšším, jsou jednoznačně porušeny bezpečnostní předpisy. Může dojít např. k přehřívání, překročení jmenovitých otáček u točivých el. strojů, výraznému snížení životnosti např. u žárovek i motorů a zvýšení jalového zatížení sítě. Ve většině případů se nemusí nic stát, avšak stane-li se, je pak vina na uživateli, protože spotřebič použil při jiném než štítkovém napětí. Skutečný viník ten kdo změnil napětí v el. síti (prostřednictvím el. rozvodných závodů vlastně stát), či ten kdo prodal výrobek podle již nenormalizovaných parametrů (obchod) nebo ten, kdo širokou veřejnost neupozornil prokazatelně (tak, jak se to třeba v podnicích nejméně 1 x ročně vlastnoručním podpisem stvrzovalo) - což je opět stát a jako ručitel za všechny normy se tak pohodlně vyvinil.

Pro zavedení této normy je tedy nutné provést některé činnosti, které se zatím vůbec neprovádí (či jen v minimální míře). Občan je tak ohrožován na životě nebo přinejmenším za své peníze nedostává výrobky a odpovídající zdroje (dodávanou elektřinu) v plné hodnotě - je tedy okrádán.

Uvedená fakta mne znepokojují a proto Vás, vážený pane ministře, žádám odpověď na následující otázky:

1. Kdy se provedou vysvětlovací akce, které seznámí všechny občany s tím, že při nově normalizovaném napětí nemůže používat staré spotřebiče, pokud se nechce vystavit nebezpečí při jejich používání či nechce se smřit se snížením užitných hodnot spotřebičů?

2. Jak je zaručeno aby ze států, kde je již napětí 230/400V uzákoněno., se spotřebiče vyrobené podle zastaralých norem nedovážely k nám? Kontroluje se, zda jsou v obchodní síti prodávány již jen spotřebiče dle normy ČSN IEC 38?

3. Pokud se tyto staré výrobky ještě prodávají, je stanoveno, dodržováno a kontrolováno, zda je zákazník upozorněn na to, že kupuje nenormalizovaný výrobek?

4. Má-li norma vstoupit v plnou platnost od roku 2003, pak jen v oblasti uvedení napětí v síti do souladu s normou je potřebné vyměnit m.j. přes 40 tisíc distribučních transformátorů, což značně potřebuje minimálně 1,5 mld Kč. Stejné náklady si vyžádá výměna VN transformátorů i transformátorů u odběratel napojených na síť 110kV. Celkem tedy 3 mld Kč ročně. Je zajištěno, že tyto prostředky poskytnou výhradně energetické rozvodné společnosti nebo se bude uvažovat o odložení definitivní platnosti této normy?

5. Pokud se sekundárně tyto náklady rozpustí do zvýšení cen elektřiny, potom každý z obyvatel naší republiky zaplatí (přímo nebo ve zvýšené ceně zboží) cca 300 Kč ročně, a dalších více než 100 Kč ročně zaplatí za snížení užitých hodnot spotřebičů, např. častěji spálené žárovky. Nebude se proto na určitou dobu (cca 5 let) uvažovat o příspěvku státu občanům z titulu změny dodavatelských podmínek el. energie? Pro státní rozpočet by to znamenalo případně výdaj až 4 mld Kč ročně.

Ing. Miloš Skočovský

Česká republika

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ing. VLADIMÍR DLOUHÝ, CSc.

ministr
 V Praze dne 19. února 1996
 Č. j. 4352196/411011000
 MIPOX000R9UO

Vážený pane poslanče,

na Vaši interpelaci týkající se připravované změny jmenovitého napětí v sítích nízkého napětí (nn) podávám následující odpověď.

Možnost užívat stejných spotřebičů ve dvou největších skupinách napětí na evropském kontinentu s používaným napětím 220/380 V a ve Velké Británii a příslušných zájmových oblastech v jiných kontinentech s napětím 240/415 V - vedla

k vytvoření normy IEC 38, kterou se zavádí jednotné napětí o hodnotě 230/400 V.

Tato norma z r. 1983 je výsledkem více než dvacetiletého jednání v rámci mezinárodní normalizace a je považována za nejvýznačnější úspěch mezinárodní elektrotechnické normalizace za celou dobu její působnosti. Do našich předpisů byla zapracována pod označením ČSN IEC 38 Normalizovaná napětí IEC s platností od 1. 4. 1993 a stanovuje, že stávající napětí trojfázové sítě 220/380 V v ČR bude přecházet na novou hladinu 230/400 V stupňovitě s cílem zajistit minimální dopad na spotřebitele.

V přechodném období bude siť nn provozována napětím 230/400 V s odchylkami - 10% a + 6 %, tedy s nejvyšším napětím 243,8/424 V, které se téměř kryje s hodnotou současného napětí 220/380 V a s přípustnou odchylkou + 10 %, tj. 242/418 V, na které jsou dnešní spotřebiče dimenzovány.

Z toho důvodu přehřívání spotřebičů, zvýšení otáček u točivých strojů či snížení životnosti např. žárovek bude prakticky stále v dovolených mezích a právě tak nelze hovořit o nebezpečí ohrožení na životě.

Přechodné období slouží pro dožití spotřebičů řady 220/380 V a skončí v r. 2003. Po tomto období budou normou dané dovolené odchylky napětí + 10 %, - 10 %, což v krajním případě přinese nárůst na hodnotu 253/440 V. Ani tato změna však neznamená, že bude nutno provést výměnu všech spotřebičů. Je třeba mít na zřeteli, že v převážné většině odběrných bodů sítě bude napětí udržováno na nové jmenovité hodnotě 230/400 V a jen ve výjimečných případech bude vyšší.

Uvedená změna napětí vyžaduje, aby na trhu byly k dostání elektrospotřebiče dimenzované podle nové normy, což se již stává běžnou praxí. Nelze však nařídit, aby byly z prodeje staženy spotřebiče na jmenovité napětí 220 V a právě tak není možné požadovat, aby byl zákazník upozorněn, že kupuje nenormalizovaný výrobek. Je na občanech, aby se při koupi dotázali nebo sami ověřili údaj napětí na štítku spotřebiče, ze strany prodavačů je pak věcí profesní etiky na uvedenou skutečnost upozornit.

K otázce transformátorů v elektrizační soustavě lze uvést následující. Změna napětí se dotýká pouze distribučních transformátorů vn/nn. U převážné většiny se předpokládá úprava napěťových poměrů v síti prostou přeregulací odboček transformátorů. Pouze v případech dlouhých vývodů vn s většími úbytky napětí, kde

po odbočce + 5 % už nelze napětí zvyšovat, přichází v úvahu výměna transformátoru. Úhradu nákladů s tím spojených převezmou příslušní držitelé autorizace na rozvod.

Transformátory 110 kV/vn zůstanou nedotčeny, neboť napětí na straně vn je vázáno rovněž normou IEC 38 a velikosti napětí se nemění.

O příspěvku státu občanům z titulu změny dodavatelských podmínek elektřiny se neuvažuje. Je však nezbytně nutné zahájit vysvětlovací akce, které občany s připravovanou úpravou seznámí ještě před započetím realizace v elektrizační soustavě. Předpokládá se, že hlavním nositelem informace budou rozvodné energetické společnosti.

S pozdravem

Vážený pan

Ing. Miloš Skočovský, CSc.

poslanec

Poslanecký klub

Českomoravské unie středu

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP