(9.20 hodin)
(pokračuje Nečas)
Které si nemohou dovolit platit ani těch 50 %. Neplatí tedy slova, že jim to bylo kompenzováno. Důsledkem tohoto rozhodnutí může být, že v této zemi zanikne v následujících měsících několik desítek dobrovolných hasičských sborů. To může být jeden důsledek.
Druhý důsledek, který já jsem slyšel říci naprosto otevřeně od starostů, že prostě obce, které na to nemají, to nezaplatí. A je to správné, aby Ministerstvo financí svou politikou tlačilo obce k tomu, aby naprosto ostentativně ignorovaly zákon prostě proto, že nemají prostředky na to, aby tento zákon naplnily? Tento postup Ministerstva financí, znovu to opakuji a potvrdil to i pan poslanec Výborný, je postupem špatným, postupem, který v mnoha ohledech popírá sám sebe, protože je v rozporu s vlastními vyhláškami, a znovu opakuji, že jsem přesvědčen o tom, že Poslanecká sněmovna musí vyslovit nesouhlas s touto interpelací. Každý, kdo se s touto věcí setkal na poradách starostů, na okresních shromážděních, každý, kdo působil jako starosta, ví, že tento problém je neřešen v tomto roce, a nenechme se oklamat těšínskými jablíčky, že to bude komplexně, koncepčně, systémově atd. řešeno v následujících letech. Problém je teď, mají ho desítky obcí a může to skončit velmi špatně s některými dobrovolnými hasičskými sbory. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Oznamuji, že pan kolega Stanislav Gross má náhradní kartu č. 4.
Uděluji slovo panu kolegovi Martínkovi, který se přihlásil o slovo.
Poslanec Radko Martínek: Vážený pane předsedající, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, nechci už dlouho zdržovat, ale poradil bych panu poslanci Nečasovi, jak to lze řešit, protože u nás na svitavském okrese jsme to vyřešili jednoduše.
Okresní shromáždění schválilo určitý příspěvek všem obcím, které mají hasičská auta, a tyto dostaly v plné výši zaplaceno, tzn. 50 % od státu, 50 % od okresního úřadu. Upozorňuji, že toto řešení přijala celá řada dalších okresů, a to řešení je úplně jednoduché.
K tomu, co tu říkal předtím, musím znovu konstatovat, že žádná vláda před touto vládou se vůbec nezabývala náklady obcí ani pokud se týká povinného ručení, ani příspěvků na veřejnou správu nebo státní správu. Dovoluji si upozornit a mohl by si pročíst statistiky, že velká většina právě těch obcí, které mají příspěvek na státní správu, který byl valorizován tuším o 10 % v letošním roce, tak samozřejmě má hasičská auta a těch ostatních je jen minimum. To jsou prokazatelná fakta.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. S faktickou poznámkou pan kolega Kopecký, poté pan kolega Beneš, pan kolega Výborný a pan kolega Nečas.
Poslanec Robert Kopecký: Pane předsedající, dámy a pánové, jako starosta malé obce musím prohlásit, že toto věcně není pravda. To, co prohlásil kolega Martínek, je skutečnost. My máme také hasičská auta. Půlku nám uhradí stát a polovinu dostaneme od okresního úřadu. V čem na tom budou obce hůře? Já bych řekl, že v ničem. Říkejme to tak, jak to je, skutečnost. Děkuji.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji. Dalším přihlášeným byl pan poslanec Beneš, po něm, opakuji, pan poslanec Výborný, pan poslanec Nečas.
Poslanec Miroslav Beneš: Pane předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové, tady znějí opravdu slova, která trochu zapomínala, že opravdu nejenom tato vláda, ale i vlády předchozí do rozpočtu dávaly dotaci na výkon státní správy. Ano, možná valorizace nebyla někdy tak rychlá, jindy byla daleko rychlejší.
Ale pojďme zpátky k hasičským autům, resp. autům, která jsou pro dobrovolné sbory hasičů.
Pan kolega Martínek tu uváděl příklad ze Svitav. Je vidět, že svitavské okresní shromáždění našlo rezervu ve svém rozpočtu, což - nevidím kolegu Šustra, jistě by mi potvrdil, že v okrese Brno-venkov okresní shromáždění bude těžko hledat takovou rezervu - takže jen pan kolega Martínek potvrdil, že svitavské okresní shromáždění považuje opatření Ministerstva financí za nedostatečné, protože jestliže se okresní shromáždění rozhodlo obcím přispět, tak jen říká, že opatření ministra financí je nesmyslné.
Já jsem v této věci interpeloval pana ministra dvakrát a nechtěl jsem s tím tolik otravovat, jen bych chtěl zdůraznit, že dobrovolní hasiči nejezdí s auty proto, aby se svezli, ale proto, aby za prvé se účastnili technických kontrol, protože musí velmi pravidelně, za druhé proto, aby se zúčastnili cvičení, za třetí - kéž by to bylo minimálně - aby jeli k zásahu.
Systém, kdy pojištění je vybráno a pak zpátky distribuováno, není o ničem jiném, než že část tohoto pojištění zůstává někde na cestě.
Já jsem uvítal rozhodnutí pana ministra, že alespoň zmírnil dopad na obce. Já vítám rozhodnutí okresních shromáždění, které eliminuje dopad na obce, ale pouze tehdy, může-li. A já bych byl rád, kdybychom dobrovolným hasičům vyšli vstříc ještě více a ještě více se selským rozumem. Ne vybírat a pak zase posílat. Děkuji. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Slovo má pan kolega Výborný.
Poslanec Miloslav Výborný: Já opravdu nechci být útočný a chci to říci velmi klidně.
K tomu, co říkal pan kolega Martínek. To je jistě na Svitavsku pravda, a nejen na Svitavsku, mohu sdělit, že také okresní shromáždění v Chrudimi postupovalo obdobným způsobem, a mohli bychom nalézt mnoho okresů, které to učinily, a mnoho jiných, které to prostě učinit nemohly.
Druhou poznámku. Pan kolega říkal, že v minulosti věc nebyla řešena ze strany vlády vůbec. To je přece nepřesné. Mnozí to víme. V minulosti to bylo tak, že obce toto pojištění neplatily, až letos poprvé se to dozvěděly z vyhlášky. A to bylo špatně, že to neplatily, protože to bylo v rozporu s jinými předpisy. Ale zapomnělo Ministerstvo financí zrušit jedno ustanovení v jedné vyhlášce. Já prostě nevyčítám panu ministrovi to, že dal poloviční dotaci, zaplať pánbůh za ni, my jsme rádi, že ji dostaneme, ale to, že nerespektuje platnou vyhlášku.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. S faktickou poznámkou se přihlásil pan kolega Severa.
Poslanec Pavel Severa: Dámy a pánové, velmi krátce. Byla tu řeč o svitavském okrese. Jsem z toho okresu a musím říci, že samozřejmě se našly peníze na řešení neřešitelné situace obcí v této věci, ale na úkor jiných věcí. Na úkor třeba podpory vodovodů apod. Samozřejmě, že kde mohou řešit situaci jinak, tak ji řeší jinak. Tento problém není tak, že by to bylo pro nás dobré řešení, ale je to prostě zamezení většího zla. Nerad bych, aby se tu říkalo, že ve svitavském okrese byla nějaká rezerva. Naopak, škrtly se některé věci a pomohlo se obcím, které by to nějak nemohly vyřešit. Děkuji.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Pořadí pan kolega Nečas, po něm pan kolega Žižka. Pan kolega Nečas stahuje svou přihlášku, pan kolega Žižka má slovo.
Poslanec Jan Žižka: Pane předsedající, dámy a pánové, já bych chtěl do úvodu říci a informovat Poslaneckou sněmovnu, že od roku 1965 se pohybuji v této oblasti, tudíž jsem osobou podjatou. Nicméně mi dovolte, abych se vyjádřil i k této diskusi, která tu nastala a má daleko širší rozměr než původní názor pana předsedy Nečase. V podstatě zde byl interpretován.
Pan předseda Nečas otevřel problém, který se nazývá financování požární ochrany jako celek, a dokonce si troufám říci, že otevřel problém související se zkušenostmi z povodní roku 1997, 1998, problém týkající se integrovaného záchranného systému.
***