Místopředseda PSP Stanislav Gross: Kolegyně a kolegové, prosím, abyste zaujali svá místa. V tuto chvíli bychom měli přistoupit k rozhodnutí o návrhu, který přednesl pan poslanec Mareš, na rozšíření našeho pořadu o bod, který před malou chvílí specifikoval. Prosím, abyste všichni zaujali svá místa, abychom mohli pokračovat.
S procedurální připomínkou se hlásí pan poslanec František Brožík.
Poslanec František Brožík: Vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, dovolte mi, abych jménem klubu sociální demokracie využil jednací řád a nejméně dvaceti poslanci tento návrh vetoval. Děkuji.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji. Kolegyně a kolegové, požaduje někdo dokladování oněch 20 lidí? Není tomu tak. Věříte nám, že stále máme více než 20 poslanců.
Můžeme pokračovat dále v našem programu.
Kolegyně a kolegové, ty, kteří toto veto dávají, prosím, aby povstali. Kolegové z Poslanecké sněmovny chtějí, aby se ukázalo, že je jich více než 20. (Poslanci klubu sociální demokracie povstali.) Děkuji vám. Nebudu se dopouštět zneužití předsedajícího schůze a nebudu se vyjadřovat věcně.
Budeme pokračovat dále v našem programu. Konstatuji, že v tuto chvíli bychom se měli věnovat projednávání bodu číslo
2.
Návrh poslanců Josefa Mandíka a dalších na vydání zákona,
kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb.,
trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 39/ - druhé čtení
O úvodní slovo bych požádal zástupce navrhovatelů pana poslance Josefa Mandíka. Prosím, pane poslanče, přistupte k řečništi. Jakmile se zklidní atmosféra, udělím vám slovo. Pokusím se vám ale vytvořit dostatečně důstojné prostředí, které by odpovídalo vážnosti vašeho návrhu.
Poslanec Josef Mandík: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, dámy a pánové, podrobně věcné zdůvodnění návrhu jsem provedl při prvním čtení. Nyní mi dovolte, abych vás poinformoval o průběhu projednávání.
Předkladatelé měli v úmyslu řešit jen postavení stráží. V reakci na připomínky mnohých z vás, ať z ústavně-právního výboru, nebo zemědělského výboru, byl vypracován komplexní pozměňovací návrh, který řeší mimo postavení stráží i jejich kompetence. Předkládaný pozměňovací návrh usnesením zemědělského výboru číslo 53, tisk 39/3, prošel připomínkovým řízením na Ministerstvu zemědělství a Ministerstvu životního prostředí. Tím předkladatelé naplnili požadavek mnohých z vás, ale i připomínky uvedené ve stanovisku vlády. Na základě konzultace s Ministerstvem vnitra navrhnu v podrobné rozpravě jeden pozměňovací návrh, a to v části 6 usnesení zemědělského výboru.
Dámy a pánové, řešení předkládané problematiky je velmi aktuální a potřebné. Odborná veřejnost očekává od nás, poslanců, přijetí návrhu novely zákona č. 140/1961. Proto vás žádám o podporu předložené novely, za což vám za předkladatele děkuji.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu poslanci Mandíkovi. Tento návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavně-právnímu výboru a výboru zemědělskému. Usnesení obou výborů byla rozdána jako sněmovní tisk 39/2 a 39/3. Prosím nyní, aby sněmovnu seznámila zpravodajka ústavně-právního výboru, jeho předsedkyně paní kolegyně Jitka Kupčová, s průběhem jednání ve výboru.
Poslankyně Jitka Kupčová: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, ústavně-právní výbor se návrhem na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 39, zabýval na své 11. schůzi 9. prosince 1998 a přijal usnesení č. 20, kterým doporučuje Poslanecké sněmovně, aby návrh neschválila. Toto usnesení je obsaženo ve sněmovním tisku 39/2.
Ústavně-právní výbor se navrhovanou právní úpravou zabýval poměrně podrobně a usnesení, které jsem právě přednesla, bylo přijato těsnou většinou hlasů. Velmi častou námitkou proti předloženému návrhu zákona byla námitka rozdílné úpravy pravomocí, ale i ustanovování do funkcí jednotlivých stráží, kterých se návrh týká, tedy lesní stráže, myslivecké stráže, stráže přírody, vodní stráže a rybářské stráže.
***