(15.50 hodin)
(pokračuje Beneš)
Přitom pro jednotlivou stranu by to bylo 5 % a pro koalice tolikrát více, o kolik se jedná stran.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které se zatím nikdo nepřihlásil. - Pan poslanec Kühnl se hlásí, prosím.
Poslanec Karel Kühnl: Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, chtěl bych využít tohoto okamžiku obecné rozpravy ke krátké diskusi na téma, které patří do projednávané problematiky, ale není zatím součástí návrhu daného zákona o volbách do zastupitelstev obcí.
Unie svobody má ve svém volebním programu myšlenku přímé volby vrcholných představitelů samosprávných orgánů, tedy starostů, primátorů, dnes by to mělo platit i pro krajské hejtmany, a já bych proto chtěl říci pár slov k této problematice a zároveň bych chtěl vysvětlit, proč v tuto chvíli ve formě pozměňovacího návrhu nebudeme navrhovat zavedení takovéto přímé volby.
My projednáváme zákon, který - jak řekl pan ministr - je časově trochu v nouzovém stavu, protože řada obcí nemá zvolena zastupitelstva. I my jsme toho názoru, že je třeba, aby tato zastupitelstva byla zvolena, takže si v tuto chvíli nemůžeme z časových důvodů dovolit příliš velké komplikace v projednávání zákona.
Na druhé straně ovšem je škoda, že se nám dosud nepodařilo v neformálních či neoficiálních rozhovorech se všemi kolegy ze všech politických stran shromáždit dostatečnou podporu pro myšlenku přímé volby. Domníváme se totiž, že Česká republika přece jen v současné době prochází určitou krizí důvěry v politiku, a jedním ze zdrojů této krize je nepochybně i příliš velká vzdálenost mezi občany a vrcholným představitelem samosprávy. Starosta a primátor neodvozuje svůj mandát přímo od občanů, ale jeho legitimačním zdrojem jsou zastupitelstva. Totéž samozřejmě platí pro krajské hejtmany. Přímá volba by znamenala úplně jiný druh legitimace.
Přitom jednou z kritik, které bývají vyslovovány proti myšlence přímé volby, je, že se jedná o neorganické zavádění prvku přímé demokracie. Myslím si, že tomu tak není, protože přímá demokracie znamená, že občané přímo a nezprostředkovaně řeší problémy společnosti, zatímco přímá volba představitelů je pouhou volbou, jíž občané vybírají ty, kteří potom zmíněné problémy řeší.
Myslím si, že je zcela zjevné, že přímá volba starostů a primátorů by výrazně posílila vazbu mezi občany a volenými politiky. Posílila by také velmi prvek osobní odpovědnosti při správě veřejných věcí, protože umožňuje podstatně přesnější definování odpovědnosti politiků za jejich činnost.
Je ale samozřejmé, že zavedení takového prvku do volebního zákona o volbách do zastupitelstev obcí by znamenalo nové a přesné vymezení postavení starostů a primátorů, vymezení jejich kompetencí vůči radě, vůči zastupitelstvu, a samozřejmě i naopak, a že by to tedy znamenalo vlastně předložení úplně nového zákona.
Domnívám se, a mohu to slíbit, že se tímto volebním programem budeme v budoucnosti řídit a takový zákon budeme připravovat. Hovoříme ovšem v této souvislosti pravděpodobně až o příštím volebním období, neboť takový návrh musí být nesen širším konsensem. Je tomu tak proto, že by to prakticky musel být úplně nový, odlišný zákon, a to je současně důvodem, pro který nebudeme v tuto chvíli tuto věc navrhovat. Určité změny ovšem návrh předložený vládou zaslouží v jiných oblastech - např. přepočet mandátů, tzv. d´Hondtova metoda, pětiprocentní hranice a další věci, ale ty návrhy padnou potom ve druhém čtení.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, omlouvám se za tuto velmi obecnou vsuvku ve svém vystoupení, ale doufám, že šíře pojmu "obecná rozprava" při projednávání zákona tuto informaci umožňuje, a děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu poslanci Kühnlovi. Dalším řečníkem je pan poslanec Radko Martínek.
Poslanec Radko Martínek: Vážený pane předsedo, vážení páni ministři, vážené kolegyně a kolegové, dovolím si trochu navázat na pana kolegu Kühnla, který tu hovořil o jisté záležitosti, a protože jsem si jist, že v podrobné rozpravě padnou v tomto smyslu dokonce pozměňovací návrhy, dovolil bych si uvést některé věci na pravou míru.
Za prvé bych chtěl připomenout jednu věc, která je podle mne velmi významná a nesmí být v obecné rozpravě opomenuta. My jsme tu před parlamentními prázdninami tento zákon projednávali, a byla obecná vůle, aby se projednal. Obstrukcí jednoho poslaneckého klubu se ale dostáváme o tři měsíce dál, a v řadě obcí se nemůže naplnit základní princip demokracie, tzn. svobodné volby, které vyplývají ze zákona. Já už jsem tehdy upozorňoval, že touto přestávkou se nic nestane, že to je pouze obstrukce na odložení těchto voleb, a tak se také stalo, protože nic nového nebylo projednáno, skutečně jsme se jenom posunuli v čase.
Druhá věc je to, co se týká důvodu, kterým se tato obstrukce zdůvodňovala, ale chtěl bych navázat v této souvislosti i na kolegu Kühnla, který hovořil o přímé volbě starostů. Je to samozřejmě varianta, která je možná. Já se nezříkám možnosti o této věci diskutovat. Ovšem domnívat se, že přímá volba starostů je automaticky demokratičtější než současný systém voleb, je myslím diskutabilní záležitostí, protože přímá volba starostů, jak to známe z řady jiných zemí, přináší také řadu velkých negativ a v mnoha případech se projevuje jako velmi problematická záležitost fungování obcí.
Nicméně, jak znovu opakuji, nezříkám se této diskuse, ale chtěl bych upozornit všechny ty, kteří se touto otázkou zabývají, včetně pana kolegy Kühnla, který mě velmi pozorně poslouchá, že změnit tento systém není jenom změna znění volebního zákona, ale je to změna celého zákona o obcích a celé struktury současného řízení obcí, což je záležitost mnohem a mnohem komplikovanější, než by se mohlo zdát.
Na závěr svého projevu si vás dovoluji požádat - protože tento zákon je opravdu velmi významný - abychom se pokusili najít konsensus tak, abychom se dopracovali k takovému návrhu zákona, který projde hladce Senátem, a některé obce tak budou mít přece jenom možnost volby, na které už dlouho čekají, vyhlásit. Pokud se budeme posunovat a handrkovat se Senátem a pak se to vrátí zpět sem do sněmovny, pak upozorňuji na to, že se tyto volby stanou fraškou, protože budeme volit někdy v dubnu nebo v květnu, a na podzim proběhnou řádné volby.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu poslanci Martínkovi.
Hlásí se ještě někdo jiný do rozpravy? Ne-li, rozpravu končím a zahajuji rozpravu podrobnou. Jako první se přihlásil poslanec Exner, jako druhý nechť se připraví poslanec Kvapil.
***