(9.30 hodin)
(pokračuje Krása)
Druhý pozměňovací návrh: V § 24 v odst. 3 písm. c) se číslovka 0,50 mění na číslovku 1,50.
Třetí pozměňovací návrh: V § 24 se na konci odst. 3 připojuje věta, která zní: "Povinný podíl může zaměstnavatel plnit kombinací všech tří výše uvedených způsobů."
Dámy a pánové, dovolte krátké zdůvodnění pozměňovacích návrhů. Navrhuje se do zákona zakotvit pevné procento povinného podílu zaměstnávání občanů se změněnou pracovní schopností a zároveň snížit toto procento proti stávajícímu nařízení vlády. Současně se navrhuje zvýšit sankci za neplnění tohoto povinného podílu, ale také umožnit zaměstnavatelům plnit povinné procento kombinací všech tří způsobů.
Smyslem pozměňovacích návrhů je co nejvíce motivovat zaměstnavatele k zaměstnávání občanů se změněnou pracovní schopností, ale zároveň zreálnit povinné procento pro zaměstnavatele tak, aby odpovídalo skutečné nabídce občanů se změněnou pracovní schopností na trhu práce.
Děkuji.
Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji vám, pane poslanče. Slova se ujme paní kolegyně Müllerová.
Poslankyně Ludmila Müllerová: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovolte mi, abych přednesla pozměňovací návrh k pozměňovacímu návrhu, který byl přijat v usnesení výboru pro sociální politiku a zdravotnictví a je uveden v tisku 892/2.
Návrh by se měl týkat § 24 odst. 3 b), kde se za slova "změněnou pracovní schopností" doplňují slova "nebo zadáváním výrobních programů těmto zaměstnavatelům", a dále na konci textu písm. b) se slova "těmto zaměstnavatelům nebo" nahrazují slovy "těmto subjektům nebo".
Dovolte mi krátké odůvodnění. Jde vlastně o zpřesnění textu tohoto pozměňovacího návrhu předloženého výborem a doporučeného výborem pro sociální politiku a zdravotnictví a vlastně tento zpřesňující a pozměňovací návrh sleduje odstranění výkladových problémů, pokud jde o zadávání výrobních programů, a to tak, aby bylo ze zákona jednoznačně patrno, že jde do plnění povinného podílu i započíst jejich zadání subjektu, který vlastně provozuje chráněnou dílnu, např. o občanské sdružení apod.
Já vám děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji vám, paní poslankyně. Nyní se ujme slova pan poslanec Jiří Hofman.
Poslanec Jiří Hofman: Vážené kolegyně, vážení kolegové, můj pozměňovací návrh bude trochu delší, protože se týká podstatné části vládního usnesení, které přednáším tímto do zákona. Můj pozměňovací návrh zní:
1. Odstavce 4 až 6 § 24 se ruší a nahrazují se novými odstavci 4 až 10, které znějí - dovolím si je přečíst.
Odstavec 4: Pro účely zaměstnávání občanů se změněnou pracovní schopností ve výši povinného podílu dle odstavce 3 a) se do povinného podílu započítává každý zaměstnanec se změněnou pracovní schopností s těžším zdravotním postižením třikrát.
Odstavec 5 zní: Pro účely plnění povinného podílu dle odstavce 3 b) se počet zaměstnanců se změněnou pracovní schopností, které si zaměstnavatel započte do plnění povinného podílu, určí tak, že se:
a) vydělí celkový objem tržeb bez daně z přidané hodnoty za výrobky nebo služby odebrané v hodnoceném kalendářním roce od zaměstnavatelského subjektu uvedeného v odstavci 3 b) trojnásobkem průměrné mzdy zjištěné za první až třetí čtvrtletí hodnoceného roku nebo
b) vydělí se celkový objem tržeb bez daně z přidané hodnoty realizovaný v hodnoceném kalendářním roce ze zadaného výrobního programu zaměstnavatelským subjektem uvedeným v odstavci 3b) trojnásobkem průměrné mzdy zjištěné za první až třetí čtvrtletí hodnoceného roku. Součet hodnot získaných podle postupů uvedených pod písmeny a) a b) vyjadřuje celkovou výši plnění povinného podílu dle odstavce 3b).
Odstavec 6 zní: Pro účely povinného podílu ve sledovaném kalendářním roce je rozhodný průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců, který se vypočítává za sledovaný rok jako podíl z celkového počtu hodin odpracovaných všemi zaměstnanci zaměstnavatele zvýšený o neodpracované hodiny v důsledku čerpání dovolené na zotavenou, překážek v práci a pracovní neschopností, za něž jsou poskytovány dávky nemocenského pojištění, a celkového ročního fondu pracovní doby připadajícího na jednoho zaměstnance pracujícího na plnou pracovní dobu stanovenou zvláštními předpisy, odkaz 44.
Odstavec 7 zní: Při výpočtech dle předchozích odstavců se zjištěné průměrné přepočtené doby zaměstnanců zaokrouhlují na celá čísla od poloviny směrem nahoru.
Odstavec 8 zní: Zaměstnavatel je povinen do 15. února následujícího kalendářního roku písemně oznámit úřadu práce plnění povinného podílu za uplynulý kalendářní rok a způsob jeho plnění. Nestanoví-li zaměstnavatel povinný podíl způsobem uvedeným v odstavci 3a) nebo b) je povinen jej splnit dle odstavce 3c). Výši tohoto odvodu je povinen stanovit a odvést jej do státního rozpočtu nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po roce, za který povinnost odvodů vznikla. Zaplacení prokáže při plnění oznamovací povinnosti podle věty první.
Odstavec 9. zní: Povinnosti uvedené v odstavci 2 a 3 se nevztahují na zaměstnavatele, který zaměstnává příslušníky Hasičského záchranného sboru České republiky, odrážka 45, pokud jde o zaměstnávání těchto příslušníků.
Odstavec 10 zní: Hmotné zvýhodnění zaměstnavatelů za zaměstnávání občanů se změněnou pracovní schopností upravují zvláštní právní předpisy, odrážka 13.
Teď si dovolím přečíst odrážky pod čarou
Odrážka 13 zní: § 35 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů, ve znění zákona č. 35/1993 Sb., zákona č. 323/1993 Sb., zákona č. 259/1994 Sb., zákona č. 149/1995 Sb., zákona č. 316/1996 Sb. a zákona č. 210/1997.
Odrážka 42 zní: Zákon č. 83/1990, o sdružování občanů, ve znění zákona č. 300/1990 Sb., zákona č. 513/1991 Sb. a zákona č. 68/1993 Sb.
Odrážka 43 zní: Zákon č. 308/1991, o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností, zákon č. 161/1992 Sb., o registraci církví a náboženských společností.
Odrážka 44 zní: § 83 zákoníku práce, vyhláška č. 63/1998 Sb., o zásadách zkracování týdenní pracovní doby pro zavádění provozních a pracovních režimů s pětidenním pracovním týdnem, a vyhláška č. 121/1982 Sb., o některých úpravách pracovní doby.
Odrážka 45 zní: Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění zákona 425/1990 Sb., zákona č. 40/1994 Sb., zákona 203/1994 Sb., zákona č. 163/1998 Sb. a zákona č. 71/2001 Sb.
Děkuji vám za pozornost.
***