(Jednání opět zahájeno v 16.01 hodin.)
Místopředseda PSP Ivan Langer: Vážené kolegyně a kolegové, budeme pokračovat v přerušeném jednání. Dalším bodem je
96.
Návrh poslanců Milana Ekerta, Bohuslava Sobotky, Miloslava Vlčka, Milana Urbana
a Antonína Macháčka na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 530/1990 Sb.,
o dluhopisech, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 199/1994 Sb.,
o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 214/1992 Sb., o burze cenných papírů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 1197/ - prvé čtení
Stanovisko vlády jsme obdrželi jako sněmovní tisk 1197/1 a já prosím, aby předložený návrh uvedl pan kolega Milan Ekert.
Poslanec Milan Ekert: Děkuji za zajímavé udělení slova, pane předsedající. Vážení členové vlády, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte, abych vás jménem skupiny předkladatelů ve stručnosti seznámil s návrhem technických novelizací zákonů o dluhopisech, o zadávání veřejných zakázek a o burze cenných papírů.
Účelem novelizace uvedených norem je pochybnost o tom, zda Česká republika může vydávat dluhopisy i v zahraničí. Ustanovení § 1 odst. 2 zákona o dluhopisech správně vymezuje teritoriální působnost zákona na území České republiky. V ustanovení § 18 a následujících zákona se pak upravuje definice pojmu "státní dluhopis" a současně postup při jeho vydávání. Tato zmíněná ustanovení zákona pak vedou k výkladu, podle kterého, pokud by Česká republika chtěla vydat dluhopisy v zahraničí, nemůže tak učinit, protože k tomu nemá zákonnou oporu. Objevuje se názor, že státní dluhopis vydaný v zahraničí by nebyl státním dluhopisem ve smyslu zákona, přičemž Česká republika může vydávat jenom státní dluhopisy.
Zmíněná nejistota limituje možnosti státu emitovat dlužnické cenné papíry na kapitálových trzích v zahraničí za příznivých ekonomických podmínek. Novela si tedy klade za cíl vytvoření podmínek k emisi státních dluhopisů v zahraničí, ovšem vždy za předpokladu, že jsou splněny podmínky pro získávání zdrojů tímto způsobem stanovené v jiných zákonech. Zde je tedy dodatečná odpověď na oprávněnou výhradu uvedenou ve stanovisku vlády k této novelizaci, v níž se uvádí, že předložená úprava neobsahuje předpokládaný hospodářský a finanční dopad, včetně nároků na státní rozpočet. Vytvoření možností se dá proto obtížně kvantifikovat.
Další části navrhovaných úprav mají technický a prováděcí charakter navazující na základní cíl úpravy - to znamená otevření zákonné možnosti vydávat státní dluhopisy v zahraničí.
V závěru mi dovolte poděkovat za souhlasné stanovisko vlády včetně legislativních připomínek, které podle mínění předkladatelů budou předmětem dalšího projednávání v rozpočtovém výboru. Dovoluji si proto požádat sněmovnu o propuštění předložené úpravy do dalšího projednávání a zároveň požádat o zkrácení lhůty pro projednání o 40 dní.
Děkuji za vaši pozornost.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Slovo uděluji zpravodaji pro prvé čtení panu poslanci Martinu Kocourkovi.
Poslanec Martin Kocourek: Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně a kolegové, dovolte, abych jako zpravodaj k tomuto tisku 1197, kterým je návrh poslanců Milana Ekerta a dalších na změnu zákona o dluhopisech, změnu zákona o zadávání veřejných zakázek a změnu zákona o burze cenných papírů, zrekapituloval změny, které tento poslanecký návrh obsahuje.
Jednak nově navrženými ustanoveními odpadne pochybnost o tom, že dluhopisy vydávané Českou republikou bez ohledu na místo vydání jsou státními dluhopisy. Nové ustanovení zákona též doplňuje podmínky vydávání státního dluhopisu v zahraničí, přičemž zároveň platí, že ministerstvo nemůže tuto činnosti vykonávat přímo, ale musí si sjednat zatím účelem licencovaného obchodníka s cennými papíry. Napříště by tak stát měl možnost využít v rámci řízení dluhové služby i obchody s investičními instrumenty a deriváty, a to ať se jedná o státní dluhopisy, či přijaté vládní úvěry. Vždy se však musí jednat o obchody, které směřují k omezení rizik vznikajících při operacích spojených s řízením dluhové služby.
Změna v zákoně o zadávání veřejných zakázek se týká rozšíření výjimky ze zákona o pojem "jiné finanční nástroje". To umožní zajišťovat podstatná finanční rizika veškerými finančními nástroji a inovacemi. V zákoně o burze cenných papírů se rozšiřují ustanovení týkající se oprávnění k nákupu a prodeji cenných papírů na burze a oprávnění kupovat a prodávat investiční instrumenty, které nejsou cennými papíry, popřípadě jiné instrumenty kapitálového trhu na burze vedle České národní banky také na Ministerstvo financí.
Navržené změny tří zmíněných zákonů pouze zpřesňují a zpružňují možnost vydávat státní dluhopisy v zahraničí, tedy možnost, kterou zákon již dnes umožňuje. Druhou otázkou samozřejmě je, v jaké situaci a za jakých podmínek má Česká republika státní dluhopisy v zahraničí vydávat. Nicméně to není otázka pro řešení tímto zákonem, a proto doporučuji propustit tento poslanecký návrh do druhého čtení.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku. Nikdo se nehlásí, rozpravu končím.
Nezazněl návrh na vrácení, nezazněl návrh na zamítnutí, budeme se zabývat návrhem na přikázání. Aniž bych kohokoliv přivolával z předsálí, prosím, abyste se přítomní znovu zaregistrovali, neboť jsem vás odhlásil. Budeme se zabývat návrhem na přikázání.
To je nás dost málo. Bohužel budu muset volat.
Budeme se zabývat návrhem na přikázání. Organizační výbor navrhl přikázat návrh k projednání rozpočtovému výboru. Má někdo jiný návrh? Nemá. Proto budeme hlasovat.
Zahájil jsem hlasování číslo 522. Kdo je pro? Kdo je proti?
Z přítomných 96 pro návrh 93, nikdo proti. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru.
Další návrh byl zkrátit lhůtu k projednávání se souhlasem navrhovatele o 40 dnů.
Zahájil jsem hlasování číslo 523. Kdo je pro? Kdo je proti?
Z přítomných sta kolegyň a kolegů pro návrh 70, proti pět. I tento návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento návrh jsme přikázali k projednání rozpočtovému výboru a že jsme lhůtu pro jeho projednání zkrátili o 40 dní. Děkuji panu navrhovateli, panu zpravodaji.
Nyní se hlásí pan poslanec Sobotka.
***