(16.40 hodin)

Předseda vlády ČR Vladimír Špidla: Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci. V dubnu 1999 byla na washingtonském summitu přijata nová strategická koncepce Severoatlantické aliance, NATO, na jejímž základě došlo k přeformulování jejích politicko-vojenských ambicí. Operační analýzy odhalily značnou disproporci mezi potřebami zacílenými na rozvinuté a mobilní síly schopné pokrýt celé spektrum aliančních misí a reálným stavem obranných kapacit dlouhodobě budovaných pro podmínky bipolárního světa. Souběžně s novou strategickou koncepcí proto byla přijata iniciativa obranných schopností, uváděná obvykle pod zkratkou DCI, jejímž hlavním cílem bylo chybějící schopnosti pro alianci zajistit.

Vzhledem k omezeným výsledkům DCI na jaře v roce 2002 ministři obrany aliančních zemí se dohodli nahradit ji podobným, avšak účinnějším souborem opatření. Na svém zasedání 6. června 2002 uložili rozpracovat novou iniciativu obranných schopností, pro niž byl v konečné podobě přijat Pražský závazek ke schopnostem, tzv. PCC.

Ta změna se zaměřila na odstranění menšího počtu kritických nedostatků přednostně s krátkodobým termínem realizace. Ministři obrany se dohodli na zaměření nové iniciativy do čtyř klíčových oblastí. Obrana proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným útokům, zabezpečení převahy ve velení, komunikaci a informačních systémech, zlepšení interoperability rozvinutých sil a klíčových aspektů bojové efektivnosti, zabezpečení rychlého rozmístění a udržení bojových sil. V uvedených čtyřech oblastech alianční orgány specifikovaly hlavní nedostatky, k jejichž překonání zpracovaly jednotlivé alianční země své návrhy závazků, k nimž se na pražském summitu nejvyšší představitelé států a vlád aliance přihlásili.

Dne 13. listopadu 2002 schválila vláda České republiky dokument Závazky České republiky k nové iniciativě obranyschopnosti NATO na pražském summitu. Jeho obsahem bylo konkrétní znění navrhovaných závazků za Českou republiku. Po projednání vládou byl dokument předán prezidentu republiky s doporučením zavázat se na summitu jménem České republiky k plnění těchto opatření.

Na pražském summitu NATO se dne 21. listopadu prezident republiky přihlásil ke 14 závazkům ve všech klíčových oblastech operačních schopností. Těmi jsou:

1. Zavedení pozemního průzkumného vozidla. Jedná se o průzkumný systém obsahující bezobslužné chemické, příp. také biologické senzory umožňující monitorování situace v prostoru nasazení. Vozidlem bude vybavena rota speciálních sil, skupina speciálních sil a průzkumné jednotky Armády České republiky. Nákup se předpokládá v roce 2004 - 2008. Netýká se tedy rozpočtu v roce 2003.

2. Zásoby vakcinačních látek proti biologickým zbraním pro rozmístěné síly. Tento bod iniciuje vytvoření zásob vakcín proti antraxu - sněti slezinné - a dalším onemocněním. Zásoby jsou vytvářeny přednostně pro národní síly, avšak v případě ohrožení existuje možnost jejich částečného poskytnutí pro potřeby dalších spojeneckých sil.

3. Mobilní biologická jednotka rychlého nasazení. Tato jednotka bude vytvořena do konce roku 2003.

4. Mobilní analytická laboratoř rychlého nasazení v případě útoku zbraněmi hromadného ničení. Úkol vyplývá z aliančních cílů výstavby sil. Česká republika usiluje o zkrácení termínu operační připravenosti do konce roku 2003. Pod vedením České republiky se formuje mezinárodní úsilí, jehož se účastní Polsko, Belgie a Nizozemí.

5. Podíl na financování projektu aliančního systému pozemního sledování, známého pod zkratkou AGS. Projekt aliančního systému pozemního sledování AGS je zaměřen na pořízení společně vlastněného a provozovaného jádra této klíčové schopnosti pro provedení pozemních operací. Předpoklad činí 6 letounů s odpovídajícími pozemními stanicemi. Letouny ponesou výkonné senzory pro sledování pozemního bojiště. V současné době probíhá definiční fáze, na niž v roce 2004 - 2005 naváže fáze vývojová.

6. Pasivní sledovací systém Věra SM, rozmístitelný a mobilní systém elektronického boje a průzkumu. Systém Věra SM je schopen detekovat a sledovat vzdušné i námořní cíle a pozemní radiolokátory. Systém je dále schopen analyzovat signály a využívat je pro účely zpravodajství a elektronického boje. Stacionární verze systému Věra je ve zkušebním provozu. Do roku 2004 dosáhne mobilní jednotka pasivních sledovacích systémů počátečních operačních schopností a bude vyčleněna pro NATO.

7. Mezinárodní úsilí směřované k vývoji a nebo získání schopnosti zlepšení průzkumných a sledovacích schopností. Na strategické úrovni České republika předpokládá přispět pasivním systémem Věra, jednotky na taktickém stupni budou nadále vybaveny novými prostředky průzkumu a sledování.

8. Mezinárodní úsilí směřující k získání schopnosti zpravodajská architektura. Konkretizace tohoto projektu bude předmětem mezinárodní spolupráce pod vedením orgánu NATO.

9. Četa dopravní a pořádkové policie. Úkol zní vytvořit četu složenou z velitele a čtyř družstev po šesti osobách vybavenou lehkými pěchotními zbraněmi.

10. Specializovaná infekční nemocnice, úroveň biologické ochrany 4, což je nejvyšší stupeň. Zřízeno má být 45 lůžek splňujících požadavky biologické ochrany v úrovni 4. Plně využitelná bude v roce 2004.

11. Kolektivní ochrana. Implementace proběhne ve třech krocích. První krok - specializované síly, jednotky chemické a biologické ochrany budou vybaveny do konce roku 2003 kolektivními ochrannými prostředky ve formě hermeticky uzavřených stanů s filtroventilačním zařízením. Druhý krok - rekonstrukce současných zařízení kolektivní ochrany a stavba nových bude provedena během procesu rekonstrukce trvale používaných vojenských letišť. Tato zařízení poskytnou ochranu pilotům a klíčovému personálu letišť. Předběžná práce začne v roce 2003 a implementace proběhne v letech 2004 - 2005. Třetí krok - studie, jež bude ukončena v letošním roce, posoudí proveditelnost použití přepravitelných zařízení kolektivní ochrany v podobě kontejnerů, které zajistí ochranu rozvinutých velitelství štábů a polních nemocnic.

12. Komunikace na taktické úrovni pod zkratkou TACOM. Taktický komunikační systém je určen k zabezpečení základního přenosového prostředí pro polní informační systémy a řízení zbraňových systémů, pozemních a vzdušných sil. Implementace tohoto systému patří k prioritám rozvoje Armády České republiky po dosažení interoperability se silami zemí NATO včetně schopnosti utajeného přenosu dat - a to bych podtrhl.

13. Polní zdravotnická zařízení. Přijali jsme závazek vybudovat 331. polní nemocnici s počáteční operační schopností zahrnující 50 lůžek do konce roku 2003 a plnou operační schopností zahrnující 200 lůžek do konce roku 2008.

14. Dopravní letouny pro přepravu nadměrných nákladů. V letech 2005 - 2006 se předpokládá pořízení tří letounů AM 70. Přepravní kapacita převyšující vlastní potřeby bude nabídnuta pro využití v rámci aliance, případně dalším spojencům.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP