(17.00 hodin)
Poslanec Václav Exner: Pane místopředsedo, členové vlády, dámy a pánové, v průběhu prvního čtení jsme debatovali o možnostech čerpat finanční zdroje z programu SAPARD. V důvodové zprávě předložené vládou, ve vystoupení ministra a také ve vystoupení zástupce předkladatele na zahraničním výboru se konstatovalo, že počínaje rokem 2000 může Česká republika využívat tohoto nového finančního nástroje. Jak se posléze ukázalo - a myslím, že o tom už nyní nemůže být žádných pochyb - tento údaj není přesný.
Česká republika může využívat tento finanční nástroj počínaje dubnem roku 2002 na základě vytvoření podmínek a proběhlých schvalovacích řízení jak na straně Evropské unie, tak na straně české vlády. Bylo konstatováno, že vinu za zpoždění tohoto programu je možné hledat na obou stranách, jak v rámci byrokracie Evropské unie, tak také na určité nepřipravenosti některých věcí, pokud jde o stranu české vlády. Nicméně zůstávají ještě některé otevřené otázky.
Na jednání zahraničního výboru bylo konstatováno, že dosud bylo z tohoto programu akreditováno pro Českou republiku 12,6 mil eur. Do ledna letošního roku bylo zhruba realizováno 100 milionů korun, což je hluboce pod alikvótou, která by v té době měla být vyčerpána. Do konce roku by se mělo vyčerpat to, co je předmětem roční finanční dohody pro rok 2001. Proto mezi jiným také v navržené roční finanční dohodě pro rok 2001 prodlužujeme termín pro čerpání z roční finanční dohody na rok 2000. Mělo by jít o částku přibližně 960 mil. Kč s tím, že se musí Česká republika podílet zhruba 1/4 této části na spolufinancování. Bylo zároveň řečeno, že rok 2003 bude posledním rokem přijímání žádostí a že bude vyčerpán rámec, který Evropská unie pro program SAPARD směrem k České republice stanovila.
Také skutečně byla vydána zpráva ČTK, ve které se konstatuje, že třetí a zároveň poslední kolo přijímání žádostí o dotace z programu Evropské unie SAPARD potrvá do 30. dubna, a zároveň tato zpráva konstatuje, že je připraveno k proplacení v rámci tohoto posledního kola zhruba 655 mil. Kč. Zde bych rád věděl, jaký vůbec je smluvní rámec celého tohoto projektu SAPARD. Byla totiž uzavřena víceletá finanční dohoda, která byla uzavřena na roky 2000 až 2006. My jsme schvalovali a nyní schvalujeme roční finanční dohodu pro rok 2000 a roční finanční dohodu pro rok 2001, které mohou být podle podkladů čerpány do konce roku 2003. Jak tedy dál budou vypadat roky podle víceleté finanční dohody 2002 až 2006, resp. v případě, že vstoupíme do Evropské unie 2002, až po termín vstupu do Evropské unie.
Číslům, která byla sdělena na zahraničním výboru, také bohužel neodpovídají údaje sdělené v již citované zprávě ČTK z 11. února 2003, kde se konstatuje, že bylo již vybráno pro realizaci programu SAPARD 435 projektů za částku zhruba 1,375 miliardy Kč v rámci druhého kola, dále v rámci tzv. povodňového kola, kdy my mimochodem doporučujeme toto povodňové kolo teprve nyní k ratifikaci, bylo vybráno k financování 114 projektů s finančním nárokem asi 229 milionů korun, a s tím, že proplaceny jsou zatím projekty z první vlny loni na jaře zhruba za částku 1,5 miliardy korun, což je tedy hodnota projektů, které byly v rámci první vlny schváleny, ale nevyplývá z textu, zda také tato částka byla proplacena.
Protože z víceletého finančního rámce vyplývalo, že by Česká republika měla ročně dostávat částku 22,4 mil. eur, což je zhruba 700 milionů Kč, pak součet těchto částek neodpovídá údajům, které jsou v těch věcech, které v Parlamentu schvalujeme, to je z ročních finančních dohod pro roky 2000 a 2001. Existuje tedy uplatňování projektů a jejich financování mimo tyto dohody? Jak tedy bude pokračovat další vývoj, pokud jde o program SAPARD v rámci víceleté finanční dohody na roky 2002 a další?
Chtěl bych ještě říci, že tyto moje výhrady a určité nejasnosti týkající se financování programu SAPARD rozhodně nebrání tomu, aby sněmovna dala souhlas k ratifikaci s předkládanou roční finanční dohodou pro rok 2001, neboť to samozřejmě znamená určitý finanční zdroj pro české zemědělství a český venkov, ale přesto si myslím, že je třeba dosáhnout toho, aby v této oblasti byl také pořádek ve smluvních vztazích v údajích, o kterých je informována veřejnost.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Václavu Exnerovi. Dále se o slovo přihlásil pan poslanec Kohlíček.
Poslanec Jaromír Kohlíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, budu trochu stručnější. Podle údajů, které jsme dostali, měl by být celý rámec pomoci z Evropské unie 75 mil. eur. Celkový objem částky, kterou by měla přispět EU na celkovou likvidaci škod, je 129 milionů eur. Ani já jsem se nedočetl v dané zprávě údaje, které by odpovídajícím způsobem osvětlovaly, jak souvisí čísla, která jsou udávána ve zprávě, s těmito dvěma ciframi. Věřím, že to nebrání tomu, abychom schválili ve druhém čtení příslušnou smlouvu, ale domnívám se, že naše veřejnost právem požaduje, abychom věděli, jak to bude dál s programem SAPARD a jak to je to s nesrovnalostí těchto částek.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Kohlíčkovi, přihlášky nemám, takže rozpravu končím. Ptám se, zdali pan zpravodaj nebo pan ministr si přejí vystoupit. Dávám slovo panu ministrovi Sobotkovi.
Ministr financí ČR Bohuslav Sobotka: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovolte mi, abych se zmínil o některých otázkách, které jsou spojeny s programem SAPARD a ke kterým směřovaly dotazy. Určitě nebude na škodu, když Poslaneckou sněmovnu seznámím v tuto chvíli s detaily, které se týkají realizace programu SAPARD.
***