(Jednání pokračovalo ve 14.33 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dámy a pánové, budeme pokračovat v přerušeném jednání, a to dalšími body podle schváleného pořadu schůze.

 

Prvním bodem dnešního odpoledního jednání je

 

85.
Zpráva o výsledku jednání stálé komise Poslanecké sněmovny pro bankovnictví
o řešení situace v Union bance

 

Tuto zprávu nám předloží předseda této komise pan poslanec Miloslav Vlček. Ještě než ho vyzvu, aby tak učinil, je potřeba, abychom splnili určité podmínky našeho jednacího řádu.

Pro účel této zprávy jsme pozvali na dnešní jednání pana guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu a výkonného ředitele Fondu pojištění vkladů pana Pavla Trnku. Nyní bychom podle § 52 odst. 3 jednacího řádu schválili vlastním hlasováním, že jak pan guvernér, tak pan výkonný ředitel se mohou zúčastnit této schůze, a pokud o to požádají, mohu jim udělit slovo.

Já vás všechny odhlásím a požádám vás o novou registraci, abychom zjistili počet poslanců ve sněmovně, abychom mohli odhlasovat tento procedurální návrh. Věřím, že proti němu nikdo nic nebude mít, ale je potřeba, abychom tento postup zajistili.

Prosím pana předsedu klubu ODS, aby zajistil klid ve svém klubu, abychom mohli hlasovat.

Zároveň prosím vás všechny ostatní, kteří máte zájem se zúčastnit tohoto hlasování, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

Dosáhli jsme potřebného kvora poslanců, a proto zopakuji, o čem budeme hlasovat. V tomto procedurálním hlasování podle § 52 odst. 3 projevíme souhlas s tím, aby se schůze zúčastnil pan guvernér České národní banky Zdeněk Tůma a výkonný ředitel Fondu pojištění vkladů pan Pavel Trnka a aby v případě, že o to požádají, jim bylo uděleno slovo.

 

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 315 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 315. Z přítomných 90 poslanců pro 86, proti nebyl nikdo.

 

Prosím, aby pan guvernér České národní banky Zdeněk Tůma přišel mezi nás. A stejně tak i výkonný ředitel Fondu pojištění vkladů pan Ing. Pavel Trnka. Prosím, pánové, posaďte se.

K bodu číslo 85 vám byla rozdána zpráva, která současně obsahuje usnesení číslo 11 naší stálé komise s návrhem na usnesení Poslanecké sněmovny. Nyní tedy žádám předsedu této komise pana poslance Miloslava Vlčka, aby materiál uvedl. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miloslav Vlček: Pane předsedající, dámy a pánové, dovolte mi, abych uvedl zprávu stálé komise Poslanecké sněmovny pro bankovnictví o situaci v Union bance. Jak již pan předsedající uvedl, zpráva vám byla rozdána v pátek minulého týdne. Já bych se v úvodu omezil jenom na některé body, ke kterým došlo v Union bance v takovém tom zlomovém řízení, kdy proběhly některé věci, které pak ovlivnily vývoj v Union bance.

Za prvé by to byla integrace bank. Ta znamená, že do Union banky byly integrovány banky: Ekoagrobanka, bankovní dům Skala, Evrobanka a Foresbanka. Na základě této fúze vznikly určité majetkové újmy i Union bance, které byly uhrazeny Českou národní bankou.

Dalším bodem byly sporné věci, které jsou, a jsou to úvěry spřízněným osobám. Tyto úvěry činily v roce 1999 asi 5,4 miliardy korun. Pak po různých transakcích a zápočtech v dubnu roku 2002 již klesly tyto úvěry spřízněným osobám na 1,35 miliardy korun.

Dalším takovým bodem, který bych tady chtěl zmínit, je ten, že samozřejmě tyto kroky, které byly v Union bance, nenechaly nečinnou Českou národní banku, která činila, to znamená dělala kontroly v Union bance. Tyto kontroly vyústily k tomu, že Česká národní banka doporučila výměnu představenstva a výměnu dozorčí rady. Toto rozhodnutí nějak Union banka nerespektovala a udělala tyto změny až po dalších jednáních, takže starý management nebyl na základě doporučení České národní banky vyměněn.

Dalším takovým zlomovým okamžikem nebo bodem byl vstup Invesmartu do Union banky. Bylo to v říjnu roku 2001, kdy o vstup projevila zájem tato společnost odkupem nebo získáním asi 70 procent akcií. Při tomto vstupu byly nějaké problémy. Toto se podařilo až na třetí pokus, kdy Invesmart doložil veškeré podklady.

Dále bych se chtěl zmínit o tom, že na základě všech těch kontrol a dalších věcí, které byly, a postupů si Česká národní banka vyhodnotila informace v rámci bankovního dohledu o transakcích a podala v červenci 2003(?) oznámení o podezření ze spáchání trestného činu Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vás, pane předsedo, na chvilku přeruším a požádám všechny části sněmovny, aby se uklidnily. Projednáváme materiál, který se týká velkého množství fyzických a právnických osob v České republice. Prosil bych, aby mu byla věnována náležitá pozornost.

Prosím.

 

Poslanec Miloslav Vlček: Pane předsedající, já nebudu kolegy dlouho zdržovat, protože tuto zprávu dostali do kastlíku a byla rozdána, jak již jsem řekl, v pátek. Já už se tedy budu blížit ke konci.

Zmínil jsem tedy těch pět bodů, které byly zlomové v řešení problémů Union banky. Teď už bych přešel k závěru.

Stálá komise Poslanecké sněmovny pro bankovnictví doporučuje Poslanecké sněmovně, aby požádala vládu České republiky o předložení novely příslušných právních norem, zejména zákona číslo 6/1990 Sb., o České národní bance, pak dále zákona číslo 21/1991 Sb., o bankách, zákona číslo 552/1991 Sb., o státní kontrole, a zákona číslo 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP