(15.50 hodin)
(pokračuje Filip)

Nemohu než konstatovat, že jsem nevnímal velký rozdíl počtu přítomných ve sněmovně proti 146 přihlášeným a nikdo nesignalizoval, abych vás odhlásil. Tento bod jsme skončili bez přijetí usnesení. (Velký hluk v sále.) Hlásí se pan ministr Dostál.

 

Ministr kultury ČR Pavel Dostál Já zpochybňuji hlasování, protože ve vládě byl znám můj názor. Z neznámého důvodu se na sjetině objevuje křížek, ačkoliv jsem podporoval paní poslankyni. Zpochybňuji tedy hlasování.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Musím konstatovat, že návrh pana ministra Dostála následoval bezprostředně po hlasování, nezahájil jsem zatím jiný bod. Nechám hlasovat o návrhu na zpochybnění původního hlasování s tím, že panu ministru Dostálovi selhalo hlasovací zařízení, když hlasoval ve prospěch vzetí na vědomí a na sjetině byl křížek.

Všechny vás odhlašuji, zjistíme novou přítomnost ve sněmovně. Žádám vás o novou registraci.

 

Zahajuji hlasování číslo 323, ve kterém se vyslovíte, jestli souhlasíte se zpochybněním původního hlasování 322. Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování 323 skončilo. Z přítomných 147 pro 98, proti 12. Návrh byl přijat.

 

Budeme opakovat hlasování o přijetí usnesení ve věci likvidace Fondu dětí a mládeže. Věřím, že jsou všichni přihlášeni.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 324 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 324 z přítomných 150 poslanců pro 78, proti 19. Návrh byl přijat.

 

Počkáme ještě na kontrolu hlasování, pokud je o ni zájem.

Konstatuji, že Poslanecká sněmovna vzala zprávu likvidátora na vědomí. Děkuji paní zpravodajce Šojdrové a končím bod č. 100.

 

Budeme pokračovat bodem

 

101.
Výroční zpráva o činnosti České televize v roce 2002
/sněmovní tisk 280/

 

Předloženou výroční zprávu včetně jejího dodatku projednal výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Usnesení nám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 280/1. Prosím zpravodaje výboru pana poslance Zbyňka Novotného, aby nás o jednání výboru informoval a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Novotný: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, z pověření výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu vám předkládám usnesení č. 85 VVVKMT ze 16. schůze ze dne 4. června 2003 k Výroční zprávě o činnosti České televize v roce 2002, sněmovní tisk 280.

VVVKMT po odůvodnění pana Mrzeny, Rady České televize, mé zpravodajské zprávě a po rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s Výroční zprávou o činnosti České televize v roce 2002 včetně dodatku, sněmovní tisk 280;

II. pověřuje předsedu výboru Waltera Bartoše, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny;

III. pověřuje zpravodaje výboru poslance Novotného, aby toto usnesení přednesl ve schůzi Poslanecké sněmovny.

Činím tak a zároveň se hlásím do všeobecné rozpravy.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane zpravodaji. Nyní prosím zpravodaje stálé komise Poslanecké sněmovny pro sdělovací prostředky, aby nám přednesl zpravodajskou zprávu. Konstatuji, že komise usnesení Poslanecké sněmovně nepředložila, přestože požádala o to, aby jí byl konkrétní tisk přidělen. Pokud není zájem od žádného člena stálé komise pro sdělovací prostředky předložit návrh, můžeme se obejít bez toho, protože nám zpráva výboru stačí.

Otevírám podrobnou rozpravu, do které eviduji přihlášku pana poslance Novotného. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Novotný: Děkuji. Tato výroční zpráva se skládá ze dvou částí. První část zprávy považuji za nedostatečnou. Rada má konstatovat, zda Česká televize dodržuje zákon. Ve zprávě vůbec nejsou zmíněny povinnosti České televize, chybí zmínka o objektivitě vysílání. Zákon například stanoví, že vysílací čas studií má činit 20 % z celkového vysílacího času. Na straně 23 se hovoří, že vysílací čas studií Ostrava, Brno činil 9,6 %.

Dále zpráva neobsahuje popis povinností, které televize plní, nebo neplní.

Restrukturalizace. Skandální postup a promrhání celého roku 2002 a finančních prostředků ve výši 3,27 mil. Kč bez hmatatelného výsledku. Peníze nebyly uvolňovány adresně na jednotlivé dílčí projekty a nedocházelo ke kontrole čerpání. Ve zprávě není zmíněno, jakým způsobem byla vedena průběžná kontrola čerpání finančních prostředků. Zpráva pouze konstatuje bankrot celého projektu.

Technická chyba na straně 88 - nejedná se o zákon č. 473/1991 Sb., ale o zákon 483/1991 Sb.

Stálá komise pro sdělovací prostředky Parlamentu ČR požádala Radu České televize 24. dubna 2003 o dodatek k výroční zprávě České televize. Tento byl projednán a schválen radou 28. května. Dodatek zásadně mění celou zprávu. Rada byla požádána mediální komisí, aby zpráva byla tvořena zejména přesným výčtem povinností vyplývajících ze zákona 231/2001 Sb. a 283/1991 Sb., o České televizi. Tento požadavek byl splněn, přesto si dovolím poukázat na několik nedostatků.

V dodatku se Rada České televize zbavuje zcela odpovědnosti a za všechny nedostatky činí odpovědné jak Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, tak Poslaneckou sněmovnu.

Dále se rada zabývala otázkou sítě zahraničních zpravodajů. Přijala v textu nespecifikované opatření, které se údajně má projevit až v roce 2003.

V části zmiňující pořady se skrytými titulky pro sluchově postižené je Poslanecká sněmovna obviněna z neznalosti reálných možností a zahraniční praxe. Dále cituji z dodatku: "V důsledku toho Česká televize kvótu nenaplňuje."

Podíl vysílání televizních studií splněn nebyl, jak jsem již uvedl. V dodatku bylo k tomuto bodu vysvětlení: "O ekonomické stabilitě České televize. Dále je z přiložené tabulky zřejmé, že podíl studií má klesající tendenci."

Dále pokračují koncepční materiály. Digitální vysílání v systému DVBT (?) je po technické stránce ukončená záležitost. V současnosti se jedná pouze o finanční náklady na technická zařízení na vysílací straně. Technické a programové cíle jsou z velké části radou plněny a v dodatku zprávy je toto vyhovujícím způsobem popsáno.

Výše uvedené nedostatky jsou problémy v činnosti České televize, a nikoli činnosti Rady České televize. Nicméně Poslanecká sněmovna má za úkol zprávu buď schválit, nebo neschválit. Poněvadž jsem zde uvedl, že Rada České televize dopracovala zprávu kvalitně, doporučuji v souladu s usnesením výboru zprávu schválit.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Novotnému. Konstatuji, že nemám žádnou další přihlášku do rozpravy. Vidím, že se hlásí paní poslankyně Ivana Levá.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP