(9.50 hodin)

Poslanec Jiří Bílý: Pane předsedo, děkuji. Vážená vládo, dámy a pánové, dovolte, abych i já se připojil k interpelaci na pana vicepremiéra a ministra spravedlnosti Pavla Rychetského.

Určité věci zde už nastínil můj kolega Petr Nečas, co se týče, kolik vlastně telefonických hovorů a kolik potenciálních možných účastníků může být odposloucháváno. Vezměme si, že - čísla vám řeknu přesně za chvíli - za rok 2002 bylo cca 10 tisíc odposlechů telefonních linek jak pevných, tak mobilních. Když jsem si vzal, kolik já asi tak provolám telefonních čísel za měsíc, dejme tomu sto, z toho třetina je různých, dalších sto mám přijmout, to znamená, že už je to 130, to znamená, že odposlech mého čísla by bylo přibližně 130 lidí za měsíc, nějakým způsobem se objeví v záznamech odposlechů. Čísla, když to vynásobíme krát deset tisíc, se opravdu dostáváme na stovky tisíc.

Zeptal bych se pana vicepremiéra pana Rychetského. Ještě existují odposlechy a sledování, které povolují státní zastupitelství, a provádí i kontrolu. V roce 2000 byl novelizován trestní řád, kde toto kontrolovala sněmovna, respektive stálá komise pro kontrolu použití operativní techniky Policie České republiky. Tyto záznamy nikde nemám, proto bych se zeptal pana vicepremiéra, kolik takovýchto odposlechů a sledování bylo. Tam se jedná o to, že státní zastupitelství dává povolení, když je to ve veřejných prostorách a na veřejných místech. Pokud se to týká soukromí, pak to musí být se souhlasem soudu a to kontroluje sněmovna.

Dále bych se chtěl zeptat, ale to spíše spadá pod ministra vnitra, ale protože pan ministr vnitra Stanislav Gross sedí v jedné vládě s panem vicepremiérem Rychetským, určitě o tom také myslím padla řeč. V zákoně 141 trestního řádu § 158 d) odst. 5 se píše, že odposlech může být proveden v určitých případech bez povolení soudu a do 48 hodin policie musí dát žádost. Pokud soud nepovolí, musí se okamžitě odposlech zrušit a skartovat. Rád bych věděl, kolik takovýchto případů bylo, protože i to se nechá řeknu lehce i politicky zneužít, že se odposlech provede, nesežene se povolení, skartuje se, ale určité záznamy se potom můžou objevit někdy za půl roku, za rok při volbách atd.

Teď bych řekl pár čísel k tabulkám, které dodal pan ministr spravedlnosti, protože odposlechy, to je opravdu zásah do lidských práv a svobod občana České republiky. Pan ministr zde píše, že určité statistiky ještě nejsou tak přesné a nedělaly se. Sdělím vám, že bohužel statistika odposlechů operativní technikou je pouze za rok 2001, chybí zde 2002, kde byl právě abnormální nárůst. Podle tabulky, kterou zpracovalo Ministerstvo spravedlnosti, je v roce 2001 2 031 odposlechů, ale podle Policie České republiky je 2 497. Máme tady přibližně 460 odposlechů rozdíl. V roce 2000 je to 1 569, podle policejní tabulky 2 341. Naopak v roce 1999 Ministerstvo spravedlnosti vykazuje 1 589, policie pouze 1 576. Nevím, kde tyto nepřesnosti vznikly, ale myslím si, že takto důležitá věc by měla být opravdu sledovaná, i statisticky by měla sedět.

Na druhé straně pan ministr spravedlnosti předloží, kolik bylo žádostí už za první čtyři měsíce tohoto roku, to je, že 1 878 bylo povolení, ale rok 2003, kolik to je vlastně telefonních linek, se zde neobjevuje. Můžeme pouze z toho vydedukovat, proč je v roce 2002 za první pololetí 4 218 odposlechů, za druhé pololetí 5 234, celkově za rok 2002 9 452 odposlechů. K tomu si přidáme ještě odposlechy celníků, odposlechy BIS a potom sledování, která povolují státní zastupitelství.

Myslím si, že za posledních pět let, kdy vládnou sociální demokraté, je snad pomalu každý člověk odposloucháván.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Promiňte, pane kolego.

Musím říci, i když nechci vypadat zaujatě, že celá levá strana sněmovny spočívá v klidu. Kdo hlučí, jsou opravdu výhradně poslanci ODS. Takže si jenom dovolím upozornit na tento fakt a požádat vás, abyste vlastního kolegu nechali mluvit. Děkuji vám.

A prosím, pokračujte.

 

Poslanec Jiří Bílý: Děkuji, pane předsedo. Dále bych chtěl říci, že pokud mluvím s příslušníky policie, oni by nejraději, kdyby měli logicky větší pravomoci v odposleších, protože oni to berou profesně. Vím, že je to dobrý úmysl. Tento dobrý úmysl by mohl být lehce zneužit, protože je opravdu krůček k tomu, že se nechá záznam telefonický, který nemá nic společného s trestným činem, lehce přehrát, zaznamenat. V nějaké blízké budoucnosti se může objevit v článku, tak jak už se to stává, pak se napíše v novinách, že zdroj blízký Ministerstvu vnitra atd. Ocituje se pár vět. Nemusí to být pravda. Neříkám, že to pravda je, ale vnáší to chaos mezi občany. Pak si každý myslí, že je odposloucháván. Ale zase na druhé straně tomu napovídá ohromný nárůst. Když vezmeme rok 1998, kdy bylo 1 307 odposlechů, a rok 2002, kdy bylo 9 452, tak si myslím, že to není v pořádku a že zde něco selhává.

Teď se právě chci zeptat pana ministra spravedlnosti. Soudce, který odposlech povolil, má ze zákona povinnost kontrolovat, zda nenadešel čas k ukončení odposlechu. - Pane vicepremiére, máte nějakou statistickou tabulku, kde by bylo psáno, že tento soudce přerušil odposlech, protože zjistil, že už okolnosti odposlechu nevedou k odhalení trestné činnosti? Jaké máte možnosti jako ministr spravedlnosti toto vše kontrolovat? My už jsme o tom spolu několikrát hovořili. Vy říkáte, že soudce je vlastně nezávislý, nedotknutelný. Myslím si, že soudci jsou nezávislí v rozhodování, ale určitá kontrola by zde měla býti.

Za třetí. Abnormální počet odposlechů v roce 2002 de facto znamená zahlcení systému odposlechu v útvaru zvláštní činnosti Policie České republiky. Protože jsem předseda komise pro kontrolu, tak vím, že problémy nastávají, že tito lidé v tomto útvaru mají problém, který odposlech zastavit a který pustit. Protože jejich technika byla sestavena na nějaký počet odposlechů a technika neodpovídá abnormálnímu nárůstu. A tak se může stát, že zrovna přepojí nebo odposlouchávají jiný hovor a v tom, který právě odpojili, mohly proběhnout důkazní věci.

Nerad bych, aby se zvýšil rozpočet Policie České republiky, a tím pádem se nakoupila nová technika. Myslím si spíše, že by to mělo býti opravdu v systému, který by přesně říkal, kdy má být povolení, přesně říkal - on tedy říká, ale jestli to někdo kontroluje, jakým způsobem probíhá skartace. Skartace je nejdůležitější věc. - Pane ministře, jestli vy také kontrolujete zda tato skartace je prováděna podle zákona, jestli děláte nějaké namátkové kontroly, respektive to se týká spíše ministra vnitra, protože policie vlastně překládá potom státnímu zastupitelství tyto důkazy.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP