(11.10 hodin)
(pokračuje Langer)

Jaká je realita? Sociální demokracie a její vláda produkuje nezaměstnané, tak jak na běžícím pásu. Dalo by se říci, že sociální demokracie je největším producentem nezaměstnaných v novodobé historii České republiky. A čím více bere zaměstnaným pro to, aby pomáhala nezaměstnaným, tak tím více z oněch zaměstnaných ve skutečnosti nezaměstnané dělá. Aby to nebylo málo, vláda vytáhla do křížové výpravy proti drobnému podnikání. Snížení hranice pro povinnou registraci k DPH. Zvyšování spotřebních daní. Zmrazení sazeb daně z příjmů fyzických osob, rozšíření okruhu obecních daní, majetková přiznání, registrační pokladny, zvyšování odvodů na zdravotní pojištění a na nemocenskou pro osoby samostatně výdělečně činné apod. To vše namícháno dohromady je pro drobné a střední podnikatele opravdu silný a dovoluji si tvrdit přímo smrtící koktejl. Jinými slovy, Socánek sice sliboval, že bude intenzivněji bojovat proti nezaměstnanosti, ve skutečnosti tento malý Socánek, ztělesněný touto reformní rakvičkou, další a další nezaměstnané bude vyrábět, neboť se mezi nezaměstnané zařadí tisíce, možná i desetitisíce dnešních drobných živnostníků a jejich zaměstnanců.

Myslím, že kdyby Socánek dnes slyšel slova své ministryně zdravotnictví Součkové, tak by se zděsil. Socánek totiž svým voličům, a vám, levicovým voličům, před volbami sliboval, že bude zdravotní péče zcela zdarma a bezplatná. Namísto toho paní ministryně Součková nyní hovoří o platbách u lékaře. Ano, já jsem přesvědčen o tom, že tyto platby jsou nutné. Nicméně tehdy před volbami Socánek a paní ministryně Součková říkali něco úplně jiného.

Tak takhle tedy tahali za nos své voliče socialisté v čele s malým Socánkem a velkým socanem. Tím je jejich předseda Vladimír Špidla, který ještě těsně před volbami se nestyděl v televizi české veřejnosti tvrdit, že na výdobytky sociálního státu - cituji - tu zdroje jsou. A ejhle - náhle po volbách se ukázalo, že tu zdroje nejsou. Existují dvě možná vysvětlení. Buď tehdy místopředseda vlády a předseda sociální demokracie nevěděl, co mluví, což by bylo velmi špatné, nebo veřejnosti prachsprostě lhal. To by bylo podstatně horší.

Nicméně abych nezůstal jenom u socánků českých socialistů, myslím si, že stojí za to si připomenout, že příliš pozadu za malým Socánkem nezůstali ani politici tehdejší koalice s velkým K. Toto dnes už neexistující spojenectví lidovců a unionistů v jednom z hlavních hesel tvrdilo, že je - cituji - koalicí pro nižší daně, vyšší životní úroveň a proti zadlužování. Podíváme-li se na reformní rakvičku, zjistíme, že obě dvě tyto strany pilně pracují na zvyšování složené daňové kvóty. Podíváte-li se naopak do volebního manifestu, tam se doslova píše: "Snížíme daňové zatížení práce tím, že snížíme výši povinných odvodů." Dnes lidovci a unionisté podporují zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění osob samostatně výdělečně činných.

Před volbami koalice s velkým K slibovala zavedení společného zdanění manželů, zvýšení nezdanitelných položek rodinám a studentům. Namísto toho se bude redukovat doba studia započítávaná pro účely výpočtu důchodu. Myslím si, že to je skutečně "efektivní" podpora vzdělávání.

Proevropská koalice s velkým K slibovala v roce 2005 snížit deficit veřejných rozpočtů na úroveň maastritských kritérií, to je o 3 % HDP. Dnes politikům strany lidové a Unie svobody plně postačuje velmi neurčitý závazek vlády, že do roku 2006 bude deficit možná 4 %. Ale kladu si stejně jako mí předřečníci z řad poslaneckého klubu ODS otázku, zda je opravdu možné věřit těmto politikům po tom, co předvedli před volbami a předvádějí teď, že v roce volebním budou opravdu schopni nalézt tolik odvahy k těm dramatickým škrtům, tak aby se alespoň přiblížili k oné hranici 4 %.

Koalice s velkým K také slibovala že sblíží sazby DPH tím, že sníží horní sazbu na 18 % a zvýší dolní sazbu na 7 %. Namísto toho, a bylo to zde zmíněno, jsme svědky největšího jednorázového zdražení od roku 1953 způsobeného přesunem části zboží a služeb do 22procentní sazby. O originální podpoře informačních technologií zvýšením sazby DPH jsem už mluvil předtím.

Koalice také slibovala větší podporu rodin, a to např. zvýšením rodičovského příspěvku na 5 000 Kč nebo zavedením rodinného spoření se státní podporou na bydlení. Položme si klidně otázku, kde tyto sliby lidovců a unionistů jsou, zda jim také náhodou nedošly zdroje, anebo zda tady vítězí brutální pragmatismus bytí a udržení se ve vládě za každou cenu, anebo stejně tak jako v případě České strany sociálně demokratické a jejích politiků se i v případě našich lidovců a unionistů jednalo jenom o předvolební trik na voliče, tedy slib bez jakékoli reálné šance na prosazení.

Ve volebním programu koalice najdeme také mnoho slibů, jak její představitelé zatočí s korupcí. Nepochybně chvályhodný úmysl. Kladu si ale otázku, proč Unie svobody a lidovci prosazují např. onen princip, který zde byl zmíněn při oceňování nemovitostí, tedy tzv. hodnotový princip výpočtu daně z nemovitostí bez účasti znalců či odhadců, nebo zavádění majetkových přiznání jen pro vybrané subjekty. Opravdu si nedokážu představit lepší opatření pro přímou podporu a další rozvoj korupce v českých zemích.

Koalice však nejenom slibovala, ale také taktně zamlčovala. Je fakt, že slibované snížení daně z převodu nemovitosti se opravdu chystá, kolegyně a kolegové. Jen se jaksi pozapomnělo dodat, že se zároveň fakticky zvýší samotná daň z nemovitosti. A tak vláda "po zásluze" potrestá všechny, kdo namísto rychlé spotřeby uloží své peníze do nemovitostí.

Rozsáhlá pasáž volebního programu koalice hovořila o podpoře podnikání. Koalice slibovala zrušení povinnosti vést účetnictví u podnikatelů, kteří nejsou plátci DPH. Jen jaksi zamlčela, že zároveň podpoří v této rakvičce snížení hranice obratu pro povinnou registraci k DPH ze 3 na 1 milion Kč, že podpoří výrazné zvyšování odvodů na sociální a zdravotní pojištění nebo zavedení tzv. minimální daně pro živnostníky, tedy zdanění i pro ty živnostníky, kteří v poslední době byli třeba ve ztrátě např. z toho důvodu, že investovali do rozvoje svého podnikání.

Vážené kolegyně a kolegové, věřte, že bych takto mohl při srovnání volebních slibů a onoho balíčku zákonů, který nám vláda předkládá, pokračovat a že bych mohl přednášet další výčet nesplněných slibů a jejích neslíbených, avšak realizovaných protikladů. Když si tyto sliby porovnám s realitou, napadá mě jedna paralela, kterou jsem již částečně zmínil. Právě před 50 lety došlo v této zemi k měnové reformě a tehdy politici také slibovali jeden den něco, co druhý den už neplatilo. Myslím si, že ta paralela s tím, s čím se setkáváme v této sněmovně je zcela na místě. Také politici dnešní vládní koalice před volbami slibovali něco, co dnes tímto balíčkem zákonů zásadně popírají.

Ne nadarmo měnová reforma z 50. let byla a je označována jako krádež století. Myslím si, že za dalších 50 let budou další generace hodnotit současné vládní politiky velmi podobně. Jen při tom nebude myslím používáno slovo krádež. Domnívám se, že podstatně přiléhavější je slovo podvod. Bude to myslím nanejvýš výstižné. Prvorepublikový prodej hradu Karlštejna si myslím je při srovnání s tímto podvodem, který předvádějí politici dnešních vládních stran, jen kauzou úplně provinčního formátu. Myslím si, že známý podvodník Harry Jelínek je ve srovnání s Vladimírem Špidlou úplným Mirkem Dušínem.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP