(14.10 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Nyní prosím, paní poslankyně a páni poslanci, vás, abyste se vyjádřili k návrhu pořadu. Mám tu už písemné přihlášky, prosím o další. A vidím už hlásit se další i ústně, ale v tuto chvíli mají samozřejmě přednost přihlášky písemné. Budu tedy volat k mikrofonu sněmovny poslance tak, jak se písemně přihlásili k předkládanému programu schůze.

Jako první se přihlásila paní místopředsedkyně Miloslava Němcová, pak pan poslanec Jan Vidím.

Prosím vás o klid (zvoní). Prosím, abyste se všichni posadili do svých lavic, protože budeme muset sledovat návrhy, které budou předkládány jednotlivými poslanci. Prosím tedy, abyste se všichni posadili na svá místa a aby ve sněmovně byly podmínky, ve kterých budeme moci sledovat návrhy změny pořady. (Dlouze zvoní.) Prosím, abyste nediskutovali, abyste věnovali pozornost prvnímu návrhu, který zazní z úst paní místopředsedkyně poslankyně Němcové. Prosím pana poslance Kužvarta, pana poslance Skopala, pana ministra Ambrozka a všechny, aby respektovali to, že je žádám, aby se posadili do lavic. Prosím také poslance na pravé straně, aby se posadili do lavic a věnovali pozornost prvnímu vystoupení ke změně návrhu pořadu.

Prosím, paní místopředsedkyně Němcová, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Vážený pane předsedo, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych uvedla svůj návrh programu této schůze.

V době od 10. listopadu, tedy čtrnáct dní před zahájením schůze, vláda předložila 12 úplně nových návrhů zákonů, 18 novel zákonů, celkem 30 tisků. Tyto tisky dohromady obsahují 2190 stran. Všechny byly sice předloženy v řádném termínu podle jednacího řádu - 10 dní před zahájením schůze. Další návrhy zákonů předložila vláda ještě před 10. listopadem.

Je zcela evidentní, že při tomto počtu není možno zákony kvalitně projednat, není možno jim věnovat náležitou pozornost. Odkazuji na to, o čem jsme hovořili v Poslanecké sněmovně několikrát, totiž o práci naší justice, o nefunkčnosti českého soudnictví, o tom, jakým podílem se na této nefunkčnosti podílí Poslanecká sněmovna.

Z tohoto důvodu, protože se domnívám, že Poslanecká sněmovna se stává pouze vládní podatelnou, navrhuji vyřazení následujících bodů. Pro názornost chci upoutat vaši pozornost támhle k těm dvěma hromadám (ukazuje na pravou stranu lavice předsednictva), které stojí na kraji oné lavice. Celkem je to obsah této schůze. Ta menší hromádka je ta, která představuje nové zákony a novely, které tedy dohromady představují těch 2190 stran a na které jsme měli 10 dní k prostudování a k tomu, abychom si opatřili odborné kvalitní posudky a mohli tak garantovat našim občanům, že to, o čem tu budeme jednat, máme dokonale promyšlené a známe potřeby společnosti v tuto chvíli.

Žádám vás tedy, abychom vyřadili následující návrhy zákonů z naší schůze: sněmovní tisk č. 504 - bod 75, sněmovní tisk č. 505 - bod 76, sněmovní tisk č. 506 - bod 77, sněmovní tisk č. 509 - bod 78, sněmovní tisk č. 517 - bod 79, sněmovní tisk č. 518 - bod 80, sněmovní tisk č. 531 - bod 82, sněmovní tisk č. 519 - bod 86, sněmovní tisk č. 500 - bod 87, sněmovní tisk č. 527 - bod 88, sněmovní tisk č. 528 - bod 89, sněmovní tisk č. 501 - bod 90, sněmovní tisk č. 512 - bod 91, sněmovní tisk č. 513 - bod 92, sněmovní tisk č. 513 - bod 93, sněmovní tisk č. 516 - bod 94, sněmovní tisk č. 533 - bod 95, sněmovní tisk č. 507 - bod 96, sněmovní tisk č. 508 - bod 97, sněmovní tisk č. 510 - bod 98, sněmovní tisk č. 520 - bod 99, sněmovní tisk č. 521 - bod 100, sněmovní tisk č. 522 - bod 101, sněmovní tisk č. 523 - bod 102, sněmovní tisk č. 524 - bod 103, sněmovní tisk č. 525 - bod 104, sněmovní tisk č. 526 - bod 105, sněmovní tisk č. 529 - bod 106, sněmovní tisk č. 530 - bod 107 a sněmovní tisk č. 532 - bod 108.

Žádám zároveň, aby o těchto bodech bylo hlasováno jednotlivě.

Chci vás ještě upozornit na to -

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Pardon. Žádám vás, vážení kolegové, ještě jednou, abyste se posadili.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Chci vás ještě upozornit na to, že jsem tento návrh předkládala organizačnímu výboru s úmyslem nezatěžovat tak zahájení naší schůze a vyjasnit tento program na půdě, která bezpochyby je k tomu určena. Organizační výbor je k tomu, aby organizoval práci Poslanecké sněmovny. Po naší minulé schůzi, která měla téměř 200 bodů, z nichž 40 jsme nebyli schopni projednat, se mi zdálo rozumné, abychom nepřispívali ke zhoršené pověsti, kterou Poslanecká sněmovna u našich občanů má, a abychom se snažili rozumně jednat a kvalitně jednat o tom, co skutečně je třeba projednat. Bohužel jsem na organizačním výboru s tímto návrhem neuspěla. Myslím si, že by to byla elegantnější cesta a že organizačně by tato schůze byla připravena lépe. Nezbylo mi tedy nic jiného než postupovat touto cestou. A doufám, že pochopíte povinnosti, které k našim občanům máte, a že se budete chovat jako zákonodárci a ne jako úředníci ve vládní podatelně.

Děkuji vám. (Potlesk klubu poslanců ODS.)

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Žádáte tedy hlasovat o každém bodu zvlášť? (Místopředsedkyně Němcová: Ano.) Dobře.

Prosím nyní pana poslance Vidíma a dalším přihlášeným je pan poslanec Lubomír Suk.

 

Poslanec Jan Vidím: Vážený pane předsedo, paní a pánové, mám velmi jednoduchý návrh - navrhuji bod 158, kterým je vládní návrh dalšího působení sil a prostředků Armády ČR v zahraničních operacích, zařadit na pátek 5. prosince jako první bod jednání.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Pátek 5. prosince. Dobře.

Nyní prosím pana poslance Lubomíra Suka, dalším přihlášeným je pan poslanec Jaroslav Plachý.

 

Poslanec Lubomír Suk: Vážený pane předsedo, vážená vládo, dámy a pánové, navrhuji vyřadit z pořadu této schůze sněmovní tisk 354 - bod 33, a to z toho důvodu, že uvedený tisk nebyl tak, jak bylo rozhodnuto usnesením sněmovny, projednán výborem pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Děkuji.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP