(9.10 hodin)
(pokračuje Němcová)
Pokud chcete ještě upřesnit svůj návrh, prosím, abyste tak učinil teď.
Poslanec Vladimír Laštůvka: Paní předsedající, není mi zcela zřejmé to konstatování o zařazení až na konec bloku zpráv. Vždyť my jsme z bloku zpráv tento bod předsunuli na dnešek. Vzhledem k tomu, že neexistuje dostatečný konsensus, tak to předsunutí posouváme na středu příští týden, navrhujeme tedy posunutí na středu příští týden. Zdá se mi, že je možné takto postupovat.
Znovu opakuji - navrhuji, aby to bylo zařazeno jako první bod ve středu 17. 12. 2003.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Pane poslanče, ještě jednou vás poprosím, abyste se podíval na usnesení, které jsme přijali. To pevné zařazení bodu bylo možné v úvodu schůze, kdy jsme takto rozhodovali. V průběhu schůze platí usnesení, které říká, že můžeme procedurální návrhy tohoto typu vznášet vždycky první půlhodinu příslušného jednacího dne. S tím, že takto přeřazený bod bude zařazen na závěr buďto prvních, druhých či třetích čtení, nebo příslušného bloku. Podle mne by byl hlasovatelný váš návrh ve chvíli, kdy byste navrhl jeho přeřazení na závěr bloku zpráv. Pokud si to přejete takto, budeme o něm hlasovat. Pokud ne, zůstává v platnosti jeho zařazení na dnešek.
Pan poslanec Exner se ještě hlásí.
Poslanec Václav Exner: Paní místopředsedkyně, dovolte mi, abych nepatrně pomohl panu předsedovi Laštůvkovi. Usnesení, které přijala Poslanecká sněmovna na své 23. schůzi. má také čtvrtý bod, který říká, že ve zvlášť odůvodněných případech se může Poslanecká sněmovna usnést výjimečně jinak. Protože pan předseda Laštůvka to zdůvodnil výjimečnou situaci, že se hledá určitý konsensus, jak to nazval, domnívám se, že jeho návrh je možno hlasovat tak, jak ho přednesl.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Já vám jenom pro informaci řeknu, že když v usnesení byla tato věta, bylo rozhodnuto, že se bude vztahovat zejména k zákonům, které budou projednávány na návrh krajů, tak aby mohli být přítomni hejtmani, nebo na zákony, které nám vrací Senát. Proto tam byla uplatněna tato výjimka. Byli jsme si vědomi toho, že bude obtížné z pozice řídícího schůze rozhodnout, zda toto je ta závažná událost, na kterou by se měla vztahovat výjimka.
Myslím, že bude rozumné, když o tom rozhodne sněmovna, a bude to legitimní postup. Budeme tedy hlasovat o návrhu pana poslance Laštůvky, který navrhuje, abychom bod č. 149 zařadili na středu 17. 12. jako první jednací bod.
Nemohu zahájit hlasování - k tomuto bodu ještě pan poslanec Vojíř.
Poslanec Oldřich Vojíř: Vážené dámy, vážení pánové, hrozně moc se vám omlouvám, nejsem skutečně velký proceduralista, teď se to ukázalo, já jsem zjistil, že můj bod 102, kdybych ho přeřadil na konec, se stane bodem 104. To není řešením. Řešení by se mohlo ovšem ukázat, kdybych mohl požádat ctěnou sněmovnu o to, aby se naopak tento bod stal prvním bodem celého bloku prvních čtení, což by mohlo proběhnout tento týden. To byl můj záměr. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Neulehčil jste nám to, pane poslanče. To se pořád budeme prát s výkladem usnesení, které říká "na závěr příslušného bloku". Ještě pan poslanec Vymětal - bezpochyby nám pomůže.
Poslanec Karel Vymětal: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já myslím, že řešením by bylo, kdybychom v obou případech nejdříve hlasovali o tom, jestli jde o zvlášť odůvodněný případ, a potom hlasujme o přeřazení. To je jediné řešení.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Myslím, že takto je možno postupovat. Ještě pan poslanec Vojíř.
Poslanec Oldřich Vojíř: Já svůj požadavek stahuji a podle toho, jak se bude vyvíjet situace, pokusím se přizpůsobit. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Nejprve tedy budeme hlasovat o návrhu pana poslance Laštůvky. Nejdříve rozhodneme, zda podle poslance Laštůvky se jedná o zvláštní důvod k tomu, aby vůbec přeřazení mohlo nastat. Rozhodneme-li, že ano, teprve poté budeme hlasovat o přeřazení. Je námitka proti tomuto postupu? Nevidím.
Zahajuji proto hlasování pořadové číslo 710, zda sněmovna souhlasí s tím, že se jedná o výjimku zvláštního zřetele hodnou. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 710 z přítomných 161 pro 118, proti 14. Návrh byl přijat.
Budeme tedy hlasovat v hlasování číslo 711 o zařazení bodu č. 149 na středu 17. 12. jako první bod.
Zahajuji toto hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti uvedenému návrhu?
Konstatuji, že v hlasování s pořadovým číslem 711 z přítomných 161 pro 120, proti 11. Návrh byl přijat. Tento bod jsme přeřadili.
Oznamuji, že pan poslanec Maštálka má náhradní kartu č. 2.
Tím jsme skončili úvodní procedurální část dnešního jednání a můžeme přistoupit k prvnímu schválenému bodu našeho pořadu schůze. Tímto bodem je
123.
Senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 140/1961 Sb.,
trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 298/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala paní senátorka Jitka Seitlová a zpravodajka ústavně právního výboru paní poslankyně Hana Šedivá. Pozměňující návrhy máte uvedeny ve sněmovním tisku 298/5.
Otevírám rozpravu, do které v tuto chvíli nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, zda se někdo hlásí. Chcete vystoupit paní senátorko nyní v rozpravě se závěrečným slovem? Jsme zatím v rozpravě. Já se táži, zda se do ní někdo hlásí z místa. Protože nevidím takovou přihlášku, končím rozpravu.
Zeptám se na závěrečná slova nejprve paní zpravodajky. Nechce. Paní senátorka má slovo. Já poprosím, abychom věnovali jejímu závěrečnému slovu pozornost .
***