(15.00 hodin)
(pokračuje Záruba)

Přesto však přes zelenou hranici přecházejí skupinky běženců z jiných zemí. Tomu se prostě nedá zabránit žádnou smlouvou. Běženci, kteří dosud porušovali zákon, budou porušovat vesele dál - a místní starousedlíci nebudou smět pomalu chodit ani za vlastní humna a do vlastního lesa, nebo musí absolvovat řadu kilometrů, aby přešli přes stanovený přechod, chtějí-li dodržet podmínky smlouvy. Místním podnikatelům v oboru pohostinství tato nová smlouva odežene zákazníky a státu vznikají náklady na zabezpečení hranice. Na lesních cestách se stavějí zábrany proti vjezdu motorových vozidel. Uvědomuje si však předkladatel této smlouvy, že pro terénní vozidla a traktory prakticky neexistují žádné zábrany? To by asi museli postavit něco jako zeď nebo jako železnou oponu. Jak to bude se sousedskými vztahy? Někdo si přece velice rád zajde na besedu k přátelům ze sousední slovenské vesnice, někdo se pouze rád prochází jenom tak přírodou, a jaké bude pro něho překvapení, když skončí v policejní cele, protože si neuvědomí, že nějaký horlivec zakázal chodit po cestách, po kterých se chodilo odnepaměti. Nedovedu si totiž představit, že občané mající svou nemovitost na opačné straně hranice jen několik metrů budou muset vážit cestu několika kilometrů, aby se na svůj pozemek dostali přes určený hraniční přechod.

Asi za dva roky už budeme podléhat hraničnímu režimu zakotvenému v schengenské smlouvě. Ptám se proto pana ministra prostřednictvím předsedajícího: Nelze dosáhnout úpravy hraničního režimu a spolupráce na společných hranicích mezi Českem a Slovenskem citlivěji? Nelze akceptovat skutečnost, že jsme byli kdysi jedním státem, jednou republikou?

Co však považuji naprosto za absurdní, je fakt, že v době, kdy jsme vstoupili do Evropské unie, můžeme se volně pohybovat po Evropě, kdy z hraničních přechodů zmizeli celníci a další bariéry, tak někdo našim občanům za jejich humny staví hranice.

Nemohu proto podpořit jakoukoliv smlouvu, která naše vzájemné vztahy bude jenom zhoršovat. Proto nepodpořím schválení konečného usnesení. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Prosím pana poslance Jaroslava Plachého, dalším přihlášeným je Vilém Holáň. Nyní pan poslanec Plachý.

 

Poslanec Jaroslav Plachý: Vážený pane předsedo, vážená vládo, dámy a pánové, jako poslanec zvolený za Zlínský kraj považuji za svou samozřejmou povinnost informovat sněmovnu o podle mého názoru velmi důležitých skutečnostech, které v poslední době v souvislosti s vývojem na česko-slovenské hranici nastaly.

Dámy a pánové, nejprve mi dovolte, abych vás seznámil s tzv. Rokytenskou výzvou ze dne 15. března 2004. Cituji:

"My, představitelé obcí příhraničních mikroregionů Bojkovsko, Uherskobrodsko a jižní Valašsko, vyjadřujeme zásadní nesouhlas s připravovanou změnou režimu po 1. květnu 2004 na česko-slovenské hranici. Příslušný návrh zákona projednává v současné době Parlament České republiky, sněmovní tisk 578. Jsme přesvědčeni, že připravované změny hraničního režimu zkomplikují život všem občanům česko-slovenského příhraničí a dlouhodobě výrazně zkomplikují rozvoj cestovního ruchu tohoto regionu. Jedná se o omezení práv občanů, zejména na obou stranách hranice. Dosavadní právo překračovat hranice na jejich libovolném místě má být po 1. květnu 2004 zrušeno. Toto omezení nebude mít žádný pozitivní dopad, pouze dopady negativní. Návrh zákona nerespektuje skutečný dosavadní praktický život zde žijících obyvatel.

Obracíme se na představitele Zlínského kraje a členy jeho zastupitelstva se žádostí o vyjádření podpory. Obracíme se na starosty a starostky příhraničních obcí o vyjádření podpory. Obracíme se k široké veřejnosti, aby se s podporou této naší žádosti obracela na své poslance a senátory, kteří nás zastupují. Obracíme se na poslance a senátory, aby dbali práv občanů, které zastupují, a připravované změny odmítli.

V Rokytnici dne 15. března 2004, podepsáni starostové a starostky asi 30 obcí Uherskobrodska, Slavičínska a Valašskokloboučska."

Na tuto výzvu reagovala rada Zlínského kraje svým usnesením číslo 278/R07/04, které zní:

"Rada Zlínského kraje bere na vědomí znění Rokytenské výzvy ze dne 15. března 2004, kterou představitelé obcí příhraničních mikroregionů Bojkovsko, Uherskobrodsko a jižní Valašsko vyjadřují zásadní nesouhlas s připravovanou změnou režimu na česko-slovenské hranici. Rada Zlínského kraje vyjadřuje nesouhlas s připravovanou změnou režimu na česko-slovenské hranici, která je v současné době projednávána Parlamentem České republiky, sněmovní tisk 578.

Dále - doporučuje zastupitelstvu Zlínského kraje se předmětnou problematikou zabývat na svém 23. zasedání dne 14. dubna 2004, a dále - vyzývá poslance a senátory Parlamentu České republiky, především zvolené za Zlínský kraj, aby nepřipustili ty změny hraničního režimu, které povedou ke zhoršení podmínek pro zde žijící občany a zkomplikují jejich vztahy a možnosti přeshraniční spolupráce.

Zlín 23. března 2004. Podepsán statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš."

Situací se konečně zabývalo také zastupitelstvo Zlínského kraje, které přijalo usnesení číslo 621/Z23/04 ve znění:

"Zastupitelstvo Zlínského kraje vyjadřuje nesouhlas s připravovanou změnu režimu na česko-slovenské hranici, která je v současné době projednávána Parlamentem České republiky, sněmovní tisk 578, senátní tisk číslo 276, a vyzývá poslance a senátory Parlamentu České republiky, především zvolené za Zlínský kraj, aby nepřipustili ty změny hraničního režimu, které povedou ke zhoršení podmínek pro zde žijící občany a zkomplikují jejich vztahy a možnosti přeshraniční spolupráce.

Zlín 16. dubna 2004, podepsán hejtman František Slavík."

Dále se připravovanou změnou režimu na česko-slovenské hranici zabývala valná hromada euroregionu Bílé - Biele Karpaty, která přijala následující stanovisko.

Stanovisko valného shromáždění euroregionu Bílé - Biele Karpaty, konaného dne 27. dubna 2004 v Trenčíně. (Dále řečník hovořil slovensky.)

"Ve smyslu preambule zakladatelské smlouvy euroregionu Bílé - Biele Karpaty, v rámci podpory myšlenky vytvoření stabilní spolupráce, partnerství a v zájmu rozvoje přátelských vztahů mezi sousedícími pohraničními regiony v Slovenské republice a České republice, uvědomujíce si potřebu posílení spolupráce zemí střední Evropy, a v zájmu zachování společného kulturního a přírodního dědictví pohraničních oblastí, v souladu s Vídeňskou deklarací summitu hlav států a vlád, členů Rady Evropy, z 9. 10. 1993, Evropskou rámcovou úmluvou o přeshraniční spolupráci mezi územními celky anebo orgány a deklarací o vzájemné spolupráci z 8. 10. 1999, jakož i na základě Smlouvy mezi Slovenskou republikou a Českou republikou o dobrém sousedství, přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, valné shromáždění euroregionu Bílé - Biele Karpaty vyjadřuje nesouhlas s připravovanou změnou režimu na slovensko-české a česko-slovenské hranici.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP