(14.20 hodin)
(pokračuje Langer)
Můžeme začít pracovat. V tuto chvíli zahajuji projednávání bodu číslo 33, kterým je
33.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 100/1988 Sb.,
o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 786/ - prvé čtení
Dříve než dám slovo panu ministru Škromachovi, sděluji, že podle dohody bychom měli jednat do 16. hodiny a přibližně v tomto termínu bychom dnešní i letošní jednání Sněmovny ukončili.
Slovo má pan místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, vážené paní poslankyně, poslanci, dovolte, abych Poslanecké sněmovně předložil návrh zákona, kterým se mění zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
Navržená úprava zákona o sociálním zabezpečení se skládá ze dvou částí. V první z nich se navrhují opatření, jejichž cílem je zlepšení finanční situace osob pečujících o dlouhodobě těžce zdravotně postižené děti vyžadující mimořádnou péči a v menší míře také osob pečujících o dospělé bezmocné osoby. V druhé části se navrhuje doplnit do zákona o sociálním zabezpečení právní úpravu, jejímž cílem je zabránit neoprávněnému používání opatření omezujících pohyb klientů ústavů sociální péče.
V rámci úprav příspěvku při péči o zdravotně postižené se navrhuje vypustit úpravu, podle které přiznání příspěvku při péči o dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči zaniká nárok na odměnu pěstouna, neboť vyloučení souběhu nároku na tyto dvě dávky bylo shledáno neodůvodněným. Oproti tomu se zachovává právní úprava vylučující souběh nároku na rodičovský příspěvek a na příspěvek při péči o osobu blízkou nebo jinou osobu, avšak jen tehdy, pokud by se jednalo o nárok na dávku na totéž dítě. V případě, že má osoba pobírající rodičovský příspěvek nárok na příspěvek při péči o osobu blízkou nebo jinou osobu z důvodu péče o další zdravotně postižené dítě nebo o bezmocnou nezletilou, zletilou osobu, nárok na rodičovský příspěvek nezaniká.
S cílem umožnit ve větším rozsahu výdělečnou činnost a tím zlepšit příjmovou situaci rodin pečujících o osoby vyžadující celodenní péči se navrhuje rozšíření možnosti výdělečné činnosti při současném pobírání příspěvku a při zachování podmínky osobní celodenní a řádné péče se stávajícími výjimkami, kdy je tato podmínka považována za splněnou. Zvýšením příslušného koeficientu se navrhuje zvýšit možný výdělek ze současných 3480 Kč na 5800 Kč. Na tomto místě je třeba uvést, že jiné řešení, které se nabízí a se kterým možná někdo z mých kolegů vystoupí, mám na mysli úplné uvolnění možnosti výdělečné činnosti v souběhu s pobíráním příspěvku, by znamenalo nárůst nákladů na tuto dávku v rozsahu miliard korun. A takový nárůst, jak je zřejmé, nelze v současné situaci navrhnout.
Další úprava navrhuje stanovit odlišně výši příspěvku při péči o dlouhodobě těžce zdravotně postižené děti vyžadující mimořádnou péči tak, že se zvýší dávka při péči o dítě ze současných 3712 Kč na 5220 Kč měsíčně.
Cílem nově doplňovaného ustanovení § 89a zákona je zamezit neodůvodněnému používání opatření omezujících pohyb klientů při poskytování ústavní sociální péče. Jasně se umožňuje výjimečné použití takových opatření pouze v případě přímého ohrožení zdraví a života osoby, které je ústavní péče poskytována, nebo zdraví a života jiných osob, zejména ostatních klientů.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Promiňte, pane ministře, promiňte, omlouvám se. Kolegyně a kolegové, vím, že už začínáme vnímat intenzivně předvánoční atmosféru, nicméně chci vás poprosit, abyste ještě tu hodinu a půl vydrželi a abyste umožnili projednat tento bod opravdu v klidné atmosféře v tomto sále.
Prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach: Opatření musí být omezena na dobu nezbytně nutnou a musí se k němu vyjádřit lékař. Ústavům sociální péče se stanoví povinnost informovat o použití opatření omezujících pohyb zákonné zástupce osoby, které je ústavní péče poskytována, a zřizovatele zařízení. Zavádí se povinná evidence používání opatření omezujících pohyb s cílem zajistit kontrolu důvodnosti použití omezujících opatření a dodržování lidských práv.
Vážené paní poslankyně, páni poslanci, věřím, že propustíte tento návrh novely zákona do druhého čtení, protože určitě to bude přínos pro osoby se zdravotním postižením, což si myslím, že zrovna teď, v tom předvánočním čase, to bude dobrá zpráva pro tyto naše spoluobčany.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane ministře. Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení kolegyně Alena Páralová.
Poslankyně Alena Páralová: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, dovolte mi přednést zpravodajskou zprávu k vládnímu návrhu novely zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, tisk 786. Jedná se o vládní novelu zákona z roku 1988, zákona zastaralého a nevyhovujícího, zákona, který přes svých 33 dosavadních novel dostatečně nereagoval na zásadní změny ve společnosti, zákona, který byl jaksi opomenut při reformě veřejné správy. Tím se stalo, že byly na kraje a obce předány kompetence, aniž byla nastavena jasná pravidla financování sociálních služeb. A tato oblast je stále ještě legislativně nedotažená a opírá se o vládní vyhlášky.
Již několik let existuje tlak veřejnosti na zásadní změnu v oblasti sociálních služeb, již několik let veřejnost poukazuje na negativní jev, totiž na skutečnost, že v naší zemi je ekonomicky výhodnější ústavní péče o zdravotně postižené občany a o seniory než péče rodinná. Donedávna se zdálo, že se naši občané zákona o sociálních službách dočkají ještě v tomto volebním období. Bohužel nedávno vláda na tento zákon zcela rezignovala, když změnila své záměry a svým usnesením se rozhodla, že zákon o sociálních službách vstoupí v účinnost až 1. ledna roku 2007, tedy až po parlamentních volbách.
Projednáváme tedy 34. dílčí novelu zákona, která se týká těch nejpotřebnějších z nás, novelu, která kráčí dle názoru zpravodaje, tedy dle názoru mého, správným směrem.
***