(Na žádost klubu ČSSD přestávka prodloužena do 18.00 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 18.02 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, budeme pokračovat. Přestávka na poradu klubu sociální demokracie skončila. Vrátíme se tedy do rozjednaného bodu 115.

Jde o to, že bychom měli hlasovat. Odhlašuji vás a žádám o novou registraci. Budeme hlasovat o návrhu místopředsedkyně Jitky Kupčové ve věci námitky proti postupu předsedajícího. Jakmile se přihlásíte svými identifikačními kartami, zahájím hlasování.

 

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 546. Kdo souhlasí s námitkou místopředsedkyně Jitky Kupčové proti postupu předsedajícího? Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 546 z přítomných 100 bylo pro 53, proti 38. Návrh byl přijat.

 

Znamená to tedy, že nebudeme dále pokračovat v rozpravě, kterou jsem otevřel. Bod přerušíme, resp. tím došlo k vyhovění paní ministryni. (Nesouhlasné hlasy ze sálu.) No dobře. Respektuji rozhodnutí Poslanecké sněmovny, že byla úspěšná námitka proti postupu předsedajícího, ale námitka byla jenom k pokračování v rozpravě nebo k otevření rozpravy s tím, že jsem řekl, že je co projednávat, protože zdravotně pojistný plán nepředkládá vláda, ale VZP.

Prosím Jitku Kupčovou, aby upřesnila svůj požadavek.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Pane místopředsedo, chtěla bych upřesnit. Moje námitka byla proti vašemu postupu vznesena v tom smyslu, že jsem jasně řekla, že se můj názor shoduje s názorem paní ministryně, resp. vlády, to znamená, že si myslím, že první věta § 64 platí, že je tedy možno, aby navrhovatel, v tomto případě předkládá zprávu vláda, vzal kdykoliv do ukončení rozpravy svůj návrh zpět.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Vím, že nemáte předsedu klubu, že ho zastupujete, pane kolego. Jediné, co mohu udělat, ukončit bod číslo 115. Ukončím bod 115 s tím, že sám mám obrovskou potíž s tím, protože podle mého soudu porušuji Ústavu České republiky.

Nyní s faktickou připomínkou zastupující místopředseda klubu KDU-ČSL. Po ukončení bodu.

 

Poslanec Josef Janeček: Souhlasím s vámi, že v tom případě by byla porušena Ústava České republiky - bez diskuse. Domnívám se ale, že pokud bychom už na to přistoupili, museli bychom hlasovat obdobně, zda Poslanecká sněmovna souhlasí se zpětvzetím, jak se to činí u zákonů ve třetím čtení.

Jednak si myslím, že je třeba říci věcně, o co jde. Někteří z kolegů přišli s tímto vysvětlením proto, že se obávají, že VZP uplatňuje regulace za rok 2004. Proto zde byl návrh přerušit tento bod. Ředitelka VZP by zde jednoznačně prohlásila, že tyto regulace neuplatní. V tom případě bychom v klidu mohli dostát zákonům a ústavě tohoto státu a nemocnice by si mohly být jisty, že proti nim nebudou regulace uplatněny. Takto by se mělo odpovědně jednat.

To, co jsme udělali, by byla velká chyba. Proto navrhuji, abychom hlasovali o tom, zda souhlasíme se zpětvzetím. Pokud takové hlasování neprojde, abychom bod přerušili, umožnili ředitelce VZP, aby prohlásila to, co rozeslala členům zdravotního výboru, totiž že regulace uplatněny nebudou. Potom můžeme v klidu tento bod ukončit.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane kolego, to, co navrhujete, je zařazení nového bodu, protože já jsem ten bod ukončil, protože nebylo možné - já jsem svůj názor prohrál v hlasování Poslanecké sněmovny. Poslanecká sněmovna je samozřejmě suverénem nad mým postupem, který jsem zvolil. Osobně s tím sice nesouhlasím, ale to je tak všechno, co s tím mohu dělat.

Děkuji paní ministryni zdravotnictví, děkuji zpravodaji.

 

Budeme pokračovat přerušeným bodem číslo 22. V přerušeném bodě

 

22.
Senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb.,
o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů
(zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, zákon
č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon
č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovního tisk 715/

 

jsme v přerušeném prvém čtení. Pan senátor Václav Roubíček je již tady. Vidím i zpravodaje pana poslance Waltra Bartoše.

Budeme pokračovat v přerušené rozpravě. Řádně přihlášená je paní kolegyně Šojdrová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Michaela Šojdrová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, vážený pane senátore, kolegyně a kolegové, dovolte, abych se stručně vyjádřila k předloze senátní novely vysokoškolského zákona. Považuji za logické, že senátoři, kteří mají velké zkušenosti s řízením vysokých škol - jsou to bývalí rektoři, děkani a vysokoškolští učitelé - se ujali předložení změn, které naše vysoké školy skutečně potřebují. Domnívám se, že tento návrh zákona si zaslouží naši velkou pozornost. Za jejich iniciativu a práci, kterou na tomto zákoně odvedli, jim chci poděkovat.

Za nejdůležitější změny, které jsou pozitivní a které si dovolím krátce komentovat, považuji změnu volby akademického senátu veřejné vysoké školy. Jak už zde bylo řečeno, snižuje se počet kol na dvě a snižuje se potřebná účast voličů ze 30 na 15 %. I když to není ideální řešení, je lepší než současný způsob voleb senátu.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP