(Jednání pokračovalo ve 12.30 hodin.)

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Dámy a pánové, vážení kolegové, je 12.30 hodin. Prosím, abyste se všichni znovu vrátili do Poslanecké sněmovny na svá místa. Než se posadíte, dovolte mi, abych vás požádal, abyste i po skončení schůze setrvali několik minut, protože jsem zjistil, že včerejší 42. schůze nebyla řádně ukončena. Dovolil bych si vás ještě požádat po schůzi, abychom učinili formálním záležitostem zadost a řádně ukončili i 42. schůzi.

Nyní jsme uprostřed schůze 43. Před touto přestávkou jsem ukončil rozpravu. Připomínám, že rozprava byla ukončena.

O slovo se hlásí pan poslanec Pavel Kováčik. Prosím, aby zde byl klid. (Zvoní zvoncem.) Udílím slovo panu poslanci Kováčikovi.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Já za něj děkuji. Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážená vládo, kolegyně a kolegové, v uplynulých dnech jsem měl řadu telefonátů, řadu mailových vzkazů, osobních rozhovorů i SMS zpráv. Vzkazy, zprávy, hovory mě žádaly o dvojí. Ti první, a byla jich zhruba polovina, nás žádali, abychom potopili Grosse, případně potopili vládu. Ti druzí nás žádali, abychom to v jakémsi zájmu, řekněme třeba ve společném zájmu levice, ale především v jakémsi zájmu občanů proboha nedělali. Nyní cituji jednoho ze zemědělců, který mne volal. A těchto názorů a požadavků byla také zhruba polovina.

Chci poznamenat, že ač to ještě některé sdělovací prostředky nebo možná někteří kolegové a kolegyně v této Sněmovně nezaznamenali, KSČM je stranou zodpovědnou. KSČM je stranou, která byla k této situaci přinucena - stát se určitým rozhodujícím článkem v řešení krize, která v České republice je. V této souvislosti bych si dovolil citovat pana Jiřího Dienstbiera, bývalého ministra zahraničí. Nemusím snad v tomto prostředí představovat dále, o koho jde. Aby bylo jasno, kdo může za stávající situaci, kdo nás dostal, teď myslím nás komunisty, do stavu, kdy jsme tím, kdo rozhodne: Skutečným strůjcem komunistického vlivu je autor vládní krize, který přiměl svou stranu vystoupit z koalice. Jiří Dienstbier, konec citátu, dnešní Právo. (Potlesk ČSSD a KSČM.)

My si, kolegyně a kolegové, i nadále myslíme to, co jsme dávali najevo po celou dobu průběhu této tzv. vládní krize. I nadále si myslíme, že by bylo lepší, kdyby premiér Gross vzhledem k tomu, co se kolem něj děje, raději odstoupil. My si, kolegyně a kolegové, i nadále myslíme a i při hlasování, které za chvíli proběhne, tak budeme postupovat, že tato vláda - ostatně jsme jí nedali důvěru nikdy - si naši důvěru vůbec nezaslouží. Nezaslouží si ji mimo jiné proto, že zatáhla zemi do koalice ochotných do války do Iráku. Už z tohoto důvodu tato vláda nemůže dostat naši důvěru, nedostala ji a také nikdy nedostane.

I nadále si ovšem myslíme, a v tom je naše dnešní zodpovědnost, že nelze, abychom my byli strůjci nebo přímými viníky dlouhodobé vleklé ústavní krize, ve které by nikdo nevládl, ve které by jenom jakýsi kýmsi jmenovaný vysoký úředník konal jenom ty nezbytné kroky při přípravě na příští volby. A to je tak všechno. Jsme přesvědčeni o tom, že je třeba, aby ministerstva fungovala a připravovala to, co třeba například zde v této síni při projednávání zákona o státním rozpočtu předseda vlády a ministr zemědělství slíbili zemědělcům - prostředky, které je zachrání v jejich podnikání, a další a další věci.

My si ale také myslíme, že je třeba, aby byly splněny sliby, a to co nejdříve, které zde byly učiněny v souvislosti se zákonem o střetu zájmů a se zákonem o majetkových přiznáních. I nadále, pokud tato vláda přežije dnešní hlasování, budeme velmi důsledně dbát, aby nejen tyto zákony byly přijaty, ale aby také byly přijaty ve formě, která bude účinná, která bude skutečně pomáhat rovnat korupční prostředí, o kterém mluví různé mezinárodní organizace.

Kolegyně a kolegové, do této situace zemi přivedla nezodpovědnost odpovědných. My se zříkáme toho, že bychom byli také těmi nezodpovědnými.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP