(11.20 hodin)
(pokračuje Urban)

Možná že slovník, který jste použil, patří do nějakých 90. revolučních let. Já s tím samozřejmě nesouhlasím a mohl bych zcela věcně argumentovat, a také to zčásti po tom, co jste říkal, udělám.

Za prvé, ten materiál velmi podrobně v grafech a číslech popisuje, jak se dařilo nebo nedařilo sektoru malého a středního podnikání. Prosil bych, aby ta data zde byla uváděna korektně. Roste přidaná hodnota, roste počet pracovníků v malém a středním podnikání, malé a střední podnikání se výrazným způsobem podílí na růstu české ekonomiky. To jsou věci, které jsme tady říkali tisíckrát. Já spíše prosím o to, aby už konečně přišla doba, abychom nerozdělovali podnikání na malé, velké, střední, abychom říkali vy podporujete jenom ty velké, my budeme podporovat ty malé… Myslím si, že musíme podporovat všechny. Máme-li počítat s tím, že české ekonomice se bude dařit, tak platí to, že v rybníku musejí být všichni, velcí, střední i malí. Tak to je. Oni spolu kooperují, oni spolu spolupracují a podílejí se na výkonu společně.

K té chvále novely zákona o investičních pobídkách. Musím říci, že to podporuji, ale ne proto, že bych miloval hospodářskou politiku Občanské demokratické strany, ale proto, že zákon se připravoval na ministerstvu v době, kdy jsem tam ještě byl já. Ale to by nestačilo. Ta novela je samozřejmě dobrá, protože jde směrem k podpoře vyšší přidané hodnoty, jde směrem podpory menších firem a směrem podpory českých firem. Ta doba nazrála, aby tato novela mohla projít Poslaneckou sněmovnou. Já zde říkám dopředu, že ji budu podporovat. Není to věc ideologická, to znamená - Martin Říman ji nepřipravil za 14 dní nebo tři neděle, kdy je ministrem průmyslu a obchodu, je to v podstatě společný názor. To je jedna věc.

Druhá věc. Já také souhlasím s tím, aby se podporovalo podnikatelské prostředí systémově. A také se o to snažím po celou dobu, co funguji v politice. A neupřete vládám sociální demokracie, že některé kroky nastaly, jako je např. absolutní změna v rejstříkovém soudu, jako je zákon o úpadku, jako je zřízení centrálních registračních míst atd. Není to tedy o tom, má-li být selektivní nebo systémové, anebo systémové a žádné selektivní. Ani vy to nedokážete. Musí být obojí. To znamená trvalé zdokonalování podnikatelského prostředí je úkol pro všechny. A do toho budeme chtít efektivně využít prostředky Evropské unie, strukturální fondy, které svým charakterem jsou selektivními prostředky. Neperme se tu tedy o to, jestli někdo chce systémové podpory a někdo selektivní. Myslím, že pro podnikatelský sektor je nutné, abychom efektivně využívali obou metod.

Co se týče té zprávy, myslím, že je realistická. Ona nevychází z nějakých ideologických postojů. Zpráva byla projednána v tzv. Radě pro rozvoj podnikatelského prostředí. Radu považuji za velmi přínosnou pro každého ministra průmyslu a obchodu, protože v ní nesedí jen úředníci Ministerstva průmyslu a obchodu nebo úředníci, resp. náměstci jiných resortů, ale jsou v ní zastoupeny hlavně podnikatelské subjekty. A to jak české, tak zahraniční, a to jak svazy, které zastřešují ty velké, tak Hospodářská komora, která zastřešuje ty malé.

Jsem připraven, přátelé, na velmi konstruktivní diskusi, kterou bychom mohli vést v budoucnu v této Sněmovně o tom, jaká systémová opatření můžeme udělat pro to, abychom přispěli k využití potenciálu, který v ČR pro další růst existuje. Jsem připraven vést diskusi o tom, jaká selektivní opatření z hlediska čerpání evropských peněz jsou ideální pro rozvoj malého a středního podnikání. Chtěl bych vám říci, že se pokouším tímto svým vystoupením zakopávat válečnou sekeru mezi těmi zákopy, které se zde neustále snaží někdo vykopávat. Já to dělat nebudu. Prosím vás, abyste to nedělali také.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. Ptám se, zda se ještě někdo hlásí do všeobecné rozpravy. Ano, vidím pana poslance Plachého. Máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Plachý: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, velmi vítám slova pana exministra Urbana ke spolupráci v oblasti malého a středního podnikání. Věřím, že jsme všichni průřezově zleva doprava přesvědčeni o tom, že tento sektor podporu zasluhuje.

Byl jsem tady zpochybněn koneckonců přímo tvůrcem této zprávy, panem bývalým ministrem Urbanem, který tuto zprávu sám podepsal a jeho vláda ji schválila. Proto mi dovolte, abych z přílohy č. 1 této zprávy na straně č. 5 z tabulky č. 9 citoval řadu čísel, která se týkají podílu malého a středního podnikání na výkonech naší ekonomiky. Počíná to rokem 1997: 52 % - 51 % - 53 % - 52 % - 51 % - 52 % - 52 % - 52 % - 52 %. Myslím, že to mohu zakončit konstatováním, že od roku 1997 podíl výkonu malého a středního podnikání na výkonech celé ekonomiky se pohyboval v rozmezí 52 % plus minus 1 %. Jestliže jsem tedy označil stagnaci tohoto podílového ukazatele jako stagnaci, na svém tvrzení nic neměním. Pan ministr naopak svou vlastní tabulku zpochybnil. Věřím, že to bylo pouhé nedopatření. Děkuji.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. Dále se do rozpravy nikdo nehlásí. Všeobecnou rozpravu končím. Přistoupíme k rozpravě podrobné. Písemné přihlášky nemám. Ptám se, kdo se hlásí z místa. Nikoho nevidím. Podrobnou rozpravu končím. Ptám se pana ministra a pana zpravodaje, jestli chtějí přednést závěrečná slova. Nechtějí.

 

Přistoupíme k hlasování o usnesení, které jste obdrželi ve sněmovním tisku 10/1.

Kdo souhlasí s tímto návrhem usnesení, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 87 - z přítomných 140 poslanců hlasovalo pro návrh 101, proti návrhu nikdo. Konstatuji, že návrh usnesení byl přijat.

 

Dále budeme pokračovat bodem č. 86, to je

 

86.
Návrh poslanců Martina Bursíka, Kateřiny Jacques,
Věry Jakubkové, Ondřeje Lišky, Přemysla Rabase a Olgy Zubové
na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 90/1995 Sb.,
o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 19/ - druhé čtení

 

Návrh za navrhovatele uvede paní poslankyně Kateřina Jacques. Prosím, paní poslankyně, ujměte se slova.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP