(15.30 hodin)
(pokračuje Tejc)
II. ukládá vyšetřovací komisi objasnit
1. neoprávněné zásahy do soukromého a rodinného života některých osob uskutečňované za účelem vyvíjení nátlaku na členy Parlamentu České republiky,
2. neoprávněné nakládání s utajovanými informacemi, jimiž disponují zpravodajské služby České republiky za účelem vymezeným v odst. 1,
3. stanoví lhůtu do 30. června 2009, v níž je vyšetřovací komise povinna předložit svá zjištění s návrhem Poslanecké sněmovně,
4. určuje počet členů vyšetřovací komise na 12, a to v zastoupení poslaneckých klubů: ODS - 4 členové, ČSSD - 4 členové, KSČM - 2 členové, KDU-ČSL - 1 člen, Strana zelených - 1 člen.
Nebudu již více zdlouhavě zdůvodňovat, padla tady řada vět už v mém úvodním vystoupení. Ten návrh, který spočívá v poměrném zastoupení a v celkovém počtu 12 členů, je podle mého názoru přijatelný a bude znamenat objektivní posuzování.
Pokud se týká objasnění, zda tato věc je věcí veřejného zájmu, která má být komisí vyšetřena, pak jsem přesvědčen, že veřejný zájem právě spočívá v objasnění neoprávněných zásahů některých osob uskutečňovaných za účelem vyvíjení nátlaku na členy Parlamentu České republiky, o čemž - a o té o přípravě i provádění uvedené činnosti poslancem Janem Moravou - informoval deník Mladá fronta Dnes dne 5. 9. 2008 a také televize Nova v pořadu Natvrdo vysílaném dne 7. září 2008. Koneckonců uskutečňování této činnosti veřejně potvrdil i předseda vlády Mirek Topolánek. V souvislosti s tím vyšlo najevo, že s uvedenou činností bývalého poslance Jana Moravy měla souviset i obdobná činnost osob dalších. Objasnit je také třeba v této souvislosti i možný únik informací, jimiž disponují zpravodajské služby České republiky.
Tolik tedy návrh a odůvodnění. Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji a prosím pana poslance Tejce, aby se mnou sledoval od stolku zpravodajů všeobecnou rozpravu, kterou tímto otevírám. Táži se, kdo se hlásí do všeobecné rozpravy. Ano, eviduji, hlásí se pan místopředseda Filip. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Kolegyně a kolegy bych poprosil, aby se ztišili, protože něco na mě gestikuloval pan poslanec Jandák. Vyrozuměl jsem z toho, že asi neslyší vystupující, takže bych vás poprosil jménem pana poslance Jandáka - prosím vás, ztište se. Já už jsem vás o to žádal několikrát. Děkuji.
Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážený pane předsedo, členové vlády, paní a pánové, já bych chtěl vyjádřit svou podmíněnou podporu tomuto návrhu. Proč podmíněnou? Problém každé vyšetřovací komise je, nakolik zasahuje do činnosti orgánů činných v trestním řízení.
Já jsem měl jednu šanci, a to při slavnostním shromáždění při příležitosti 15. výročí vzniku Ústavního soudu České republiky, hovořit s paní nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou a ptal jsem se jí, proč ve chvíli, kdy zjistila z veřejných zdrojů, že jsou tady důvody, které mohou vést k tomu, že se můžeme věcně domnívat, že byl spáchán trestný čin, proč nepostupovala z veřejného zájmu podle zákona o státním zastupitelství a nezahájila vyšetřování rovnou, neurčila policejní složku, která by se do toho pustila. Ona mi odpověděla velmi lakonicky, že ani nestačila jaksi rozhodnout podle zákona o státním zastupitelství a že podnětů, které se týkají vyšetřování této věci, má z občanské veřejnosti několik. Problém je tedy v tom, že jsme v podstatě měsíc poté, kdy tato věc byla zveřejněna, a nemáme žádnou zprávu od orgánů činných v trestním řízení, které by řekly: Ano, my jsme zahájili úkony ve věci a snažíme se.
Vzhledem k tomu, že na zahájení schůze nevystoupil ministr spravedlnosti, aby minimálně shrnul tyto poznatky, které já jsem při tom osobním rozhovoru od paní Vesecké slyšel, tak jsem přesvědčen, že tady byly dány důvody pro to, abych zvedl ruku pro zřízení vyšetřovací komise.
Druhá věc, která je podstatná, je totiž otázka - nebo otázky, které má vyšetřovací komise objasnit, a ty jsou navýsost politické, nejsou pouze trestněprávního charakteru. Já bych byl totiž nerad, aby tím, že pan poslanec Morava vzdal poslanecký mandát, bylo jakoby ukončeno to jednání a věc byla dána tak, že všechno skončilo. Protože to asi není možné vzhledem k tomu, o co šlo, v jaké souvislosti se ty věci odehrávaly, a ještě horší věc, v jaké souvislosti jsou ty věci podávány. Jsem totiž přesvědčen, že jediným spojovacím článkem mezi těmi událostmi je právě osoba pana poslance Moravy a že to, jakým způsobem - aspoň tak já jsem vnímal tu reportáž televize Nova - tak mně to připadlo, že vlastně spojení řekl bych vnitrostranického sporu mezi panem kolegou Tlustým a panem exposlancem Moravou a toho vnějšího sporu, to znamená nátlaku na paní kolegyni Zubovou, není jiné spojnice. Já tam nevidím žádné spojení, které by bylo možné do té souvislosti dát, a považuji tu reportáž televize Nova v této věci za neprofesionální - vzhledem k tomu, k jakému spojení té věci došlo a jakým způsobem se potom ta reportáž vyvíjela. Dokonce i ty komentáře potom zaváděly vlastně všechny věci na scestí a v tomto ohledu jsem přesvědčen, že činnost té vyšetřovací komise má svým způsobem smysl.
Druhá věc je, jak je možné, že po tolika excesech, které tady kritizovali kolegové z ODS, když byli v opozici, které jsme kritizovali, kdykoli přišla na takovou věc řeč, jako klub KSČM, je pořád víc informací mezi novináři, než je mezi orgány činnými v trestním řízení. Já to považuji za věc nevídanou, v podstatě svědčící o tom, že náš systém není funkční a že jednotlivé demokratické procedury, jednotlivé státní instituce nahrazuje médiokracie, a to je pro mě zcela nepřijatelné.
Jsem proto přesvědčen, že tyto věci, které se týkají úniku informací, způsobu toho úniku informací by měly být předmětem činnosti této vyšetřovací komise. Protože buď respektujeme právní stát, buď respektujeme ústavní instituce, a mimo jiné respektujeme i sami sebe, anebo svým způsobem nikým nevolení, nikomu neodpovědní, ale velmi dobře informovaní novináři budou klást otázky místo nás a budou v podstatě organizovat politický život v této zemi. Problém je ale v tom, že když nejsou nikomu odpovědní, jestli to budou organizovat ve prospěch parlamentní demokracie, ve prospěch fungování ústavních institucí, nebo ve prospěch vlastních příjmů privátních sdělovacích prostředků.
V tomto ohledu jsem tedy přesvědčen, že činnost té komise může svým způsobem přispět k objasnění té věci. Jediné, kde bych dal limit, je vstup této komise do činnosti jednotlivých složek, složek vyšetřovacích týmů, to znamená Policie České republiky, státního zastupitelství, tedy orgánů činných v trestním řízení, tak abychom nenarušovali jejich činnost, abychom vůbec byli schopni zvýšit důvěru občanů České republiky v orgány našeho státu.
Děkuji vám.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane místopředsedo. Dále do rozpravy se nikdo nehlásí. (Námitky.) Tedy hlásí. Pan profesor Jičínský. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
***