(17.10 hodin)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Šlajsovi. Nyní vystoupí pan poslanec Ohlídal. Další přihlášky nemám. Ano, hlásí se paní poslankyně Jakubková.
Poslanec Ivan Ohlídal: Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení kolegové. Paní ministryně, mě velmi mrzí, že dnes s vámi musím bohužel jenom nesouhlasit. Vy jste říkala, že akreditační komise konala ještě před projevením se plagiátorské aféry. Ovšem já musím konstatovat, že toto její konání bylo naprosto nedůrazné a bez jakéhokoli efektu. Například v záležitosti odnětí nebo omezení akreditační činnosti v doktorském programu teoretické právní vědy postupovala úplně neprofesionálně. Nebo ten výsledek byl naprosto nulový. Protože ona sice shledala silné a závažné nedostatky v tomto doktorském studiu, které by, pokud člověk zná aspoň trochu vysokoškolské studium, měly znamenat odnětí akreditace, akreditační komise navrhla omezení akreditace, bohužel Západočeská univerzita v čele s rektorem Průšou se odvolala, ministerstvo stanovilo rozkladovou komisi, ve které byl dokonce docent Zachariáš členem, čili děkan dotčené fakulty - něco prostě neslýchaného! - a rozkladová komise se postavila na stanovisko docenta Zachariáše, této Západočeské univerzity, a exministr Liška toto dotčené rozhodnutí o omezení akreditace v tomto doktorském studiu zrušil. Takže akreditační komise sice fungovala, ale kdyby nefungovala, bylo by to úplně stejné.
Ještě jedna věc. Vy jste říkala, že musíme ctít akademické svobody a nezávislost. S tím naprosto souhlasím. Ale svobody a nezávislost ve vědecké a pedagogické činnosti, nikoliv nezávislost a svobodu v nedodržování zákonů!
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Jakubková, potom pan poslanec Vondruška.
Poslankyně Věra Jakubková: Vážený pane místopředsedo, vážený pane premiére, vážené paní ministryně a ministři, vážené poslankyně, poslanci, prostřednictvím předsedajícího, nevím, jak vy, ale já jsem rozladěná vznikem dalších a dalších vyšetřovacích komisí. Nezpochybňuji přitom jejich význam ani oprávněnost. Roztrpčuje mě skutečnost, že vyšetřovacími komisemi neobratně a mnohdy neúčinně nahrazujeme absenci exekutivních opatření a legislativních nástrojů. Proto jsem ocenila ve zprávě premiéra Fischera k programovým prioritám vlády slova týkající se plánů na realizaci protikorupčních opatření.
Právě neochota bojovat proti korupci a snaha ovlivňovat justici byly jedněmi z příčin, které zlomily vaz vládě Mirka Topolánka. Expremiér slibovat vyčistit Augiášův chlév, ale v okamžiku, kdy měl vyšoupnout první fůrku hnoje, zalekl se svých slibů a raději, než by se alespoň pokusil prosadit první protikorupční vlaštovku, zákon o lobbingu, jak jsem ho navrhovala, nechal vládu uprostřed evropského předsednictví padnout. Zřejmě to bylo pro něho jednodušší než vyjednat mezi svými poslanci podporu vedoucí k regulaci lobbingu a odvolání nejvyšší státní zástupkyně Vesecké, členky tzv. justiční mafie. Přitom zajištění nezávislosti justice je nezbytnou podmínkou fungování demokratického státu. Měla-li vláda padnout, mohlo se tak stát až po předání evropské agendy Švédsku. Topolánek by alespoň na chvíli byl Heraklem a ne mouchou chycenou do Paroubkovy pavučiny.
Přeji panu premiérovi Fischerovi prostřednictvím předsedajícího hodně sil a neochvějnosti při prosazování slibovaného protikorupčního balíčku, neboť na něm leží břímě největší, a to provést jej už jen vládou a posléze Sněmovnou, Senátem až do prezidentské kanceláře.
Čas, který je nám společně do voleb ještě vyhrazen, plyne rychle. A nejen já bych proto přivítala bližší specifikaci zamýšlených opatření a diskusi o nich. Události na plzeňských právech, politizace výkonu státní správy na všech úrovních, netransparentnost a korupce při zadávání veřejných zakázek, nulová regulace lobbingu a další. Co z toho stihneme projednat a co chceme? Které další mafie musí být či budou ještě odhaleny?
Rozhodla jsem se podpořit obě vznikající vyšetřovací komise definované v bodech 112 a 114, i když ve výsledky jejich práce velké naděje nevkládám. Považuji však za nezbytné využít všechny, i když nedostatečné možnosti, které přispějí, lépe řečeno dotlačí zodpovědné k přijetí funkčních nástrojů a opatření. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Vondruška, potom pan poslanec Bürgermeister.
Poslanec Josef Vondruška: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, v souvislosti s projednávanou věcí se nabízí paralela, že je vždy velmi nešťastné, když se se vzděláním... (V tuto chvíli přestal fungovat mikrofon.)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Já se omlouvám, ale na tlačítko, které je označeno řečník, jsem nesáhl, takže se stalo něco podivuhodného. Ale každopádně máte možnost, pane poslanče, přijmout mou omluvu za toto technické nedopatření a zopakovat větu, která nebyla slyšet.
Poslanec Josef Vondruška: Pane předsedající, jsem dalek toho, abych vás podezříval, že toto je nějaký sál hrůzy, jako se objevuje již jeden dům v této republice, kde se dějí věci podivné.
Chtěl jsem jen říci toliko, že když se spojí někdy politika s různými společenskými potřebami, včetně vzdělání, nešťastně to dopadá. V minulosti jsme toho byli svědkem u různých institucí. Mnozí vzpomenou tzv. špuk. A je vždy potom velmi ohledně absolventů takovýchto institucí, jak s jejich uplatněním, tak potom s jejich i společenskou prestiží. Nyní i vysoká škola, která si jinak myslím nezaslouží takovéhoto přístupu, se dostala do situace, že to vypadá, že každý politický systém nějaký špuk, tj. školu pro udržení koryt, musí mít. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Vondruškovi. Nyní vystoupí pan poslanec Bürgermeister.
Poslanec Jan Bürgermeister: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, protože budu hlasovat proti zřízení této komise, budu potom jistě zpovídán, co jsem tím chtěl zakrýt na plzeňské fakultě a v našem vysokém školství. Podělím se tedy s vámi o důvod, proč nebudu hlasovat pro tuto komise. Protože v podstatě souhlasím s kritickými hlasy, s obavami i s tím ostatním, co na sebe váže plzeňská kauza, s předřečníky napříč politickým spektrem. Protože mám vážnou obavu, abychom při zachování akademických svobod zachovali vážnost vzdělání, a protože mám plnou důvěru v paní ministryni. Bez profesionálního aparátu na Ministerstvu školství a při využitelnosti standardních mechanismů jsme v troubě a žádná revoluční činnost vyšetřovací komise nic nespraví. Když tak mě vyveďte z omylu, za tři roky zřizování všelijakých komisí ještě žádná nepřinesla jakýkoli, natož použitelný, závěr sem, nazpátek mezi nás - nejsem pro zřízení komise. Je to slepá ulička a jenom bude brzdit a blokovat práci standardních postupů. Ještě navíc otevře cesty pro výmluvy a nejvíc právě těch, kteří by měli nést největší zodpovědnost ať už na plzeňské fakultě nebo jinde.
Právě proto, že nechci, aby se cokoli mohlo schovat, a aby se vše vyřešilo co nejrychleji, nejsem pro tu komisi. A nepleťme tu debatu tak, že kdo je proti komisi, chce něco zakrývat, politizovat, schovávat atd. Ta debata zašla příliš daleko. Děkuji. ***