(15.00 hodin)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji, pane premiére. Nyní vystoupí se svou interpelací pan poslanec František Novosad a týká se věci vojáků České armády.
Poslanec František Novosad: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, obracím se na vás s prosbou jménem občanů z mého regionu, ze Zlínského kraje, kterým je vyhrožováno příslušníkem české armády. V této věci jsem již dvakrát interpeloval vašeho místopředsedu a ministra obrany pana dr. Bartáka. Na moji interpelaci z listopadu sdělil, že vše nechá prošetřit. Bohužel, do dnešního dne jsem neobdržel žádné stanovisko ani způsob šetření. Jedná se o příslušníka České armády, který ve svém okolí, kde bydlí, vyhrožuje svým spoluobčanům, že je vypálí, postřílí, a to podtrhuji, a další vážné výhrůžky. Děti z tohoto regionu nechtějí bez doprovodu rodičů chodit do školy a na autobusové spoje, které je svážejí. Písemné stížnosti občanů na tohoto příslušníka můžu doložit.
Vážený pane premiére, vaše vláda schválila navýšení počtu vojáků v Afghánistánu, aby tam chránili a pomáhali lidem, ale na druhé straně náš profesionální voják doslova terorizuje naše občany. Vím, pane premiére, že nemáte informace o této záležitosti, ale na naléhavou prosbu občanů o pomoc neznám jiné řešení, než se obrátit právě na vás se žádostí o pomoc a doufat, že prosbu občanů vyslyšíte a zjednáte nápravu. Rovněž já vás o to prosím a žádám.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji, pane poslanče. Odpoví předseda vlády Jan Fischer.
Předseda vlády ČR Jan Fischer: Dámy a pánové, nějaké informace mám, ale neříkám samozřejmě že všechny. Skutečně potvrzuji, že pan ministr Barták obdržel 16. listopadu váš dopis, kde jste ho informoval o stížnostech, o kterých jste tady hovořil, v Halenkově a možná ještě někde jinde, na toho rotmistra - už je to dlouho, co jsem byl na vojně, tak jen ve zkratce, abych uměl ty hodnosti - Jiřího Hrbáčka. Pan ministr Barták vás požádal o posečkání, to je jenom rekapitulace toho případu, a že po vyšetření vás bude informovat o výsledcích šetření a přijatých opatření.
A teď informace trošku obsahovější. Velitelství Vojenské policie v Olomouci věc uzavřelo a předalo věcně a místně příslušnému správnímu orgánu, to je veliteli vojenského útvaru 1535 v Hranicích na Moravě, a ke stejnému závěru a postupu dospělo rovněž obvodní oddělení policie v Karolínce, které to šetřilo a které se tímto případem zabývalo souběžně. Dle názoru obou jmenovaných policejních orgánů, jak Vojenské policie, tak Policie České republiky, nebylo prokázáno, že by rotmistr Hrbáček svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu. Záležitost nyní řeší velitel toho útvaru, o kterém jsem hovořil, jako o věcně a místně příslušný správní orgán s podezřením, že jednání rotmistra Hrbáčka by mohlo naplňovat znaky přestupku proti občanskému soužití podle § 49 odst. 1 zákona číslo 2000/1990, o přestupcích. Podle mých informací ministr obrany připravuje odpověď na vaši interpelaci z minulého týdne atd., kde budete seznámen, nicméně - to je to, co já o tom vím - ujišťuji vás, že se o to budu zajímat a podklady si osobně nechám předložit a ještě vám podám svoji zprávu, svoji reakci na tu věc.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji, pane premiére. Pan poslanec Novosad doplní svou žádost.
Poslanec František Novosad: Děkuji, pane premiére. Já chápu, že armáda si své vojáky kryje, to je v pořádku. Já jsem zažil 68. rok, kdy přijela Varšavská smlouva a seděl jsem měsíc v tanku. Ale toto, co se děje, to prostě nelze, aby bylo takhle vyhrožováno občanům. Já věřím, že v tom skutečně zjednáte nápravu. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji. Zdá se, že můžeme přistoupit k další interpelaci, to bude interpelace pana poslance Jana Látky ve věci solární elektrárny.
Poslanec Jan Látka: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený pane premiére, Česká republika stejně jako další státy Evropské unie evidentně přehnala svoji podporu, kterou v rámci podpory obnovitelných zdrojů energie věnovala fotovoltaice a solárním elektrárnám. Nechci se již vracet k číslům o menší účinnosti i menším ekonomickém efektu. Loni úřady povolily rekordní počet slunečních elektráren a letos očekávají další nápor žádostí. Zatím však neřeší, co s černými panely, až doslouží a stane se z nich nebezpečný odpad. I Ministerstvo životního prostředí uznává, že existuje způsob, jak se mohou majitelé solárních elektráren vyhnout tomu, aby se o vysloužilá zařízení postarali. Žádný zákon na ekologickou likvidaci panelů nepamatuje. Vztahuje se na ně pouze obecně stavební zákon. Hrozí nebezpečí, že investor může poslat sám sebe do konkurzu a vyhnout se tak odstraňování stavby. V takovém případě by se musel o sluneční šrot postarat sám stát, resp. obec, na jejímž katastru zařízení stojí.
Po předpisech, které povedou k odpovědnému chování s vysloužilými panely, volají i zástupci solárního průmyslu. Podle nich fotovoltaické elektrárny nesmějí skončit jako ekologická zátěž na bedrech státu, jako je tomu u jiných průmyslových provozů. Evropské solární firmy usilují o to, aby se recyklací fotovoltaických článků zabývala i legislativa Evropské komise. Podle odborníků lze recyklovat až 85 % materiálu, protože panely obsahují velké množství skla a hliníku, které se mohou opět použít.
Recyklace slunečních elektráren byla zatím na okraji zájmu, protože jich bylo málo. Kvůli nebývalému rozmachu tohoto odvětví i u nás bude vysloužilých zařízení rychle přibývat. V České republice zatím není místo, kde by se články recyklovaly, a vadné či poškozené kusy se vrací do zahraničí. (Předsedající: Děkuji vám, pane poslanče. Nyní...) Ptám se proto, vážený pane premiére, jaké kroky v tomto směru podniká naše vláda.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Odpoví pan předseda vlády.
Předseda vlády ČR Jan Fischer: Děkuji za možnost odpovědět. Samozřejmě sdílím názor, že recyklace fotovoltaických panelů je problém. Bude potřeba si s ním poradit. To, co vláda v této souvislosti připravuje, na to je pamatováno v aktualizaci energetické politiky nebo energetické koncepce, takže tam je ten postup v zásadě popsán. Ono se tomu všeobecně bohužel nevěnuje příliš pozornost třeba na úrovni Evropské unie či jinde, proto jsem rád, že na to nicméně ta koncepce pamatuje, abychom nebyli takoví lehkomyslní, protože ty provozované panely jsou zatím věci s dlouhodobou životností 25 let, teď by nás to nemuselo trápit, není příliš velká poptávka po recyklační činnosti na trhu. Nicméně víme, že při recyklaci bude potřeba panely rozdělit na jednotlivé komponenty, krycí sklo, hliníkový rám atd., ale to jsou technické věci. S těmito věcmi nejsou problémy a můžou se použít jako druhotné suroviny pro opětovnou výrobu. Plasty se samozřejmě nerecyklují, ale využívají energeticky. Budeme tomu věnovat pozornost. Ministerstvo průmyslu na tuto věc pamatuje, nezapomíná na ni.
Ale když už jsem tady a mám možnost něco říct k fotovoltaice jako alternativnímu zdroji... Všichni vítáme zapojení alternativních zdrojů, nicméně kéž by ta recyklace byla jediným problémem s těmito zařízeními spojeným. Jen apeluji na to, že tady máte vládní návrh, teď bohužel z hlavy nevylovím číslo sněmovního tisku. Jedná se zkrátka o snížení ceny a racionalitu vůbec, řekněme, pokud jde o návratnost těch zařízení atd. atd. Já jen upozorňuji na to, nebývám naléhavý, ale nepřijetí nebo odklad přijímání toho zákona v podstatě znamená opravdu významný růst cen elektrické energie v této zemi jak pro domácnosti, tak pro podniky. Tak jenom se přimlouvám, aby toto neuniklo, aby tento návrh zákona neunikl vaší pozornosti. Je to sněmovní tisk 968. Tolik k tomu, že fotovoltaika je ještě trochu širší problém.
Děkuji za pozornost. ***