(11.30 hodin)
(pokračuje Rath)

Čili pane ministře, já bych skutečně velmi prosil odpověď na otázku, a statistickou odpověď, zda a o kolik dnes máme méně výkonů, méně služeb než před zavedením regulačních poplatků, protože podle mých informací, které zveřejňuje státní ústav pro informace, případně statistický úřad, tak z žádné této informace nevyplývá, že bychom dnes něco poplatky vůbec regulovali.

Čili vraťme se na začátek. Já si myslím, že je potřeba čestně říci: poplatky nic neregulují, nic ani regulovat dlouhodobě nemohly a znamenaly jen další příjem pro zdravotnictví, protože vláda chtěla ušetřit. Přiznejte to čestně a pojďme spíš čestně začít hledat finanční zdroje, jak tyto chybějící peníze do zdravotnictví dát, aniž bychom je museli vytahat z kapes pacientů.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní se o slovo přihlásila místopředsedkyně Sněmovny paní kolegyně Klasnová. Prosím.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Dobrý den, dámy a pánové. Nechci si tady nabíhat na vidle populismu. Než pan poslanec Rath domluvil, tak jsem tady vystála údolí.

Jenom bych ráda uvedla na pravou míru jednu věc. Nikdy jsme na billboardech neměli zrušení zdravotnických poplatků. Měli jsme na billboardech Státem garantovaná zdravotní péče ano, divoká privatizace ne, eventuálně Konkurence ve zdravotnictví ano, divoká privatizace ne. Nikdy tam nebylo zrušení zdravotnických poplatků. Pouze abychom věděli, o čem tady mluvíme, a nepletli si pojmy s dojmy. Měli jsme zrušení koncesionářských poplatků. (Potlesk poslanců koalice.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji paní místopředsedkyni. Nyní jsou zde dvě přihlášky. Pan ministr Heger má přednost před přihláškou pana poslance Zdeňka Škromacha.

 

Ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já si dovolím odpovědět na otázky položené panem poslancem Rathem, aby mě nikdo nemohl napadat, že jsem nemasarykovský nedemokrat. Já se toho nebojím.

To, s čím tady argumentuje pan poslanec Rath, nakonec tady ukázala paní místopředsedkyně Sněmovny. Já bych řekl, že jestli někdo směšuje pojmy s dojmy, tak by to neměl dělat na půdě Poslanecké sněmovny, protože jsou čísla, která ukázala poklesy. Pokud došlo k vzestupu v některých oblastech, jako jsou například náklady na léky, tak to pan poslanec Rath velmi dobře ví, že to nesouvisí s 30 korunami, ale že to souvisí s extrémním technologickým rozvojem naší medicíny a přílivem peněz do oblasti onkologie, centralizací péče, zvýšení ekvity péče pro těžce nemocné pacienty. Já to naopak pokládám za velký výdobytek a za velký úspěch minulých vlád včetně vlády Občanské demokratické strany, která tuto centralizaci výrazně podpořila.

Jestli pan poslanec Rath mluví o 30korunovém poplatku posměšně jako o vstupence k lékaři za 30 korun, tak já musím připomenout, jak jeho následovníci v České lékařské komoře hovořili o tom, jak ten poplatek je směšně malý, jak by měl být podstatně větší, jak by měl být nejméně 3 eura. Jak říkali, 1 euro, 30 korun, to je poplatek pro dámu hlídající toaletu v Mnichově, něco takového my nepřijmeme. Takže snadno se argumenty obracejí a používají se tak, jak se hodí v momentálním čase. (Potlesk poslanců koalice.)

Skončil bych tím, že jsme byli napadeni, že nechceme čestně přiznat příjmy. Já si myslím, že když si přečtete důvodovou zprávu pana poslance Šťastného, tak je to v ní jasné. My jsme toto řekli opakovaně. Příjmy jsou samozřejmě významné a my je přiznáváme. Pět miliard, které se za regulační poplatky dnes vyberou, by ve zdravotním systému chyběly a předpoklad, že sehrály své regulační opodstatnění, zde existuje a rozhodně není důvod je odstranit. Poplatky by se samozřejmě daly rozprostřít solidárněji zvýšením pojistného, na které dnes nemá nikdo chuť, ale ztratily by své regulační poplatky(?). A mimo jiné, pane poslanče, klesá hospitalizovanost obyvatelstva, takže i poplatek za hospitalizaci má svůj význam. Děkuji. (Potlesk poslanců koalice.)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Fakticky je přihlášen pan poslanec Rath.

 

Poslanec David Rath: Děkuji. K poslednímu argumentu, pane ministře. Vy víte, že hospitalizovanost obyvatelstva klesá posledních asi 20 let, proto také redukujeme lůžkový fond, takže myslím, že to není jenom věcí poplatků, ale je to trend jednodenní chirurgie, jednodenního ošetřování, ambulantní péče a tak dále.

Ale k něčemu, co tady zaznělo a bylo důležitější. Myslím, že tady ukážu za sebe paní předsedající, aby to viděla. (Čte z notebooku.) Ocituji jí, když tady tak hájila stranu Věci veřejné a že to nikdy neslibovala. Prosím, tady je z 11. dubna 2009: Věci veřejné chtějí zrušit poplatky, přidat učitelům a zeštíhlit stát. Přímo citace Radka Johna: Strana navrhuje nejen zrušit poplatky v lékárnách a následně i u lékařů, chce aby nemocnice byly schopny poskytovat nejen kvalitní... atd., atd.

Čili tady o žádném dalším programu, nebo jak jsem tady říkal, co bude, až bude, jak bude, jestli reforma, nebude nereforma. Tady si to prosím najděte. Je to autentická citace. Prosím, aby paní předsedající si doplnila znalosti toho, co říká a říkal jejich předseda. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Dalším přihlášeným k faktické poznámce je pan poslanec Michalík. Už ho vidím, už jde.

 

Poslanec Alfréd Michalík: Dobrý den. Paní místopředsedkyně, nechtěl jsem, ale musím. (Veselost v sále.) To, co tady padlo, mě vyprovokovalo k tomu, že musím reagovat aspoň na některé věci, které tady byly řečeny.

Za prvé. Pojem regulační poplatky tady byl zpochybňován, zdůvodňován a opravdu si myslím, že regulační je špatný výraz, protože to jsou poplatky motivační. Jsou to motivační poplatky pro pány doktory, kteří si tím pádem samozřejmě zvyšují své příjmy počtem pozvaných pacientů. Je to motivační příplatek za to, že píše recepty a zvyšuje příjmy lékáren. Ano, jsou to poplatky motivační, které zvyšují zájem lékařů na tom, aby k nim pacienti chodili. Nereguluje to podle mě vůbec účast pacientů, protože pacient není schopen posoudit svůj zdravotní stav správně a odborně.

Další bod, který budeme diskutovat, je otázka záchrany těch 5 miliard, co představují pro naše zdravotnictví. Ve zdravotnictví se točí 250, možná víc miliard korun. 5 miliard jsou 2 %. Z 5 miliard, bylo tady citováno, zhruba 1,5 miliardy jde do kapes privátních doktorů, tedy praktických doktorů, 1,5 miliardy jde do kapes odborných doktorů, 1 miliarda do nemocnic a zbytek do lékáren. Řekněte mi, která část těchto příjmů jde zpět do systému. Možná u odborných lékařů, kde cena za diagnózu je nějak upravena v pojišťovně. Ale jinak všechny ostatní příjmy jdou do kapes doktorů, lékárníků, takže nic nejde do systému. Neříkejme, že těchto 5 miliard, ta 2 %, zachraňuje naše zdravotnictví. Přece najít tuto částku ve 250 miliardách je daleko snazší, když se podíváme na nákup přístrojů, když se podíváme na počty nemocnic, když se podíváme na počty licencí, které se povolují. Na některých úsecích v některých okresech máme 10 kardiologů na metr čtvereční, máme 10 gynekologů na kilometr čtvereční. To jsou, prosím vás, počty, které nikde na světě nejsou tak, jak jsou u nás. A toto nám nevadí? Hledejme zdroje tam, kde jsou zbytečně vynakládané. Nehledejme tam, kde budeme vytahovat od lidí prachy, které se stejně ztratí do kapes doktorů a lékárníků. (Potlesk poslanců ČSSD.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP