(14.20 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Je mi velmi líto, že vláda tyto návrhy zásadních a poměrně významných změn předkládá do Poslanecké sněmovny bez toho, aniž by měly širší politickou podporu, předkládá je bez toho, aniž by měly širší společenskou podporu, předkládá je bez toho, aniž by se na nich shodla tripartita, předkládá je v situaci, kdy proti těmto návrhům zákonů protestovalo poměrně nedávno na Václavském náměstí více než 40 tisíc lidí, kteří žádali vládu, aby tyto návrhy zákonů stáhla a do legislativního procesu je nepředkládala.

Já si myslím, že paradoxní také je, že tyto návrhy zákonů předkládá vláda, které důvěřuje rekordně nízký počet občanů naší země. A my jako sociální demokraté jsme přesvědčeni o tom, že tato vláda ztratila morální oprávnění a díky nízké podpoře občanů také legitimitu k tomu, aby prosazovala a předkládala takto zásadní reformní změny. Proto bych chtěl navrhnout vypuštění těchto bodů z programu schůze Poslanecké sněmovny.

Druhý návrh, který bych chtěl předložit, se týká naopak zařazení nového bodu. My jsme v posledních dnech svědky poměrně velkého zmatku na straně vlády ve věci probíhající arbitráže Diag Human. Zaznamenali jsme protichůdná vyjádření ze strany představitelů státu. Přitom v této arbitráži jde o významné finanční prostředky daňových poplatníků. Ta arbitráž představuje riziko pro veřejné rozpočty v řádu miliard korun. My jako sociální demokraté jsme přesvědčeni o tom, že by vláda měla jednoznačně koordinovat svůj postup v této věci a občané by se měli dočkat jasné odpovědi na otázku, jak si stojí Česká republika v těchto dnech v arbitráži s Diag Human. Chtěl bych proto požádat o to, aby na program dnešní schůze byl pevně zařazen bod Informace premiéra Petra Nečase o aktuálním vývoji v kauze arbitráže Diag Human. A chtěl bych požádat o to, aby tento bod byl pevně zařazen od 17. hodiny dnes odpoledne, tak aby se předseda vlády na podání této informace Poslanecké sněmovně mohl dostatečně připravit.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych vás požádat o to, abychom tuto informaci na program schůze zařadili, protože vláda je odpovědná této Poslanecké sněmovně. Vláda má odpovědnost za vedení tohoto arbitrážního sporu a není možné, aby jednotliví členové vlády se v takto vážné záležitosti vyjadřovali rozporným způsobem. Chtěl bych jenom připomenout výrok ministra zahraničí z nedávných dnů, kde pan ministr Karel Schwarzenberg řekl: Budeme si muset zvykat na to, že soudy v Evropě nerozhodují podle názoru našich ministrů. Když něco šlohneme, musíme to také zaplatit. Po 21 letech si na to budeme muset zvyknout.

Já bych se rád zeptal pana premiéra, co v této arbitráži Česká republika šlohla, že o tom hovoří ministr zahraničí mimo půdu České republiky. Chtěl bych se také zeptat na to, zdali ta arbitráž už byla ukončena, tak jak tvrdí firma Diag Human, anebo zda arbitráž stále pokračuje, tak jak tvrdí zástupci Ministerstva zahraničí, zdravotnictví a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Chtěl bych se také zeptat, zda došlo, či nedošlo k pochybení ze strany České republiky při podání odvolání či opravného prostředku proti rozhodnutí arbitrážního tribunálu, ke kterému došlo v roce 2008. Zdali byl proces ukončen, či ukončen nebyl. Výrok pana ministra Schwarzenberga jako ministra zahraničí pronesený v zahraničí by odpovídal spíše verzi číslo 1, tj. že Česká republika v zásadě se chystá kapitulovat a že snad tento spor je již ukončen. Myslím si, že si poslanci a poslankyně zaslouží jednoznačnou srozumitelnou odpověď ze strany premiéra na tyto klíčové otázky.

Myslím si, že bychom měli také jasně vědět, jakým způsobem se bude případně reagovat na to, že v procesu arbitráže mohlo ze strany České republiky dojít k chybě při podávání odvolání proti rozhodnutí z roku 2008. Chci znovu upozornit na to, že tato vláda má v osobě ministra financí a v osobě předsedy vlády personální kontinuitu s vládou Mirka Topolánka, která zajišťovala vedení arbitráže za Českou republiku v uplynulých letech, a tato vláda prostřednictvím ministrů podnikla několik dalších kroků, které pozici České republiky v arbitráži buď mohly vylepšit, nebo ji mohly zhoršit. Také tento postup by stál za to, aby ho předseda vlády ve své informaci pro Poslaneckou sněmovnu zahrnul.

Proto mi dovolte ještě jednou požádat o poskytnutí této informace ze strany předsedy vlády. Jde o vážné riziko pro veřejné rozpočty. Je to nejdůležitější rozsahem, pravděpodobně nejvážnější arbitráž, jíž se Česká republika v těchto měsících a letech účastní, a stojí za to, aby Poslanecká sněmovna znala jasné, přesné informace a nebyli jsme pouze odkázáni na spekulace v médiích nebo na zcela protichůdné výroky jednotlivých představitelů vlády. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Nyní se hlásí o slovo pan poslanec Vojtěch Filip. Prosím.

 

Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. Vážená paní předsedající, členové vlády, paní a pánové, já mám zjednodušenou situaci vzhledem k tomu, co řekl můj předřečník. Požaduji také zařadit informaci nikoliv předsedy vlády, ale ministra financí, vzhledem k tomu, že k panu premiérovi nemám přílišnou důvěru, že by nám sdělil skutečné věci o firmě sporu ve věci Diag Human. Takže bych tu informaci chtěl od pana ministra financí, a to tak, že ji nepožaduji na dnešek, ale požádal bych ji nejpozději na páteční ráno, dopoledne vzhledem k tomu, že je potřeba informaci ověřit.

Řeknu, proč o tom hovořím. Část důvodů vysvětluje pan kolega Sobotka a druhá část důvodů tkví v tom, že první informace byla, že česká vláda nemá žádnou informaci o rozhodnutí pařížského soudu ve věci zablokování našeho majetku, nemovitosti, v Paříži, a během hodiny přišla z ČTK druhá informace, že vláda má od pátku rozhodnutí, alespoň v té internetové podobě, z Paříže rozhodnutí soudu a že ho zkoumá. Je tedy s podivem, jakým způsobem prochází informace z vlády České republiky do sdělovacích prostředků, a není mi jasné, jakým způsobem může být náš majetek ochráněn. Předtím přitom zazněla slova ministra zahraničních věcí a místopředsedy vlády o tom, že tento majetek bude označen diplomatickou imunitou, nebo označen tak, aby měl diplomatickou imunitu vzhledem k tomu, že tam je naše konzulární oddělení, a přesto se nic nestalo. V tomto ohledu bych chtěl, aby ministr financí po dohodě s úřadem pro zastupování majetkových práv státu sdělil opravdové věci, které se ochrany našeho majetku v zahraničí týkají.

Jsem téhož názoru, že spor není ukončen. Jsem také toho názoru, že případný prodej pohledávky někomu jinému zpochybňuje i výsledek řízení a evidentně dochází k tomu, že jde o nikoliv vztah mezi tzv. poškozenou firmou a Českou republikou, ale o v podstatě finanční manipulaci s jakousi pohledávkou, která není do této chvíle jasná. Proto bych prosil, už z toho důvodu, že v minulosti jsem podpořil zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny v této záležitosti, aby tato informace byla podána. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Nyní s návrhem pořadu schůze pan ministr Jaromír Drábek. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP