(11.00 hodin)
(pokračuje Bárta)

Rád bych taky připomenul ten úžasný výlet do Saúdské Arábie se šéfem Zentivy, kde neexistuje určitý osobní konflikt zájmů z pohledu toho, že řekněme osoba blízká pana hejtmana je zaměstnankyní této společnosti.

Bezesporu se teď těším na litanii na téma ABL, na litanii toho, jaký jsem mafián, a už se moc těším na to, jak tady zažiji další osočení z toho, jestli jsem, nebo nejsem Ferda mravenec. Ale mě velmi baví, mě velmi baví, že někdo, kdo ve svém Středočeském kraji dělá vše pro to, aby se nerespektovala demokracie, aby rozpočet Středočeského kraje kráčel do minusu, k nezodpovědnosti toho, jak se tady budou platit jakési položky, a přesto se tady nebudou platit elementární systémové nákladové otázky, jako je zrovna otázka opravy silnic ve Středočeském kraji. To všechno je jen a jen čirý populismus. Styďte se!

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní jsou zde žádosti o dvě faktické poznámky. První dostává slovo pan poslanec Jeroným Tejc, poté pan poslanec David Rath.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Musím říct, že v této sněmovně už jsme si zvykli slýchat téměř cokoli. Ale musím říct, že mě slova o drzosti, o kterých hovořil pan poslanec Bárta, skutečně překvapila. Překvapila mě proto, že pocházela z jeho úst.

Vážený pane předsedo klubu Věcí veřejných, prostřednictvím paní předsedající bych vám chtěl říct, že byste o drzosti hovořit neměl. Pokud byste totiž drzý nebyl, tak už po tom všem, co máte za sebou, jste rezignoval na mandát poslance a opustil veřejný život. Mám pocit, že zrovna vy na toto právo nemáte. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Další faktická poznámka pan poslanec David Rath. Prosím.

 

Poslanec David Rath: Děkuji, paní předsedkyně. Já bych vás také požádal, abyste případně panu Bártovi vysvětlila, že se probírají vládní reformy. Že se zde neprobírá Středočeský kraj, takže on mluvil k úplně jinému tématu a měla jste ho prosím na to upozornit. Pokud pan poslanec Bárta se chce něco dozvědět o Středočeském kraji, ať přijde na středočeské krajské zastupitelstvo, kde jako poslanec může vystupovat s právem přednosti a může všechny své výhrady tam klidně tlumočit a může tam hovořit třeba dvě, tři hodiny. My ho rádi vyslechneme. Konečně já jsem trpělivý a jsem zvyklý poslouchat různé stesky včetně stesků duševně chorých lidí. I ti mají samozřejmě plné právo, aby byli trpělivě vyslechnuti. Takže, dámy a pánové, na to jsme připraveni, ale prosím, to není přece dnes tématem.

My také neříkáme, že znevážení parlamentu je, že třeba jednáme v 10 hodin večer nebo v 11 večer, což vy děláte obvykle a je úplně jedno, jestli se začíná v 7 ráno, nebo se jedná ve 12 hodin v noci. Je to totéž a je zajímavé, že to vadí panu Bártovi v jiném sboru a v Poslanecké sněmovně pro to hlasuje, že se tady má třeba jednat i po 24. hodině, klidně nonstop. Takže to je zvláštní.

Ale nicméně je škoda, že předseda klubu Věcí veřejných neřekl svůj názor na tuto vládní reformu, která skutečně vede ke snižování životní úrovně lidí. Skutečně vede k dalšímu zadlužování České republiky. Skutečně vede k tomu, že naše země jako celek chudne oproti jiným zemím Evropské unie. Je škoda, že jsme z jeho úst neslyšeli názor na tuto projednávanou věc.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní dvě řádné přihlášky. Pan místopředseda Sněmovny. Byla to faktická, nebo řádná? Prosím, řádná. Poté pan kolega Laudát.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Já jsem chtěl reagovat na vystoupení paní poslankyně, která řekla, že snad nevím úplně, co to je sociální karta. Nejenom že to nevím já, ono zřejmě to ani není jasné panu premiérovi, který tu sociální kartu představenou panem Drábkem na druhý den veřejně odmítl v té podobě, jak ji pan ministr prezentoval.

Teď mi nešlo o to se zabývat tím, co přesně je sociální karta. Mně jde o to, jak ten váš systém vypadá celkově v praxi už dnes. Mně do kanceláře přišla znovu tento týden žena o berlích, která sotva chodí, a popisovala mi, jak díky posledním opatřením se jí zase snižuje invalidní důchod a ona neví, jak vyjde. A zároveň se dovídám, že děláte výběrové řízení na nové značení vozidel tělesně postižených a podobně, za obrovské peníze. A stejně tak děláte tedy zřejmě nějaký byznys sociální karta pro nějakou další firmu. Tak mně jde o to, že na jedné straně tito lidé chodí, nevědí, z čeho budou žít, ale vy pořádáte tyto akce. Dokonce v případě sociální karty ještě dříve, než byl přijat zákon. Takže já si kladu otázku, komu všemu mají ty vaše reformy sloužit! (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní s přednostním právem pan ministr Drábek, poté ještě požádám o slovo pana poslance Laudáta.

 

Ministr práce a sociálních věcí ČR Jaromír Drábek Vzhledem k tomu, že diskutujeme k tisku 315, tak se nebudu zabývat snůškou ideologických prohlášení, budu reagovat jenom na konkrétní napadení představené karty sociálních systémů. Ono se totiž stačí podívat na web Ministerstva práce a sociálních věcí, a pokud tomu budete věnovat několik chvil, tak se tam dozvíte všechny odpovědi na otázky, které tady padly.

To, že na Ministerstvu práce a sociálních věcí dnes všechna výběrová řízení probíhají transparentně, jsou zveřejňována včetně zadávacích podmínek, to, že všichni mají možnost se zeptat a ty odpovědi zase jsou všem dostupné a přístupné na webu, to si myslím, že je krok kupředu. A samozřejmě je možné, že to způsobuje také mnohem větší informovanost a také mnohem více otázek než v minulosti, kdy se možná za některých vlád dělala výběrová řízení skrytě, anebo se nedělala vůbec.

Co se týká tady zmíněné tzv. privatizace úřadů práce, tak je to podobný způsob. To, že dnes zákon o zaměstnanosti říká, že úřady práce spolupracují s agenturami, a není tam vůbec vymezeno, jakým způsobem, za jakých podmínek, to znamená, že korupční prostředí je velmi vysoké, tak pokud je tady návrh, aby se ty podmínky vyjasnily, ztransparentnily, jasně se řeklo, za jakých podmínek, jak věcných, tak finančních, tak najednou jsou tady výkřiky o stamilionech, které půjdou agenturám. To, že je to jenom zpřesnění a ztransparentnění dosavadní právní úpravy, to samozřejmě nikdo nevnímá.

Takže prosím, pokud je to alespoň trochu možné i u opozičních poslanců, aby se také, možná ne na veřejnosti, když to přenášejí média, ale při svých úvahách o tom, co je správné a co není správné, více věnovali těm faktickým záležitostem a možná méně těm mediálním výkřikům. Ale to je přání, které je asi nesplnitelné.

Musím vyzvat všechny odpovědné poslance, aby nejenom k tomuto tisku, ale i k dalším tiskům, které znamenají skutečně kroky kupředu, kroky pro to, aby se naši občané měli lépe, byť to tady transparenty je možné samozřejmě zpochybňovat, tak ty kroky jednoznačně směřují k tomu, aby se naši občané za pět, za deset let měli lépe. A znovu odkazuji na to, že když se zeptáte odborníků, ať už zahraničních, ratingových agentur, tak ta odpověď je úplně jasná. A můžete to zpochybňovat, jak chcete, ale je to prostě fakt.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní je zde další faktická poznámka, pan poslanec Tejc.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Pan ministr Drábek tady hovořil o tom, že vše je transparentní, vše je průzračné. Já bych se ho rád zeptal, proč Ministerstvo práce a sociálních věcí ve věci výběru banky či poskytovatele sociální karty postupuje podle obchodního zákoníku, tak jak postupují většinou podnikatelé, a nepostupuje podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Proč ministerstvo tuto zakázku, která je podle mého názoru nadlimitní a měla by o ní rozhodovat vláda, rozhoduje o ní na základě veřejné obchodní soutěže podle obchodního zákoníku, který dává daleko menší pravidla, daleko menší regulace než právě zákon o zadávání veřejných zakázek. Myslím, že tohle by si vláda, která se nazývá vládou boje proti korupci, dovolit neměla.

A k tomu, co říkal pan ministr, že už je lépe, bude lépe - já myslím, že lépe už je. Na Ministerstvu práce a sociálních věcí určitě lépe je. Protože když se podívám na odpověď na interpelaci, kterou mi pan ministr poslal, a já mu za to děkuji, že alespoň netajil ona čísla jako někteří jiní ministři, tak například jeden z jeho náměstků pobírá průměrný měsíční plat 165 tisíc korun měsíčně. Vrchní ředitel, jeden z jeho vrchních ředitelů, pak 150 tisíc korun měsíčně. A ředitel odboru, kterých je tady 19, tak jeden dokonce 91 tisíc korun měsíčně. Já myslím, že skutečně lépe už je, zejména na Ministerstvu práce. Přál bych všem, aby se jim dařilo tak, jako se daří úředníkům na ministerstvu, které vede pan ministr Drábek.

Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP