(11.50 hodin)
(pokračuje Benda)
Věřte tomu, že i většina má právo se bránit proti teroru menšiny. (Potlesk zprava.) A že i toto Ústavní soud respektuje. A když se tak často a rádi dovoláváte Evropského parlamentu, německého parlamentu, ve většině parlamentů světa, a já se tomu stále bráním a obávám se, že to časem přijde i sem, je to tak, že nakonec ta většina si rozhodne, jaká může být rozpravová lhůta, a jsou do ní časy přiděleny. Podívejte se na Evropský parlament. Máte dvě hodiny na rozpravu. Klub sociálních demokratů má 35 minut, klub CDU nebo těch lidovců má 30 minut, malé kluby mají po sedmi minutách. Nic takového neděláme. Nic takového neděláme. Tato vaše debata může trvat 28, 30 hodin. Řekli jsme, že všichni představitelé klubů, kteří mají vystoupit za klub, mají neomezenou možnost vystoupení. Ale nebudeme se nechávat vámi dále terorizovat. (Potlesk poslanců koalice.)
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Pane poslanče, čas. Dalším přihlášeným... (Poslanec, který není na řadě, jde k řečnickému pultíku.)
Dámy a pánové, prosím, respektive pánové, mám zde pořadí a já budu vyzývat ty, které mám v pořadí. Pane poslanče Votavo, teď není váš čas, teď má prostor pan poslanec Tejc. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jeroným Tejc: Vážená paní předsedající, určitě se můžeme přít o to, jaký je správný výklad, o tom určitě tady ještě debata dnes a možná i zítra a možná i v pondělí bude vedena. Já v tuto chvíli ale s ohledem na to, co jsem říkal, tedy na to, že podle mého názoru váš postup, tedy odepřít mi právo vystoupit k tisku 377, k bodu 92, ke kterému jsem doposud nevystoupil, je v rozporu s § 59 odst. 2, si dovolím vznést námitku proti vašemu postupu jako předsedající a žádám, aby se o ní hlasovalo. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Ano, zaznamenala jsem váš návrh. Svolám kolegy, poté mám tady ještě celou řadu faktických poznámek a budeme pokračovat, ale o vašem návrhu jsem povinna nechat hlasovat.
Takže zazněla zde námitka proti mému postupu. Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 300. Z přihlášených 125 pro 34, proti 66. Tento návrh byl zamítnut.
Takže pokračujeme dál. Ve faktických poznámkách jsem měla nejprve přihlášeného pana poslance Ratha, poté je pan poslanec Stanjura, poté pan poslanec Votava a teprve poté je pan místopředseda Zaorálek. Prosím.
Poslanec David Rath: Děkuji. Dámy a pánové, to, co tady říkal předseda klubu ODS Stanjura, že to, že někdo tady u řečnického pultu řekl, že to, co sociální demokracie teď dělá, se dá nazvat obstrukcí, tak to je jistě pravda. Na druhou stranu, mohl by mně pan předseda klubu ODS prostřednictvím předsedající říci, kde v jednacím řádu Poslanecké sněmovny nebo v Ústavě České republiky je napsáno, že poslanci nesmějí vícekrát vystupovat k nějakému bodu? To tam jistě nenajdete. Najdete tam možnost omezení, ale omezení jen k určitému bodu na dvě vystoupení po dobu 10 minut. To je zmocnění, které zákon dává. Čili pokud nebudou změněny příslušné normy, tak každý poslanec této Poslanecké sněmovny má právo při omezení a využití paragrafu o omezení vystoupit dvakrát po dobu 10 minut ke každému bodu, který je projednáván. A jak jsem tady říkal, vy si skutečně hrajete s ohněm. Váš výklad je možné použít také tak, že se vše sloučí do jednoho bodu v každé sněmovně a debata se odbude během pár hodin.
Dámy a pánové, vaši kolegové někdy poukazují, že na těch či oněch zastupitelstvech krajů nebo měst to může vypadat někdy dramaticky. Dovedete si představit, co by se dělo, kdybychom my něco takového udělali třeba na zastupitelstvu kraje? Sloučili všechny body do jednoho a vedli diskusi jen jednu? Právem byste to označovali za nedemokratickou šikanu, právem byste to označovali (upozornění na čas) za zvůli většiny.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Pane poslanče, jsem nucena vás upozornit, že uplynul váš čas.
Dále vystoupí předseda Poslaneckého klubu ODS pan poslanec Stanjura. Vzdává se slova. Dále zde mám přihlášeného pana poslance Votavu. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Chci vám znovu zopakovat, vážená paní místopředsedkyně, že nemáte vůbec žádné právo, abyste udílela pokyny pracovníkům Kanceláře Poslanecké sněmovny, aby oni vyřazovali přímo u stolku, který je k tomu uzpůsoben, aby vyřazovali přihlášky poslanců. Takové právo nemáte. Já vás žádám, abyste to neopakovala a abyste se toho zdržela.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Takže to byla faktická, za kterou děkuji. A dalším přihlášeným je pan místopředseda Zaorálek. Prosím.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. Děkuji. Vážení kolegové, mě ta procedura nikdy nebavila. Vlastně za ta léta, co tady jsem, tak mě to vždycky otravovalo, pokud jsme se věnovali těmto procedurálním tahanicím. Jednací řád, to pro mě byla vždycky docela nepříjemná věc. A ty tahanice mi připadaly, že jsou něco, co nepomáhá ani sněmovně, když to sleduje veřejnost. Ale v tomto případě se do té debaty zapojuji proto, protože vlastně to, oč jde, je skutečně zásadní.
Tady můj kolega poslanec Jeroným Tejc chtěl vystoupit, má na to právo z ústavy, ze zákona, a to právo je mu tady odnímáno. A vypadá to, že se to týká i všech dalších poslanců opozice, že nebudou moci vystupovat k jednotlivým zákonům, že pokud chtějí k téhle řadě zákonů mít příspěvky, tak pro to mají omezený čas, a je evidentní, že v něm nebudou mít prostor se vyjádřit - v zákoně o hmotné nouzi, v zákonech, které se týkají zdravotnictví, sociálních věcí, zásadních reformách, jak jsem už řekl, na 15, 20 let před námi. Takže tady jde o hodně.
A já jsem slyšel paní místopředsedkyni Klasnovou, která řekla, že má údajně stanovisko legislativy. Já jsem ho neviděl, já ho neznám. Já za sebe říkám se svou znalostí jednacího řádu, že nenacházím v tom jednacím řádu oporu, a pokusím se panu poslanci Markovi Bendovi vysvětlit, v čem vidím problém jeho vyjádření. Marku Bendovi.
Marek Benda řekl větu, jestli ji zopakuji přesně, že ve věci sloučené rozpravy má každý právo se vyjádřit těch 20 minut. Víte, v čem je problém? Vy říkáte ve věci sloučené rozpravy má každý právo se vyjádřit 20 minut. Ale tou věcí, ke které se tady poslanci vyjadřují, není sloučená rozprava. Sloučená rozprava není ten předmět, ke kterému se vztahuje těch 20 minut. Těch 20 minut je přece čas, který byl schválen na každý jednotlivý zákon. (Potlesk poslanců opozice.) Vy jste vytvořil nový předmět jednání Sněmovny. Vy jste vytvořili nový předmět jednání Sněmovny, sloučenou rozpravu, a k tomu má každý možnost se vyjádřit 20 minut. To je přece dokonalá absurdita!
Samozřejmě. Jak jsme se do téhle absurdní situace dostali? Do té jsme se samozřejmě dostali tak, že jste provedli sloučení tam, kde se provést nedá. Tam je první kořen. A já bych chtěl vidět stanovisko legislativy, která zná, předpokládám, ústavu lépe než já a jednací řád lépe než já, chtěl bych slyšet, přátelé, a vidět to stanovisko, ve kterém mi legislativa této země v této Sněmovně sdělí, že tohle je v pořádku. Že tohle vytvoření nového předmětu sloučené rozpravy, úplně svévolně, ke kterému se dá poslanci jenom 20 minut, je postup, který je... Já myslím, že soudní z vás musí cítit, že tady něco nehraje.
Tak mi dovolte, zakončím to takhle. Žádám hodinovou přestávku na poradu klubu sociální demokracie a prosím legislativu, abych se mohl seznámit s tím stanoviskem, o kterém vy tvrdíte, že jistí postup místopředsedkyně Klasnové, na základě kterého ona nařídila, že se mají vyřadit všechny třetí přihlášky sociálních demokratů. Takže doufám, že jim bude vyhověno, a uvidíme, jak to stanovisko vypadá! (Potlesk poslanců opozice.) ***