(16.30 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji pěkně. Na tuto interpelaci odpoví ministr Tomáš Chalupa.

 

Ministr životního prostředí ČR Tomáš Chalupa Děkuji pěkně. Pokusím se to říct v jednoduchých číslech, která asi nejlépe popíší situaci.

Tedy z celkového počtu cca 79 000 žádostí jsou v tuto chvíli všechny zadministrovány, projednány ve fondech, posledních 5 400 žadatelů bude vyrozuměno v průběhu příštího týdne o tom, jakým způsobem je projednala 99. rada fondu.

Aktuální finanční bilance je následující: Ze zhruba 79 tis. žádostí, jak už jsem byl několikrát tady interpelován, tak jen pro oživení paměti - 34 tis. žádostí byly žádosti, které byly vyřízeny před mým nástupem do funkce ministra. Zbývajících cca 43 tis. žádostí jsou žádosti, které se administrovaly již za dobu mého ministrování. Z těch 43 tis. žádostí více než 2 600 žádostí jsou ty žádosti, které i když dostaly dodatečnou výzvu, nesplnily podmínky a ze systému jsou postupně vyřazovány pro nesplnění podmínek.

Co se týká bilance, teď stále se nebavíme o veřejných budovách, ale co se týká bilance těch žádostí řekněme soukromých, to nejsou jenom individuální žadatelé ve smyslu majitelé rodinných domků, ale také družstva nebo společenství vlastníků, tak v tuto chvíli aktuální bilance je plus 113 mil. korun. To znamená, že jsme schopni pokrýt všechny žádosti z okruhu soukromých individuálních vlastníků nebo bytových družstev, společenství vlastníků, kteří splnili podmínky. Znamená to pro ně, že teď musí splnit podmínky také oni. To znamená dokončit administraci, realizaci do 30. 6. příštího roku a vyřídit všechny potřebné dokumenty.

Platí to, co jsem slíbil, a nehodlám na tom nic měnit, že pokud zbudou nějaké prostředky, pak budou jako první uspokojovány veřejné subjekty v pořadí podle bodů, kterými bylo ohodnoceno zhruba 1 150 projektů tak, jak jsou. Mezitím bude vypsána výzva na jaře tohoto roku s ohledem na to, že mezitím vstoupily nové bruselské podmínky, bohužel složitější, než jsme si původně představovali, to je pravda, na kterou je v tuto chvíli alokováno 2,5 mld. korun a která je vázána na veřejné subjekty.

Co se týká vyplacených prostředků, tak jen za deset měsíců mého ministrování, tedy v tomto roce, byly vyplaceny projekty za 8,4 mld. korun, což je pro vaši představu čtyřikrát více, než co bylo vyplaceno v letech 2009 a 2010 dohromady. Bohužel se nám nepodaří vyčerpat přidělený výdajový limit pro letošní rok o částku zhruba 1,7 mld. korun, kde máme ty prostředky připraveny, ale žadatelé nerealizují tak rychle, jak bychom si představovali, jejich lhůta je delší. Není to jejich povinnost, to není kritika. Oni mají možnost realizovat až do 30. 6., a proto tedy budeme muset žádat o navýšení výdajového limitu pro příští rok a přesunout vyplacení těchto prostředků, které jsou, leží na účtě, není na ně nijak saháno, nejsou ohroženy. To můžu každého ubezpečit, ty peníze jsou k dispozici na příslušných účtech v drtivé většině České národní banky k vyplacení klientů pro příští rok a včetně zapojení rezervy, se kterou laskavě souhlasila Poslanecká sněmovna ve výši 1,5 mld. korun, a proto abychom mohli uspokojit všechny klienty, kteří jsou.

To je, myslím, asi základní informace. Ta částka 113 mil. korun je prosím částka, která se mění každý den s ohledem na to, že se upravují zejména u velkých projektů. Vezměte si, že tam jsou projekty, které jsou některé za čtyři, pět nebo osm milionů korun, takže to je částka, která jednou je o něco větší, jednou o něco menší. Já bych z toho v tuhle chvíli teď nedělal jakékoli závěry. Situace příští týden může být trošku jiná. Faktem ale je, že s uspokojením mohu konstatovat, že už několik měsíců se nepohybujeme v červených číslech, ale v černých číslech, tedy v plusové hodnotě.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. Stačí to? Výborně, takže můžeme ukončit tuto interpelaci.

Další je pan poslanec Ladislav Šincl, který chce interpelovat ministra Josefa Dobeše, který je ze zdravotních důvodů omluven. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ladislav Šincl: Děkuji, pane předsedající. Rada vysokých škol vydala zprávu, že za stránku a půl textu formátu A4 návrhu zákona o finanční pomoci studentům vydalo vaše ministerstvo 46,5 mil. korun. 46,4 mil. za stránku a půl! Tomu se nechce věřit! Podle mého názoru je to do nebe křičící nehospodárnost a amatérismus, neboť uvedený text je úplně k ničemu! Návrh zákona je naprosto nepřipravený, chybějí návaznosti na jiné zákony, analýza dopadů školného na studenty i státní rozpočet. Smyslem připraveného zákona není totiž nikoli podpora vysokých škol ze školného, ale hlavně sanace bank a jejich záchrana v době ekonomické krize. Studenty sváže totiž se soukromými finančními ústavy v případě, že si vezmou půjčku na školné, a zavádí jim povinnost mít účet s fixací u jedné banky na dobu splácení školného, což může být klidně i 20 let. Když bude tento student chtít banku změnit, tak může přijít o státní garanci půjčky. Na přípravu tohoto zákona mělo ministerstvo rok a půl. Výsledkem tohoto rok a půl práce, jak již jsem uvedl, je jeden a půl strany návrhu zákona za 46,5 mil. korun. Za tuto cenu by se dalo např. pořídit 4 650 kvalitních školských dataprojektorů nebo desítky tisíc jiných potřebných školních pomůcek.

Proto se vás ptám, pane ministře, kam se ztratila vaše velká slova o úsporách a proč za takto velké peníze raději nepořídíte pro naše školství něco potřebnějšího než jeden a půl strany nepovedeného návrhu zákona.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: A teď bych požádal pana poslance Václava Klučku, který má poslední sérii interpelací na tři ministry. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane předsedající. Já se to pokusím už velmi zkrátit, abychom tady dlouho nemluvili, jenom interpelovali. První interpelace je na ministra Kalouska.

Pane ministře, když jsme se včera potkali na chodbě, tak jste se mě ptal, jestli vůbec je někdo v našem klubu, kdo má smysl pro humor. Já vám řeknu, že smysl pro humor musíte mít asi především vy, protože vyhláška číslo 270/2010 o inventarizacích je skutečně humorným dílem Ministerstva financí.

Já jsem znovu dnes pročítal programové prohlášení vlády a snažil jsem se tam najít jedinou větu, že zvýšíme byrokratickou zátěž, zvýšíme administrativu na úsecích státní správy. Není tam. Až si přečtete tuhle vyhlášku, tak zjistíte, jaké parametry dneska proces inventarizace majetku, inventarizace peněz, závazků, pohledávek kupříkladu na magistrátních městech nebo na obcích má. Je to nesmírně složitý proces. Opravdu nesmírně složitý proces, ale bohužel je to materiál, který auditoři při kontrole hospodaření města, účetnictví města budou velmi tvrdě vyžadovat.

Pane ministře, opravu si myslíte, že takovéto požadavky na inventarizaci majetku jsou patřičné? ***




Přihlásit/registrovat se do ISP