(16.10 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. S další interpelací vystoupí pan poslance Jaroslav Krákora, který bude interpelovat pana ministra Leoše Hegera. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Krákora: Děkuji, paní místopředsedkyně.

Vážený pane ministře, překvapila mě zpráva, že k 31. 3. 2012 chcete zrušit status Komplexního onkologického centra v Ústí nad Labem. Toto eventuální rozhodnutí - říkám eventuální, protože rozhodnuto ještě není - je velmi nevhodné a je to nedobrá zpráva pro občany ústeckého regionu s počtem obyvatel 840 tisíc a se spádovou oblastí tohoto centra přes milion obyvatel.

Návrh sloučení Onkologického pracoviště Chomutova a Komplexního onkologického centra Ústí nad Labem je určitě řešením a splňuje kritéria komplexního onkologického centra po stránce personální, věcné i technické. Proto by mě zajímal váš názor a postoj k této problematice. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji a předávám slovo panu ministrovi.

 

Ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně.

Vážený pane poslanče, dámy a pánové, protože tři interpelace, které jsou dnes na mne, se všechny týkají center, dovolil bych si jenom kratičký všeobecný úvod.

Centralizace péče se v této zemi dělá tradičně. Možná si někteří z vás, kdo se pohybovali ve zdravotnictví, pamatují, že v sedmdesátých letech došlo k centralizaci dětské kardiochirurgie, která byla soustředěna do dvou center a mimořádně se osvědčila a v tehdejší době byla provedena celkem bez větších protestů. Další vlna velké centralizace po určitém spontánním průběhu začala probíhat okolo roku 2007 a postupně s pomocí evropských fondů zde byla vytvořena masivní síť onkologických center, traumatologických center a kardiologických center, když mám jmenovat ta nejzajímavější a nejpodstatnější.

Ta poslední vlna měla jednu chybu, a to že nebyla celá tahle akce legislativně podložená, a my jsme v zákoně o zdravotních službách, který přichází do platnosti začátkem dubna letošního roku, dali pasáž, která celou tu věc staví do jasného legislativního pořádku. Změnili jsme tam jednu věc, kterou pokládáme za trošku problémovou - že do těch center se dosud podle provizorních regulí, které vycházely ve Věstníku ministerstva, mohla hlásit kterákoliv centra, která splnila nějaké předem deklarované nároky. V budoucnu bude zde mít větší roli centralistickou ministerstvo, které bude tu síť určovat i geograficky lokálně, přičemž požadavky na technické vybavení zůstanou.

Nerad bych tady zacházel do podrobností té kauzy Ústí nad Labem. Chtěl bych vás jenom ujistit, že teď probíhá po tom našem vyhlášení, které - zdůrazňuji - není zrušení, protože jsme si vědomi toho, že tam byly investovány evropské prostředky a mohlo by dojít k jejich vracení, tak je to ošetřeno jako pozastavení s ujištěním expertů přes evropské peníze, že pokud ty věci budou napraveny, může ten statut být obnoven, a je to v zájmu ministerstva.

My jsme očekávali reakci od vedení centra, vedení nemocnice nebo celé to skupiny nemocniční. Zatím ty první reakce byly mediální a byly poslanecké a my jsme na základě těch poslaneckých podnětů začali řešit. Svolali jsme poradu všech zúčastněných a budeme řešit i určité náznaky, že ministerstvo nepostupovalo správně. Viděl jsem jeden dopis, který byl někdy z roku 2008, který sliboval zcela něco jiného, než bylo potom dáno do Věstníku a než bylo vyhlášeno určité provizorium už v loňském roce se žádostí o doplnění některých technikálií, jako ředírna cytostatik, druhý lineární urychlovač apod.

Takže jestli dovolíte, tak bych skončil v této fázi a budu vás průběžně informovat, jak se ta věc vyvíjí, protože není definitivně ještě uzavřena. Děkuji.

Jestli ještě mohu dodat...

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Můžete, pane ministře, ještě máte skoro minutu.

 

Ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger Děkuji. To zastavení činnosti, pokud by k němu opravdu v tom druhém kvartálu došlo, neznamená zastavení onkologie. V tomto případě by se jednalo o deviaci asi 160 pacientů, kteří jsou na takzvané biologické léčbě, jinam. Ale ty ostatní případy, kterých se počítá na tisíce, by samozřejmě zůstaly ve standardní léčbě.

To je vše z mé strany. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Pan poslanec nechce už položit doplňující otázku.

Můžeme tedy přistoupit k další interpelaci, se kterou vystoupí pan poslanec Ladislav Šincl a obrací se v ní na pana ministra Jaromíra Drábka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ladislav Šincl: Děkuji, paní předsedající.

Vážený pane ministře, ve svých vystoupeních týkajících se situace na úřadu práce se stále vyjadřujete, že se vlastně nic neděje a že je všechno v pohodě. Já nevím, kolik důkazů máme tady předložit, abyste konečně pochopil, za co jste zodpovědný.

Konkrétní příklad z praxe. Ačkoliv pracovníci Úřadu práce Orlová pracovali i přes víkendy, aby se jim podařilo 31. 1. 2012 odeslat všechny sociální dávky, situace je následující: Platby byly k 31. 1. 2012 nasměřovány na jednotné výplatní místo, ale ne všechny se dostaly ke svému konečnému příjemci. Obrátila se na mne konkrétně paní Eva Lhotská z Orlové, která do dnešních ranních hodin nedostala dávky v hmotné nouzi, na kterých je závislá. Naopak jiní klienty úřadu práce dostali do schránek složenky duplicitně.

Chyba není na straně pracovníků úřadu, ale na straně nového systému. Nový program totiž nenabízí zpětnou vazbu o vyplacení dávky a také neumožňuje nápravu. Situace je tedy taková, že už tak unavení a pod stresem pracující zaměstnanci úřadu práce musejí vysvětlovat rozčileným lidem, kteří se díky neobdrženým dávkám dostávají do velmi těžké situace, že jim vlastně nemohou pomoci, protože to nový program zkrátka zatím neumožňuje. To, co se děje na úřadu práce je prostě hrůza.

A moje otázka: Za co dostali vaši náměstkové mimo jiné spoluzodpovědní za tento stav mnohatisícové odměny? Prosím o konkrétní odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji a předávám slovo panu ministrovi, aby vám mohl odpovědět.

 

Ministr práce a sociálních věcí ČR Jaromír Drábek Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, nejprve bych se chtěl ohradit proti tvrzení, že říkám, že se nic neděje a že všechno je v pohodě. Nikdy jsem nic takového neřekl. Jenom trvám na tom, a opakuji to stále dokola, že všechny nepojistné sociální dávky jsou vypláceny v zákonném termínu.

Ano, znovu dokola již poněkolikáté mnohokráte řeknu: Ano, velmi si vážím nasazení zaměstnanců úřadů práce, kteří i v rámci té náročné změny legislativy, přesunu pracovníků z obecních úřadů, zavádění nového informačního systému se dokázali s touto náročnou situací vypořádat, kdy v lednu bylo potřeba u příspěvku na živobytí přepočítat všechny částky podle životního minima, kdy bylo potřeba přijmout tak jako každý rok a letos už naposledy dvě stě tisíc žádostí o příspěvky na mobilitu, kdy je potřeba zpracovat nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, kterých v prosinci a v lednu je vždycky nejvíce z celého roku, je to nápor, a kdy ještě v únoru bude potřeba přepočítat přibližně čtvrtinu příspěvků na živobytí, protože byly valorizovány důchody. Ano, ta situace je velmi náročná. A to, že jsou dodrženy všechny zákonné termíny v takto náročné situaci, považuji za velký úspěch. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP