(16.40 hodin)
Poslanec Václav Klučka: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já nevím, co se stalo, ale název této interpelace, tak jak je na tabuli, to není ta interpelace, kterou jsem chtěl říkat. Já jsem chtěl mluvit o hasičském záchranném útvaru v Hlučíně, a ne o Hasičském záchranném sboru. To vím, jak dopadne, Hasičský záchranný sbor tam prostě nebude. To je ta stanice, která v roce 2013-2014 bude zrušena, protože je v blízkosti Ostravy a je v okrese Opava, kde jediná stanice bude v Opavě.
Ale hasičský záchranný útvar to je jiná kategorie, to je útvar, který jsme v minulém volebním období po docela těžkých diskusích ve výboru pro obranu v souvislosti s rušením záchranných praporů u vojska převedli nejen majetkově, ale i s příslušníky na Hasičský záchranný sbor. Docela složitá operace, která vyžadovala i změnu zákona, abychom všechno upravili do podmínek dobré činnosti. Do vínku tomuto útvaru jsme dali cíle, kdy bude řízen pouze generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a bude vykonávat speciální činnosti hlavně v druhosledových fázích při větších zásazích a mimořádných situacích.
Já jsem slyšel, pane ministře, že tento útvar má skončit jako útvar s řízením generálního ředitelství. Snad má být převeden do Moravskoslezského kraje. Já to nevím. Ptám se vás. Skončí, anebo bude dále pokračovat?
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji vám. Pan ministr je omluven z dnešního jednání z pracovních důvodů, takže dostanete odpověď písemně.
Dále vystoupí paní poslankyně Bebarová-Rujbrová a obrací se ve své interpelaci na pana ministra Petra Bendla. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová: Děkuji. Aujeszkyho choroba je virové onemocnění, které u nás bylo úspěšně potlačeno v chovech domácích prasat, a bylo proto odstoupeno od jejich další vakcinace. Bohužel zřejmě také od vývoje vakcíny, která by mohla být podána jiným druhům zvířat, na které je Aujeszkyho choroba přenosná. Dnes se tato nemoc podle mých informací vyskytuje na většině území České republiky u 20 až 30 % populace divokých prasat. Jen dospělá prasata totiž tuto jinak smrtelnou nemoc většinou přežijí a také dále šíří. Virus se přenáší kontaktem, krví i předměty, s nimiž přišlo nemocné zvíře do styku, a přežívá i více než měsíc. Ohrožena je myslivecká kynologie, kdy se chovatelé obávají účastí psů na naháňkách a dosledech, ale ohroženi jsou i domácí mazlíčci na vycházkách, ohrožena jsou volně žijící zvířata nebo zvířata pasoucí se na pastvě. V případě nákazy postižené zvíře do pěti dnů stoprocentně uhyne. Hrozí i zpětný přenos Aujeszkyho choroby do domácích chovů.
Ráda bych se vás, pane ministře, zeptala: Jsou si ministerstvo a veterinární správa vědomy hrozby, kterou Aujeszkyho choroba představuje? Pracuje se na vývoji vakcíny, která by byla způsobilá chránit psy, kočky a další druhy zvířat? Kdy bude dostupná vakcína na trhu? Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Předávám slovo panu ministrovi zemědělství.
Ministr zemědělství ČR Petr Bendl Děkuji za slovo. Paní předsedající, paní poslankyně, dámy a pánové, na toto téma vyšel nedávno odborný článek v časopise Myslivost a paní poslankyně z něj zřejmě čerpala a zřejmě odsud čerpala interpelaci nebo podnět k této interpelaci.
Aujeszkyho choroba je virové onemocnění, které je, jak jste uvedla, rozšířeno po celém světě. Nosičem nákazy jsou prasata, domácí i divoká zvěř, která však v zásadě nemají žádné větší klinické příznaky, pouze potraty, kdežto ostatní zvířata silně trpí zejména nesnesitelným svědčením a potom ve vysoké míře následně umírají. Česká republika je úředně prostá této choroby od roku 1988, již v roce 1987 bylo dokončeno ozdravování chovu domácích prasat vakcinací určenou přímo prasatům a tento statut potvrdila i Evropská komise při vstupu České republiky do EU. Člověku žádná rizika nehrozí, pouze jiným domácím zvířatům, například, jak jste uvedla, domácím mazlíčkům - psům.
V posledních letech byly zaznamenány případy výskytu této nemoci v roce 2003, v roce 2004 a naposledy v roce 2011. Jejich společným jmenovatelem byl přenos nemoci z divokého prasete na domácí zvířata, čímž se v zásadě potvrdil hojný výskyt této choroby u divokých prasat plošně v celé České republice. 20 až 30 % vyšetřených vzorků za rok 2011 bylo pozitivních na tuto chorobu.
Léčení této choroby se neprovádí. V úvahu by přicházela pouze vakcinace. Pro lovecké psy však vakcína zatím neexistuje, pokusy s vakcínou pro prasata nebyly podle mých informací zatím dostatečně účinné. O vývoji vakcíny pro lovecké psy se jedná mezi Státní veterinární správou, Ústavem pro kontrolu biopreparátů a léčiv a soukromým subjektem, akciovou společností Bioveta, kde se snaží co možná nejrychleji najít takovýto preparát, který by ochránil psí plemena. Bude-li k dispozici vakcína, může být přistoupeno k vakcinaci loveckých psů. Nepředpokládá se však zatím plošné očkování, spíše aby byla na trhu k dispozici očkovací látka obdobně jako u psinky či vztekliny. Celá záležitost je v zásadě podle mých informací marginální, nehrozí žádné silné zamoření domácích zvířat ani loveckých psů.
Předpokládaná cena této vakcíny není známa ani odhadem, ale zkušenosti například z oblasti psinky říkají, že cena by se měla pohybovat někde kolem 300 korun za vakcínu.
To je asi vše, co mohu uvést. Snad jen tolik, že Státní veterinární správa pracuje i na vyhlášce, kterou by upravila tuto oblast, a že v okamžiku, kdy vakcína bude k dispozici, což v tuto chvíli neumím vydefinovat, ji zcela určitě zahrneme do systému tak, aby ji majitelé psů byli schopni koupit.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Paní poslankyně položí ještě doplňující otázku. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová: Děkuji za odpověď. Musím říct, že já nepokládám tento problém za marginální. Sleduji ho dlouhodobě, nejenom na základě článku, který vyšel v Myslivosti, ale i na základě zkušeností svých známých, kteří už o své psy při naháňkách a dosledech přišli. Apeluji na ministerstvo, aby na vývoji vakcíny skutečně intenzivně pracovalo, zvláště pokud si přeje, aby myslivci tlumili černou zvěř.
Ale nejde jenom o psy a mysliveckou kynologii. Pane ministře, ohrožen může být i váš kůň. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Také děkuji. Pan ministr ještě bude reagovat na koně. Prosím, máte slovo, pane ministře.
Ministr zemědělství ČR Petr Bendl Já bych nechtěl, aby to vypadalo, jak že bychom tu situaci chtěli podcenit. Státní veterinární správa se situací zabývá. Má řeknu i konkrétní subdodavatele hledání vakcíny, abychom byli schopni zvířata před touto nemocí ochránit a dali šanci všem majitelům zvířat, kterých by se to mohlo dotknout, aby mohli své miláčky - koně, psy a další - vakcinovat. Věřte, že i já mám svého koně natolik rád, že kdyby mu něco takového hrozilo, stejně úderně bych se ptal ministra zemědělství, kdy to bude. Já jsem přesvědčený, že příslušné státní úřady dělají maximum pro to, aby se vakcíny dobraly co možná nejdříve a zároveň aby pro vakcínu byla dostatečně upravena legislativa tak, aby byla rychle dostupná pro všechny, kteří se chtějí svým mazlíčkům v tomto ohledu věnovat.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. S další interpelací vystoupí pan poslanec Ladislav Šincl. Obrací se ve své interpelaci na ministra Pavla Dobeše. Prosím, máte slovo. ***