(9.50 hodin)
(pokračuje Nečas)

V roce 2013 se v hodnoticím procesu Grantové agentury uskuteční dvě velmi významné změny. První se týká výběru zahraničních oponentů. Grantová agentura již uzavřela licenční smlouvu s firmou Elsevier na využívání její aplikace, která umožňuje provádět výběr oponentů pro jednotlivé projekty podané do veřejné soutěže na základě automatického přiřazování potenciálních zahraničních oponentů k jednotlivým projektům na základě sofistikovaného procesu porovnávání abstraktů projektu s abstrakty článků a dalších publikací obsažených v databázi Scopus - v současné době 41 mil. záznamů -, přičemž tato aplikace kontroluje zjevné konflikty zájmů dané například spoluautorstvím či institucionálními afiliacemi. Členové hodnoticích panelů Grantové agentury budou povinni oslovovat pouze oponenty nabídnuté touto aplikací. Pro informaci je možné dodat, že tato aplikace je využívána řadou dalších grantových agentur v Evropě i jinde ve světě.

Dalším velmi významným krokem k posílení transparentnosti hodnoticího procesu bude přiřazení zahraničních zpravodajů projektům podaným členy panelu. Cílem této změny je vyloučit vliv domácích zpravodajů a členů panelu na výběr oponentů. Aplikace Elsevier totéž zajistí i u ostatních projektů a cílem bude také dále vyloučit vliv domácích zpravodajů, členů panelu, na výsledné hodnocení projektů podaných členy panelu, aniž by se vytvářelo pro projekty podané členy panelu paralelní pořadí, což by mohlo být klasifikováno jako porušení principu rovných podmínek.

Proces hodnocení bude probíhat tak, že panelům, v nichž budou podány projekty jejich členy, budou přiděleni zahraniční zpravodajové, kteří budou mít přístup do všech projektů podaných do daného panelu a ke všem posudkům. Poté co se zahraniční zpravodajové seznámí s hodnocením projektu a navrhovaným pořadím, posoudí, zda projekty panelistů jsou zařazeny podle jejich mínění korektně, tedy zda nejsou nějak zvýhodněny. Tato hodnocení budou mít k dispozici oborové komise, které budou stanoviska zahraničních zpravodajů muset vzít v úvahu a pořadí projektů panelistů případně korigovat.

Síť zahraničních zpravodajů vzniká ve spolupráci s partnerskými institucemi, zejména s Nizozemím, Rakouskem, Dánskem a Německem. Věřím, že kombinace určování zahraničních oponentů výhradně pomocí příslušné aplikace a vytvoření sítě zahraničních zpravodajů zcela vyloučí vliv členů panelů na hodnocení projektů podaných členy panelu a zásadně omezí i jejich vliv na hodnocení projektů z institucí, jež mají v panelech své zástupce.

Co se týče zlepšení informovanosti veřejnosti o průběhu a výsledcích výběrových řízení, veřejná soutěž pro rok 2013 byla vyhlášena 7. března letošního roku formou oficiálního zveřejnění splňujícího požadavky § 17 zákona. Souběžně s tímto vyhlášením budou zpřístupněny nové webové stránky Grantové agentury, přičemž se při jejich tvorbě stanovil jako jeden z prioritních cílů požadavek přehlednosti a plně komfortního dohledávání potřebných informací pro všechny zájemce.

Pro výrazné zlepšení informování veřejnosti se buduje nový systém metodické pomoci, zaměřený též právě na podrobné a transparentní informování veřejnosti o probíhajících vyhlášených soutěžích. Dále je připravován nový databázový systém, který zajistí mnohem snazší a přehlednější způsob podávání návrhů projektů s důrazem na propracovanou kontrolu návrhů projektů z formálního hlediska.

Po zahájení všech těchto změn proběhne pochopitelně průběžné hodnocení dopadů na celou strukturu s přihlédnutím též k naplnění požadavku zlepšení účasti veřejnosti na výběrovém řízení.

Co se týče kontrolní rady, její členové jsou voleni Poslaneckou sněmovnou a tato kontrolní rada je nejen formálně, ale i ve skutečnosti nezávislým kontrolním orgánem Grantové agentury. Kontrolní rada kontroluje činnost a využívání finančních prostředků Grantové agentury. Její pravomoci jsou dány § 36 zákona a jsou i v praxi zřetelně uplatňovány. Kontrolní rada pracuje v plném počtu teprve od 23. března loňského roku, a proto se kontrolní funkce mohly plně uplatnit až od druhé půle loňského roku.

Členové kontrolní rady jsou oprávněni se podrobně seznámit s každým případem řešeným v rámci struktury Grantové agentury, nejenom tedy v rámci podaných stížností. Koordinace a spolupráce v rámci usnadnění výkonu jejich dozorčí činnosti je nastavena na maximální úroveň, čehož také prokazatelně využívají. Mohu vás ujistit, že se členové kontrolní rady pravidelně scházejí minimálně jednou měsíčně, dohlížejí na regulérnost zasedání panelů a oborových komisí a předseda kontrolní rady se pravidelně účastní zasedání předsednictva Grantové agentury. Členové kontrolní rady na základě výše uvedeného a podnětu i z oblasti zákonodárné moci plně pracují na zlepšení nastavení svých kontrolních procesů. Jakákoli pochybnost o zapojení do dohlížení na činnosti ostatních orgánů Grantové agentury tedy není rozhodně na místě.

Já jsem si, dámy a pánové, dovolil dát tuto delší odpověď, protože mi záleží na tom, aby procesy v Grantové agentuře byly transparentní. Abychom minimalizovali prostor v poměrně malé české vědecké a výzkumné komunitě pro tzv. jánabráchismus. Obavám pana poslance Ohlídala rozumím, ale jsem přesvědčen, že systém, který je připraven i z hlediska zahraničních zpravodajů a používání příslušné počítačové aplikace a který chystáme na příští rok, dramaticky redukuje rozměr potenciálního problému, o kterém pan poslanec Ohlídal mluví a který s ním já do značné míry sdílím. A tady bych velmi prosil, abychom dali prostor právě těm krokům, které jsou připraveny. Protože já jsem přesvědčen, že vícestupňová kontrola, masivní zapojení zahraničních zpravodajů a používání příslušné počítačové aplikace skutečně eliminují ten prostor na minimum. Navíc, jak známo, v České republice - a neplatí to jenom o politické scéně, ale i o vědecké scéně - se máloco utají. Takže pokud by tam i přes tyto procesy, o kterých mluvíme, docházelo k nějakým nekalostem, o čemž velmi pochybuji, tak jsem přesvědčen, že je to věc, která by se neutajila a která by se řešila.

Ale to masivní zapojení - na kterém jsme se shodli s panem poslancem Ohlídalem již v celé řadě jiných interpelací - zahraničních zpravodajů, zahraničních odborníků, je podle mého názoru poměrně silným korektivem. To, že dostanou k dispozici všechny podklady, kompletní pořadí, že se budou moci vyjádřit ke korektnosti toho pořadí, je podle mého názoru opět velmi silným prvkem. A postupně bychom měli tendovat i k systému, kdy budou v rámci panelu nejenom jako zpravodajové, ale přímo jako členové panelu zapojeni zahraniční odborníci, dokonce si dovedu představit, že celé řízení Grantové agentury bude důsledně řešeno v angličtině včetně podkladů, dokonce většinu panelistů mohou potom tvořit zahraniční odborníci - ano, k tomuto systému bychom měli postupně tendovat. Nicméně vyzkoušení metody zahraničních zpravodajů a příslušné počítačové aplikace je podle mého názoru nepominutelným milníkem v cestě k větší transparentnosti v rozhodování Grantové agentury. A měli bychom si také říci, že masivní zapojení zahraničních odborníků ještě nad rámec zahraničních zpravodajů bude samozřejmě příslušně finančně náročnější. Jsem ale přesvědčen, že v rámci institucionálních nákladů touto cestou máme jít, a i právě proto byly institucionální podpoře Grantové agentury na můj pokyn navýšeny výdaje pro příští rok, abychom šířeji zapojili zahraniční odborníky včetně příslušných počítačových aplikací.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ještě jednou pan poslanec Ohlídal. Prosím, pane poslanče, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP