(17.30 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Jsem přesvědčený o tom, že všechno, co tahle vláda ještě bude mít možnost udělat v příštích dvou letech, než jí vyprší funkční mandát, pokud se nám nepodaří vládě vyjádřit nedůvěru a změnit politiku v naší zemi, tak to, co se stane, budou jen ztracené měsíce a roky. Tahle vláda už není schopna dát zemi cokoliv pozitivního. Tahle vláda se bude utápět ve svých vlastních problémech. Bude to promarněný čas a já si myslím, že naše země si rozhodně nemůže dovolit tento čas promarnit. Proto na rozdíl od pana premiéra jsem přesvědčený o tom, že by Sněmovna měla hlasovat, jednoznačně by měla hlasovat pro vyjádření nedůvěry vládě. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Teď můžeme vstoupit do té... Ne, nevstoupíme, protože jsem zapomněl, že pan poslanec Vojtěch Filip mě požádal, aby mohl vystoupit na základě práva, které má, okamžitě. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, členové vlády, paní a pánové, já jsem vážně uvažoval o tom, jestli pan premiér chce oslovit svým dnešním projevem Poslaneckou sněmovnu k tomu, abychom uvažovali nad současnou situací v České republice, nebo si z nás dělá legraci. Víte, jeho vystoupení v podstatě znamenalo, že on se nechce podívat pravdě do očí. Jeho vystoupení v podstatě znamenalo, že nemá zájem o to, aby lidé pochopili kroky vlády, které dělá.

Když jsme se v minulosti tady zabývali otázkou důvěry Poslanecké sněmovny ve vládu České republiky, tak jsme alespoň mohli mluvit o tom, že je před námi nějaký program, že ten nebo onen poslanec či poslankyně programu důvěřuje, nebo nedůvěřuje a očekává od něj nějaké naplnění. Dnes jsme byli svědky toho, že pan premiér předpokládá, že opozici se nepodaří vyslovit nedůvěru, a v podstatě si z Poslanecké sněmovny udělal jakousi hlasovací mašinérii, která bude potvrzovat jeho nepravdy.

Vyjádřil se před několika okamžiky, nebo před několika dny, že pan policejní prezident se dal na cestu aktivisty a že to je nepřijatelné. Já nechápu, co je aktivistického na tom, když vedoucí organizace vyzve své příslušníky k tomu, aby pracovali podle své pracovní smlouvy a podle svých závazků. Připadá mi to spíš, že strach, který má vládní koalice, je uzavírá do sebe a oni už nejsou schopni dělat nic jiného než se točit v kruhu. V kruhu, ze kterého není východisko.

Problém tedy je v tom, že informace, které tady potom říká předseda vlády, nestojí vůbec na žádných reálných základech. Dokonce pan předseda vlády prohlásil, že Řecko zadlužila řecká sociální demokracie. Já určitě nebudu obhájce řeckého PASOKu, nebudu se zastávat ani jiných stran, ale pan premiér by měl vědět, že Řecko do dluhu přivedla politická strana Nová demokracie, která je obdobou naší ODS, pravicové strany, která zadlužila stát. Spoléhala se na to, že když bude sloužit bankovnímu sektoru, že to ještě chvíli vydrží, a ono to ruplo. Tak se tady pan premiér také spoléhá na to, že to ještě chvíli vydrží, že si ještě s panem ministrem financí vytvoříme jednotné inkasní místo, obereme jednotlivá ministerstva o právo rozhodovat o penězích, které byly přiděleny ve státním rozpočtu, zbavíme Poslaneckou sněmovnu rozpočtové suverenity, potom zbavíme rozpočtové suverenity kraje a obce, protože si půjčíme oněch 12 mld. na to nové přerozdělení a ještě to chvíli vydrží.

Co se ale stane poté? Ten stát opravdu chcete přivést ke krachu? Je vaším zájmem to, aby se přes církevní restituce stát zadlužil tak, že si ho někdo koupí jako nějaký řecký ostrov? Nemůžete už konečně otevřít oči a podívat se, že nikde ve světě už neoliberalismus neplatí, že přivedl státy ve většině opravdu do dluhů a že tyto dluhy si kupují soukromé banky a rozhodují o tom, o čem mají rozhodovat opravdu volení občané ve volbách nebo v přímé demokracii občané jako takoví, a nikoliv ti, kteří si je chtěli koupit, nebo už je mají koupeny, a potom budou o nich rozhodovat a možná že si zaplatí politiky, kteří budou poslušně panáčkovat a říkat "ano, máte pravdu, pane bankéři". (Potlesk zleva.)

Tohle je opravdu ten styl, které chcete dělat? Tady přece nejde o to, aby tady byl jakýsi nátěr demokracie na České republice. Tady jde o to, aby lidé mohli rozhodovat o svých osudech, a ne aby o nich rozhodovali bankéři někde v úplně jiných státech, než je Česká republika. Vždyť vy jste nenechali jedinou banku v rukách českého státu, kde by si lidé mohli bezpečně uložit své peníze! Český občan nemá takové právo! Může si vybrat některou z bank, která má samozřejmě českou registraci v obchodním rejstříku, ale její vlastník vytahuje peníze a odtahuje je do její mateřské země. A vy nám říkáte, že to je ta pravá demokracie, že to je ten správný rating.

Tak si z nás přestaňte, prosím vás, dělat legraci! My vám nemůžeme věřit! My vám nemůžeme věřit a vy se divíte, že opozice vyvolá hlasování o důvěře vládě. No, to je snad jediný moment, kdy nám to nemůžete zakázat tím, že neodhlasujete program schůze, jako jste to udělali před hodinou, nebo se omlouvám, ve 14.30. Vy si totiž děláte z té demokracie jenom služku hlasovací mašinérie, kterou jste si zatím zvolili! Copak vám není stydno za to, co tady předvádíte jako demokracie! To opravdu není možné. Kdyby slušný chlap, který se postaví do čela vlády, zjistil, že má podkritické množství důvěry občanů vlastního státu, tak bude zvažovat, jestli tu politiku ještě dělá, tak jak slíbil. Ale ono to klesne pod 10 % a panu premiérovi je to úplně jedno, protože bude spoléhat na ty, kteří sem přišli a budou si říkat ono to nějak dopadne.

Ale ono to dopadne katastrofou, protože ty politické strany, které dnes vládnou, přece podle průzkumu veřejného mínění, já jim sice příliš nevěřím, ale mají alespoň zčásti vypovídající hodnotu, říkají, že tady nemá důvěru ve vládní strany více než 20 % občanů České republiky, a to, promiňte mi, je opravdu poměrně malé číslo. To je číslo, které vypovídá o tom, že 80 % lidí vám nevěří vůbec nic, a vy jim chcete nadiktovat tu církevní restituce, abyste to opravdu rozložili, pak jim chcete nadiktovat, že to ještě mají zaplatit s tím, že budou brát nižší důchody nebo menší sociální dávky. Prosím vás, vy si opravdu myslíte, že objem sociálních dávek ve státním rozpočtu, který dělá něco méně než 2 %, je to, na čem se dá uspořit to, co se tady ztratí ve veřejných zakázkách? Mně je hanba, když si mám číst na internetu vtipy: "Promiňte, že nevyděláváme tolik, kolik rozkradete."

Já opravdu necítím vůbec žádnou potíž v tom, že tady se jedná o hlasování o důvěře, protože vy jste nepřipustili hlasovat o jednotlivých věcech, diskutovat o jednotlivých věcech, jak se náleží v normálním parlamentu. A protože to nechcete připustit, neumíte to připustit, tak se prostě nedá dělat nic, než si, promiňte mi, mírně inflačně jednou za půl roku alespoň rozebrat politickou situaci s tím, že se na konec bude hlasovat o vyslovení nedůvěry.***




Přihlásit/registrovat se do ISP