(15.40 hodin)
(pokračuje Chvojka)
Dokonce se mluvilo o rezignaci pana ministra, ke které tedy bohužel nakonec nedošlo. Dnes, měsíc a půl od této velké mediální bouře, o této věci není slyšet. Já jsem se proto chtěl ujistit, zda je všechno v pořádku, jak se zdálo z toho, že se o tom neinformuje. Navštívil jsem Městský úřad Chrudim, odbor dopravy, kde jsem si u úřednic, které se věnují centrálnímu registru vozidel, ověřil a přesvědčil se o tom, že registr, ač už se o tom nepíše, v pořádku bohužel vůbec není. Jediné, co se za ten měsíc zlepšilo, je to, že registr nepadá, nicméně nefunguje, absolutně je k ničemu a úřednice jsou z něj nešťastné. Mrzí mě, že se o tom nepíše.
Je tam samozřejmě více konkrétních problémů, na které se pana ministra dopravy zeptám osobně. Doufám, že tady za čtrnáct dní bude. Nicméně opakuji ještě jednou: Snad alespoň paní Peake z uskupení LIDEM, myslím, že je jeho nadřízená, vyslyší tento můj dotaz a zeptá se pana ministra, jak to s touto věcí, s centrálním registrem, vypadá. Děkuji.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. I vás musím bohužel odkázat na písemnou odpověď pana ministra.
Další je interpelace kolegy Štětiny na pana ministra financí Miroslava Kalouska. Prosím, pane kolego.
Poslanec Jiří Štětina: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající.
Vážený pane ministře, obracím se na vás v záležitosti stále častějšího přechodu českých právnických osob do oblastí se sníženými daňovými sazbami. Pane ministře, vysvětlete mi, jak chcete zabránit zvyšujícímu se zájmu českých podnikatelů o přesun sídla firmy do daňového ráje, který od počátku letošního roku raketově vzrůstá. A nejenže vzrůstá, ale dotýká se nově i středně velkých firem. Uvědomujete si, pane ministře, že tyto podniky jsou jedny z největších přispěvatelů do státní kasy, ale zároveň největšími a nejstabilnějšími zaměstnavateli našeho státu?
Počet vlastníků českých podniků, kteří se hlásí do destinací považovaných za daňové ráje, se od začátku roku do konce června zvýšil o 2,5 % na 12 046 společností. Abych byl konkrétní, 4 519 původně českých společností platí své daně v Nizozemí, z dalších 1 784 společností mají prospěch na Kypru, 1 179 naplní státní kasu Velkovévodství lucemburského a 465 společností pomáhá naplnit státní kasu obyvatelům Seychel. Objevují se dokonce i nové destinace v oblasti Tichého oceánu, například na ostrově Vanuatu. Do daňových rájů však neunikají pouze české společnosti, ale také někteří movití a nadmíru obratní Češi. Odborníci odhadují, že jim celkem na zahraničních účtech leží nejméně 50 mld., které nikdy nebyly a také nikdy nebudou zdaněny. Smutný je rovněž fakt, že jakákoliv česká společnost registrovaná v Nizozemí má v České republice lepší právní ochranu než zcela srovnatelná tuzemská společnost registrovaná u nás.
Jak chcete řešit, že státní pokladna ročně přichází o desítky miliard korun, a jak budete motivovat malé a střední podnikatele, aby zůstali registrovaní v Čechách a nepodporovali ekonomiku jiných států? Očekávám vaši odpověď, vážený pane ministře. Děkuji.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Pan ministr Kalousek je omluven, tak i vám odpoví písemně v zákonné lhůtě.
Další je interpelace kolegy Víta Bárty na pana ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Pane ministře, bohužel vám musím oznámit, že kolega Bárta není přítomen, a proto podle § 111 odst. 4 jeho interpelace propadá.
Můžeme přistoupit k další interpelaci. Je to interpelace kolegy Novosada na ministra školství Petra Fialu ve věci dotací z Evropské unie. Prosím, pane kolego.
Poslanec František Novosad: Děkuji, vážený pane místopředsedo.
Vážené dámy a pánové, vážený pane ministře, školství, které finanční prostředky potřebuje a kterých se mu tolik nedostává a stále jsou omezovány. Byl jsem nemile překvapen, když sdělovací prostředky vysílaly zprávy, a to před týdnem, že Ministerstvo školství má přijít o 5 miliard korun z Evropské unie. Zřejmě tyto prostředky propadnou z důvodu špatné přípravy žádostí z Ministerstva školství.
Vážený pane ministře, 5 miliard je obrovská suma, která by školství velmi pomohla. Moje otázka je jasná a jednoduchá: Co uděláte pro to, aby školství o tyto finanční prostředky nepřišlo? Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Písemná odpověď ze strany pana ministra vám bude doručena v zákonné lhůtě.
Další je interpelace na pana ministra Fialu. Týká se zavedení kritérií kvality do financování vysokých škol. Vznáší ji kolega Ohlídal. Bohužel, kolega Ohlídal není přítomen, takže jeho interpelace propadá.
Můžeme přistoupit k další interpelaci, kterou je interpelace kolegy Rykaly na pana ministra Fialu ve věci zpoplatnění vysokoškolského vzdělávání. Prosím, pane kolego.
Poslanec Adam Rykala: Děkuji za slovo. Buď mám dneska takovou smůlu, ale nikdo, koho jsem chtěl interpelovat, není přítomen. Možná to bude tím, že z vlády tady není ani půlka členů. Takže já doufám, že se do budoucna polepší.
Vážený pane nepřítomný ministře, události posledních prázdninových týdnů dějící se na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy dohánějí tisíce, ne-li desetitisíce mladých lidí k šílenství. Po období ticha, kdy se o zpoplatnění vysokých škol mlčelo a řešily se problémy státních maturit, jste se v srpnu rozhodl, že krapet rozvíříte poměrně uklidněné studentské vody a opět na zakázku vládní koalice začnete tlačit na pilu a budete hovořit o tom, že zavedete zápisné. Původní návrh vlády, kdy jste ještě nebyl členem, zavést školné, jste i vy, zprvu naoko slušný ministr, zavrhl a celou koncepci školného jste hodil do koše. Nápad zavést zápisné pak vypadal z pohledu lidí trochu příznivěji, a tak jste se ho chytil a dnes to vypadá, že se ho nehodláte vzdát. Anebo se ho nehodlá vzdát někdo jiný? Ten, který nám bere z kapes neustále peníze? Není zápisné pouze další možnost, jak nám vytáhnout z kapes další peníze?
Není mi jasné, proč dostáváte naše studenty do takto prekérní situace. Mnozí z nás, vysokoškolsky vzdělaných, víme, že studium na veřejné vysoké škole není procházka růžovým sadem. Studentský život není jen o zábavě, ale také o studiu, je to hlavně o pilné práci a neustálém shánění finančních prostředků na obživu, na kolejné, koupi učebnic a skript.
Já se vás chci zeptat, pane ministře, jestli to myslíte vážně a chcete zavést zápisné a jestli chcete, aby čeští studenti byli tam, kde jsou dnes britští. Děkuji.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji vám, pane kolego. I vám pan ministr v zákonné lhůtě třiceti dnů odpoví písemně.
Další interpelaci vznáší pan kolega John na pana ministra Pavla Blažka ve věci nápravy práv poškozených. Prosím, pane kolego.
Poslanec Radek John: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, obracím se na vás se zcela konkrétní žádostí o podání informace ve zcela konkrétní věci. Jde o nápravu poškození u občana Kosteleckého v duchu rozhodnutí Ústavního soudu. ***