(9.10 hodin)
(pokračuje Doktor)

K mému naprostému nepochopení po čtrnáct dnů shledávám absolutní absenci vyjádření členů vlády, ministra zemědělství, ale i předsedy vlády, který je těmito požadavky atakován, chybí mi vyjádření členů vlády jako celku a chybí mi rozvaha k věci samotné.

Uvedu důvody proč. A tyto důvody mě vedou k tomu, abych navrhl tento bod jednání. Za prvé se nedokážu obracet na Ministerstvo zemědělství a uvedu důvody, proč si myslím, že může existovat minimálně duální pohled na onu věc jak na půdě Ministerstva zemědělství, tak v představách předsedy vlády a jeho osobním postoji k požadované věci.

Ministerstvo zemědělství v předmětu Budějovického Budvaru, národního podniku, selhalo v letošním roce již jednou. A Ministerstvo zemědělství sehrálo také prapodivnou roli v kauze, která na konci vedla k prodeji takzvaného malého budějovického pivovaru do rukou nového vlastníka, který se takto stal trojským koněm na cestě k případné privatizaci takzvaného velkého budějovického pivovaru. Podruhé v jediném roce se tak ocitá ve světle, ve kterém se narušuje stabilita jeho dobrého jména, investiční a obchodní plány podniku jako celku.

Já mám za to, že není možné přehlížet mlčení vlády, mlčení ministra zemědělství a mlčení předsedy vlády v tak důležité věci, jako je případná privatizace Budějovického Budvaru, přičemž zdůrazňuji, že Budějovický Budvar, národní podnik, není možné privatizovat klasickou cestou v tom jednom jediném roce, o němž je řeč, tedy v roce 2013, ale lze jej privatizovat, ovšem privatizovat v uvozovkách, formou naprosto neobvyklou, kterou umožňuje právě charakter národního podniku, a sice přímým prodejem, podpisem ředitele podniku a resortního ministra, ministra zemědělství, takřka přes noc.

Proto má žádost směřuje výhradně k premiérovi, předsedovi české vlády, nikoliv k ministru zemědělství. Ministr zemědělství je si podle mne této své osobní výhody vědom. Zdůrazňuji, že Budějovický Budvar je možné prodat dnes v noci, bude-li mít ministr zemědělství k ruce dostatečně hloupého - zdůrazňuji ještě jednou: dostatečně hloupého - ředitele národního podniku a ten podepíše prodej tohoto národního podniku s ním. Nepotřebuje na to souhlas vlády, neb charakter národního podniku a konstrukce daná ze zvláštního zákona mu to umožňuje. Proto se já ve svém slově a ve svém naléhání obracím už výhradně na předsedu vlády a opomíjím postavu ministra zemědělství.

Chci také, aby se premiér vyjádřil k informacím, se kterými já jsem konfrontován již několik dnů, a sice k informaci, že je připraveno odvolání generálního ředitele budějovického pivovaru Jiřího Bočka, které má proběhnout nejdéle do konce letošního roku, ale spíše do konce měsíce října.

Chtěl bych ještě jednou zdůraznit, že prodej takzvaného malého budějovického pivovaru zaminoval, zablokoval nebo zaviroval efektivní privatizaci Budějovického Budvaru, národního podniku, pakliže by o něm vůbec někdo přemýšlel. Ten, kdo nebude schopen se dohodnout s vlastníkem malého pivovaru, nemůže očekávat solidní privatizační výnos Budějovického Budvaru. O to je zvláštnější, že skupina poslanců naléhá právě na privatizaci Budějovického Budvaru. Chci, aby mi někdo vysvětlil a ujistil mě, že toto není záměr, že tady není záměr poškodit dobré jméno podniku, privatizovat podnik do rukou předem jasného a už dávno vybraného vítěze soutěže neboli privatizovat za nápadně nevýhodnou cenu do rukou jediného možného zájemce.

Tak zní můj návrh a děkuji vám za pozornost. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já se dívám, jestli ještě někdo chce vystoupit ke změně programu...

Vážení kolegové, myslím, že už vystoupili všichni kromě mě, který jsem také měl v úmyslu vystoupit ke změně programu. Vážení kolegové, situace je taková, že tady nemám v této chvíli nikoho z vedení Sněmovny, kdo by mi umožnil vystoupit u řečnického pultu a přednést návrh na doplnění programu. Po poradě s legislativou mi bylo řečeno, že si snad mohu dovolit to tady přednést velmi stručně odsud. Tak doufám, že nebude nikdo mít námitku.

Protože mi nezbývá nic jiného, tak bych nyní takto požádal o zařazení nového bodu Zpráva premiéra Petra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska o údajných korekcích evropských dotací.

Já si myslím, že zdůvodnění je jasné. Dokonce tuším, že dnes náměstci, úředníci Ministerstva financí mají vyjednávat v Bruselu o rozsahu korekcí, které se budou týkat evropských dotací. Je to věc, která je nesmírně aktuální v souvislosti s deficitem státního rozpočtu.

Takže já si ušetřím velké vystoupení, ale přednesu tento návrh na zařazení tohoto bodu po bodech pevně zařazených dnes do programu. Děkuji za pochopení, že jsem to mohl učinit takto.

Nyní budeme hlasovat o všech návrzích na změnu programu, které tady postupně zazněly.

 

První byl návrh pana poslance Stanjury. Návrh pana poslance Stanjury zrekapituluji. Pan poslanec bude pravděpodobně chtít hlasovat o všech návrzích pohromadě. Byl tam návrh, také vzhledem ke zdravotní indispozici pana poslance Jiřího Štětiny, zařadit bod 123, sněmovní tisk 593, jako první bod dnešního programu. Po bodu 123 budou následovat naše pevně zařazené body. To jsou emise skleníkových plynů a školský zákon. Pak bychom tam doplnili bod 128, sněmovní tisk 724. Myslím, že nechám teď odhlasovat toto, aby to nebyl úplný guláš. Teď hlasujeme o tomto návrhu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP