(11.30 hodin)
(pokračuje Němcová)
Rozhodneme v hlasování, které ponese pořadové číslo 161. Zahajuji toto hlasování. Táži se, kdo souhlasí s návrhem na přerušení tohoto za podmínek, které zde byly řečeny a zopakovány. Kdo je proti návrhu?
V hlasování číslo 181 přítomno 134, pro 69, proti 58. Tento návrh byl přijat a já tento bod, tedy bod 161 přerušuji.
Pan kolega Tejc se hlásí o slovo. Prosím.
Poslanec Jeroným Tejc: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já si dovolím, neboť mám přednostní právo, reagovat na pana ministra financí, byť tento bod byl přerušen zvůlí koaličních poslanců, kteří se, aspoň doufám, přihlásí příští týden v úterý ve sněmovně, když navrhneme zařadit tento bod jako první bod, že již byl dostatek času na přípravu pana ministra financí, případně pana premiéra, a podpoří to, aby tento bod byl doprojednán. Já doufám, že to přerušení nemělo být jakýmsi jiným způsobem, jak zamezit debatě na půdě Sněmovny na téma těchto vysokých platů některých vyvolených úředníků.
Pan ministr financí, musím říct přes mé překvapení, se připomněl s tím, že tato vláda snížila objem na platy zaměstnanců veřejné sféry o 10 %. Já myslím, že to není žádná věc, která by tady měla být vyzdvižena, protože pokud by to mělo být plus, tak pouze v případě, že ti lidé, o kterých hovoříme, to znamená vybraní ředitelé odborů, vybraní náměstci s platy šli také o 10 % dolů oproti minulému období, a ne o 100 nebo 200 % nahoru. Já myslím, že pan ministr spíše o tom, že těm ostatním zaměstnancům ve veřejné správě, třeba hasičům, byly průměrné příjmy sníženy o 10, někdy o 15 %, měl raději pomlčet. Pan ministr, jak to obvykle bývá, řeknu to cimrmanovsky, se k tomu ještě drze přiznal, že těm ostatním ubral, aby někteří na tom mohli být lépe. Ti někteří tady byli zmíněni.
Myslím, že není normální, aby se platy náměstků, ale také platy ředitelů odborů pohybovaly nad platy ministrů, nebo dokonce někdy i nad platem prezidenta republiky. Není možné se hájit tím, že se jedná o mimořádné specialisty. Kdybychom měli těch 300 nebo 400 mimořádných specialistů tak dobrých, tak by tady nekolaboval systém výplaty sociálních dávek, nekolabovaly by tady registry a nebyl by tady takový chaos v této zemi, jaký je. Pokud by tomu tak bylo a tito lidé by byli specialisté, kteří si zaslouží 100 nebo 200 tisíc korun měsíční plat, pak by tato země fungovala a nebyl by ten systém tak rozvrácený, jak je. (Potlesk ze strany poslanců sociální demokracie.) A myslím si, že je potřeba připomenout, že pan ministr financí by neměl dostat lhůtu 48 hodin na to, aby se seznámil s tím, jaké že jsou platy na ministerstvech těchto vysokých úředníků. Protože přece ministr financí, který je ministrem financí po celé volební období, a dokonce byl ministrem financí v tom minulém volebním období, by měl mít jako strážce pokladny, jako člověk, který se zajímá o to, aby se ušetřilo, jasný přehled o tom, jak to kde funguje. A já se přiznám, že to považuji za velké selhání pana ministra Kalouska, že neví, jaké jsou platové poměry na těchto vysokých pozicích a že ještě doposud nezasáhl.
Pane ministře, vy nejen že jste měl vědět, vy jste měl zasáhnout!
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Tak. Nyní zahájím projednávání bodu 162. Je to
162.
Informace ministryně práce a sociálních věcí
o způsobu řešení výplat podpor v nezaměstnanosti
Paní ministryně, pokud mám informace, přítomna není. Pan kolega Gazdík se hlásí o slovo.
Poslanec Petr Gazdík: Vážená paní předsedající, dovoluji si požádat o desetiminutovou přestávku na poradu poslaneckého klubu. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Je 11.34 hodin, takže v 11.45 hodin budeme pokračovat. (Ministryně Müllerová přichází do sálu.) Pane kolego, zeptám se, zda berete žádost zpět o přestávku, anebo na ní trváte.
Poslanec Petr Gazdík: Už na ní netrvám vzhledem k přítomnosti paní ministryně. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji také. Dámy a pánové, je tedy zahájen bod číslo 162. Zopakuji název: Informace ministryně práce a sociálních věcí o způsobu řešení výplat podpor v nezaměstnanosti.
Paní ministryně dostane hned slovo, jenom ještě oznámím jednu omluvu. Z dnešního jednání se od 11 do 13 hodin omlouvá pan poslanec Jiří Šlégr. Tolik omluva.
A nyní prosím o slovo paní ministryni práce a sociálních věcí Ludmilu Müllerovou.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Ludmila Müllerová: Dobrý den. Vážená paní předsedkyně, páni poslanci, paní poslankyně, budu alespoň částečně reagovat na otázky, které tady byly v souvislosti s bodem a zájmem o informaci Ministerstva práce a sociálních věcí o způsobu výplat podpor v nezaměstnanosti vzneseny.
Výplata podpory v nezaměstnanosti, podpory při rekvalifikaci a kompenzaci odstupného je upravena zákonem o zaměstnanosti a tento zákon je od 1. ledna 2013 právě v této oblasti novelizován. Nové znění upravující výplatu dává zákon o zaměstnanosti do souladu s ostatními zákony, které upravují výplatu nepojistných dávek. Výplata má tedy podle zákona probíhat právě prostřednictvím sKarty.
Výše uvedená právní úprava, to znamená úprava od 1. 1. 2013, byla přijata v souvislosti s novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí, a to formou pozměňovacího návrhu. Nutno říci, že tento pozměňovací návrh byl podán formou poslaneckého pozměňovacího návrhu, a jak jsem byla informována, Ministerstvo práce a sociálních věcí v té době předpokládalo, že výplata nepojistných dávek bude probíhat od 1. ledna již plně prostřednictvím sKaret. Toto je nová situace, protože víme, že se tak nestalo, a díky této situaci tedy chybí od ledna příštího roku v zákoně o zaměstnanosti příslušné přechodné ustanovení, které by výplatu upravovalo do doby předání sKarty. Jak jsem již řekla, tato situace byla pro mě nová, a proto jsme řešili v souvislosti s celkovou úpravou, legislativní úpravou používání sociálních karet, i tato přechodná ustanovení, která nejsou v zákoně o zaměstnanosti, tak nejsou přechodná ustanovení ani v zákoně týkajícím se sociálně-právní ochrany dětí, to znamená výplaty pěstounských dávek. Já jsem připravena příští týden do Poslanecké sněmovny předložit legislativní návrh, který tuto situaci bude řešit.
Co bych ještě chtěla dodat. Do doby přijetí právní úpravy, která napraví legislativní chybu, bude úřad práce i nadále vyplácet podporu v nezaměstnanosti při rekvalifikaci a kompenzaci odstupného stávajícím způsobem. Při tomto postupu se úřad práce bude opírat o legislativní výklad, kdy analogicky použije právní úpravu obsaženou v zákonech, které upravují ostatní sociální systémy, to znamená výplaty dávek státní sociální podpory, příspěvku na péči a další. Zároveň také budeme vycházet z judikátů správních soudů, které směřují k tomu, aby správní orgán postupoval takto ve prospěch účastníků řízení. Čili do doby, než bude příští týden připravena tato novela, vám více informací zřejmě nemohu poskytnout. Děkuji. ***