Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
17. května 2013 v 10.00 hodin
Přítomno: 149 poslanců
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 53. schůze Poslanecké sněmovny. Vítám vás a přihlaste se, prosím, svými identifikačními kartami. Prosím, aby mi nahlásili čísla náhradních karet ti, kteří požádali o jejich vydání.
Nyní vás seznámím s omluvami z dnešního jednání. Z poslanců se omlouvají Václav Baštýř - zdravotní důvody, Zuzka Bebarová-Rujbrová - zdravotní důvody, Jiří Besser - zdravotní důvody, Miroslav Bernášek - pracovní důvody, Václav Cempírek - pracovní důvody, Jan Čechlovský - pracovní důvody, František Dědič - rodinné důvody, Josef Dobeš - zdravotní důvody, Jan Farský - osobní důvody, Radim Fiala bez udání důvodu, Michal Hašek - pracovní důvody, Jan Husák - osobní důvody, Stanislav Grospič - pracovní důvody, Pavel Holík - pracovní důvody, Gabriela Hubáčková - osobní důvody, Radim Jirout - pracovní důvody, Jana Kaslová - zdravotní důvody, Václav Klučka - zahraniční cesta, Rom Kostřica - zahraniční cesta, Patricie Kotalíková - osobní důvody, Václav Kubata - zdravotní důvody,Vladimíra Lesenská - zahraniční cesta, Květa Matušovská - zdravotní důvody, Josef Nekl - zahraniční cesta, Josef Novotný st. - zdravotní důvody, Hana Orgoníková - zdravotní důvody, Jan Pajer - pracovní důvody, Roman Pekárek - osobní důvody, Marie Rusová - osobní důvody, Antonín Seďa - zahraniční cesta, Josef Smýkal - zdravotní důvody, Miroslava Strnadlová - rodinné důvody, Jiří Šlégr - osobní důvody, Jiří Štětina - zdravotní důvody, Milan Urban - rodinné důvody, Martin Vacek - pracovní důvody.
Ze členů vlády se omlouvají Petr Nečas - zahraniční cesta, Pavel Blažek - zahraniční cesta, Petr Fiala - pracovní důvody, Alena Hanáková - pracovní důvody, Leoš Heger - osobní důvody, Tomáš Chalupa - zahraniční cesta, Miroslav Kalousek - pracovní důvody, Martin Kuba - pracovní důvody, Jan Kubice - zahraniční cesta, Ludmila Müllerová - zahraniční cesta, Vlastimil Picek - pracovní důvody, Karel Schwarzenberg - zahraniční cesta.
To bylo k omluvám.
Dnes máme pevně zařazené body, ale já vás s nimi seznámím až později, protože nejprve budeme hlasovat o návrzích k programu schůze. Pan poslanec Marek Benda a paní poslankyně Vlasta Bohdalová jsou přihlášeni. Pan poslanec Marek Benda, prosím.
Poslanec Marek Benda: Dobrý den. Vážená paní předsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, dovolil bych si navrhnout seřazení dnešního programu, jestli mohu, a to tak, že bychom začali bodem 87, což je zákon o sdružování v politických stranách, pak by byly zákony ve třetím čtení, body 134 - směnárenská činnost, 135 - katastr, 144 - platy ústavních činitelů, poté bod 80 - Státní pozemkový úřad, bod 81 - daně z příjmů, bod 85 - převod vlastnického práva a bod 88 - matriky, s tím, že respektuji, že návrh pana kolegy Hamáčka, který na 13. hodinu pevně zařadil změny v orgánech Poslanecké sněmovny, by byl ponechán a ve 13. hodin bychom jednání přerušili na projednání změn v orgánech Poslanecké sněmovny a až posléze bychom pokračovali případně ještě nedodělanými body, tak jak jsem je navrhl.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám. Nyní paní poslankyně Vlasta Bohdalová. Prosím.
Poslankyně Vlasta Bohdalová: Vážená paní předsedkyně, kolegové a kolegyně, dovolila bych si požádat o pevné zařazení přerušeného bodu č. 34 z minulého pátku, jednoduše řečeno jazykové školy, na dnes po již pevně zařazených bodech. Je to jenom krátké dodělání bodu v druhém čtení. Prosím, zdrží nás to jenom asi dvě tři minuty. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji a zeptám se, zda je nějaká další přihláška s návrhem k programu schůze. Není-li žádná, budeme hlasovat o těchto dvou návrzích.
Pan poslanec Marek Benda navrhuje, abychom dnešní den měli seřazené body jednání takto: 87, 134, 135, 144, 80, 81, 85 a 88, s tím, že nebude dotčen návrh pana poslance Hamáčka. To je první návrh.
Zahajuji hlasování číslo 209 a ptám se, kdo je pro návrh takto seřadit body dnešního jednání. Kdo je proti návrhu?
Hlasování číslo 209 přítomno 128, pro 70, proti 25. Návrh byl přijat.
Paní poslankyně Vlasta Bohdalová navrhuje, aby přerušený bod č. 34, sněmovní tisk 875, byl zařazen dnes po již pevně zařazených bodech jako první bod.
Zahajuji hlasování číslo 210. Kdo souhlasí s návrhem paní poslankyně Vlasty Bohdalové? Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování číslo 210 přítomno 130, pro 119, proti 4. Také tento návrh jsme přijali.
Budeme se tedy nejprve věnovat bodu č. 87. Zahajuji jeho projednávání. Je to
87.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování
v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 995/ - prvé čtení
Z pověření vlády tento návrh uvede místopředsedkyně vlády Karolína Peake. Prosím, paní místopředsedkyně.
Místopředsedkyně vlády ČR Karolína Peake: Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych v zastoupení pana ministra vnitra uvedla návrh novely zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Předloženým návrhem se do systému financování politických stran v České republice navrhuje zavést některá opatření, jimiž by měla být zvýšena míra transparentnosti a v návaznosti na to i míra kontroly ze strany veřejnosti.
Konkrétně návrh ukládá zřízení tzv. transparentního účtu s internetovým přístupem přehledu veškerých platebních transakcí, zveřejňování výroční finanční zprávy rovněž na internetu, a to ve významně podrobnější podobě než dosud. Konečně návrh předpokládá rotaci auditora účetnictví politických stran a politických hnutí po každých pěti letech. Návrh také stanoví limit pro poskytování darů, a to ve výši 2 mil. Kč. od jednoho dárce za kalendářní rok.
Návrh naopak neobsahuje stropy pro volební kampaně, což je materie, kterou se zabývá nový volební zákoník, který vláda právě poslala do meziresortního připomínkového řízení.
Tolik úvodní slovo za Ministerstvo vnitra na úvod. A dovolte mi, paní předsedkyně, se tímto rovnou přihlásit do obecné rozpravy. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám a prosím nyní o slovo zpravodaje pro první čtení pana poslance Vladimíra Koníčka.
Oznamuji ještě jednu omluvu. Dnes se z jednání od 12.30 hodin omlouvá pan poslanec Vojtěch Adam.
Slovo má zpravodaj pan poslanec Vladimír Koníček. Prosím.
Poslanec Vladimír Koníček: Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně a kolegové. Paní místopředsedkyně vlády Peake se pokusila vysvětlit obsah návrhu, kterým vláda upravuje zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, a to opravdu jenom v části, která se týká hospodaření politických stran. ***