(14.30 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Než dám slovo panu předsedovi Miholovi, tak jenom bych poprosil, jakkoli nechci nikoho omezovat v jeho právu vystoupit, tak vzhledem k tomu, že pan premiér avizoval, že vládní koalice pravděpodobně bude souhlasit se zařazením tohoto bodu, tak je možné si rozpravu k problematice nezaměstnanost schovat na onen bod, který nepochybně zařazen bude, a nevést debatu dvakrát. Nechci vás nějak omezovat, ale možná by to přispělo ke zrychlení jednání Poslanecké sněmovny.

Prosím, pan předseda Mihola.

 

Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, rekordní nezaměstnanost je natolik alarmující a je to natolik palčivý problém, že se vlastně snahou o jeho řešení zabývaly snad všechny volební programy. Proto bude také patřit určitě k přednostním snahám této nově vzniklé koalice, a proto také klub KDU-ČSL podpoří, abychom se této problematice věnovali v nově zařazeném bodu, ať už ho navrhl kdokoliv. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Pan poslanec Stanjura, pan předseda klubu ODS, prosím. Byl dřív, určitě (k předsedovi klubu Kováčikovi, připravenému u řečniště). Já to hlídám.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Myslím, pane předsedo, že mohou i opoziční držitelé přednostního práva se k tomu vyjádřit, když pomineme, jak dlouze mluvil pan premiér, ale nebudu mluvit dlouho.

Chci říct, proč není dobrý nápad pravidelný bod, který by se věnoval nezaměstnanosti. Myslím si, že vláda a parlament mohou přispět k zlepšení situace konkurenceschopnosti, podmínek pro podnikání tím, že budou dělat buď exekutivní, nebo parlamentní kroky. A změna či přijetí nových zákonů k dobrému, nebo taky směrem k horšímu. Myslím, že obojí hrozí. K dobrému, na to se můžeme těšit, k tomu špatnému to hrozí. A pokud jsme viděli jak návrh koaliční smlouvy, tak předběžný návrh koaličního programového prohlášení, tak si myslím, že z obou těch možných prostředků tam najdeme návrhy. Jak ty, které by mohly pomoci, tak ty, které určitě nepomohou a které budou škodit.

Chci říct - nevytvářejme dojem tím, že když bude Sněmovna o tom jednat každý měsíc, že vytvoříme jedno jediné pracovní místo. No nevytvoříme. Můžeme přispět k tomu, můžeme přispět k tomu - já bych poprosil pana předsedu vlády, aby na mě zezadu nemluvil. To se fakt špatně mluví do mikrofonu. Určitě má možnost se přihlásit do diskuse jako já. Taky jsem to nekomentoval z blízkosti jednoho metru, jeho vystoupení. Děkuju, pane předsedo. Doufám, že nám to takhle vydrží, protože to je oblíbená taktika rozhodit řečníka nějakou rádobyvtipnou poznámkou, což se panu předsedovi vlády tentokrát opravdu podařilo. (Oživení a smích v sále, potlesk.)

Jestli vám to připadá fér, tak tomu tleskejte, mně to moc fér nepřipadá, ale můžeme to zkoušet navzájem, kdo koho víc vyruší a koho víc rozhodí. Tak uvidíme.

Myslím, že můžeme přispět k tomu, že zlepšíme podmínky pro to, aby někdo jiný vytvořil pracovní místa. A pokud vláda přijde rychle s legislativními návrhy, které by mohly k tomu přispět, tak se určitě tomu věnovat budeme a můžeme se tomu věnovat přednostně na jednotlivých schůzích. Pokud povedeme obecnou debatu, ve které se budeme předhánět, kterým statistikám věříme nebo nevěříme - a všimněte si, že ti, kteří nejvíc tvrdí, že jsou eurooptimističtí, že chtějí patřit do hlavního proudu, tak Eurostat asi do hlavního proudu nepatří. Pochopil jsem z vystoupení ministra průmyslu, že je to nějaká divná instituce, která to zřejmě na objednávku české pravice počítá nějak jinak, než by to počítali oni. No, je to možné, takhle dalece jsem ještě nepřemýšlel. Uvidíme.

Myslím si, že nechceme zlehčovat to číslo. Ale přijďte s konkrétními recepty, s konkrétními návrhy na změnu legislativy, které se budou týkat například podpory vytváření zkrácených úvazků, daňového zvýhodnění těch, kteří zaměstnají dlouhodobě nezaměstnané. Snížení sociálních odvodů pro ty, kteří vytvoří pracovní místo, pro maminky nebo otce vracející se z rodičovské dovolené, případně pro ty naše spoluobčany, kteří pečují o své příbuzné se třetím či čtvrtým stupněm postižení. To si myslím, že jsou konkrétní kroky, které mohou přispět k tomu, aby podnikatelé, živnostníci, zaměstnavatelé vytvářeli další pracovní místa. Přijďme s návrhem, který zpružní více pracovní trh, který sníží cenu práce. I to je pak šance k tomu, aby vznikala nová pracovní místa.

V takovém případě budeme pro, abychom se tím urychleně zabývali, abychom vedli urychleně debatu v jednotlivých výborech a dohadovali se o tom, které koncepty jsou lepší, nebo horší. Pokud povedeme debatu, jestli má pravdu ta, či ona statistika, jestli číslo, které - každá metodika má nějaké minusy. Pokud říkáme, že Eurostat má špatnou metodiku, tak ale nějakou metodiku, abychom se porovnávali s ostatními, zejména našimi sousedy, mít musíme. A podle toho Eurostatu, i když je podezřelý, jak říká ministr průmyslu, tak dva naši sousedé jsou na tom lépe, a to je Německo a Rakousko - tak to by měl být náš cíl, ať se dostaneme k nim. A ostatní sousedé jsou na tom mnohem hůře než my. Tam bychom se asi inspirovat nemuseli. Připomínám, že další dva, poslední dva státy z evropské osmadvacítky, které jsou na tom lépe, jsou už jenom Malta a Lucembursko. Takže se dívejme tam, kde je nezaměstnanost nižší, i když možná podle špatné metodiky, a hledejme recepty, které pomohou našim podnikatelům, našim zaměstnancům vytvářet pracovní místa. To má smysl a takového projednávání se my aktivně budeme účastnit.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kováčik má slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Prostřednictvím předsedajícího panu kolegovi Stanjurovi: Vyprávějme to o té Maltě a Lucembursku těm, kteří mají čím dál tím výše do toho žlabu, a ne vlastní vinou.

Ale pane předsedo, ještě jsem se vám chtěl omluvit prostřednictvím předsedajícího: Netleskal jsem tomu, že se panu premiérovi vás podařilo rozhodit. Ale tleskal jsem eleganci, se kterou jste si s tím poradil.

A teď k věci. To vše, co tady mělo být řečeno, a bohatě ještě navrch, tady k tomu řečeno už bylo. Jestliže připustíme, že se tady bavíme o zařazení bodu, čili o řekněme technologické stránce věci, a nebereme to téma do hloubky a věcně, tak už pak jenom nezbývá než navrhnout, aby ten bod byl zařazen na tento čtvrtek jako první bod před ostatní pevně zařazené body. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Na čtvrtek. V tom případě by to velmi pravděpodobně byl druhý bod, protože jako první, pokud projde návrh grémia, by byla ona Dohoda o zřízení Evropské molekulární biologické laboratoře. Po ní bychom tedy zařadili tento bod. Ale pouze upozorňuji, že v 11 hodin ve čtvrtek je zařazena debata o Ukrajině. To znamená, je tam toto časové omezení.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Rozhodně před Ukrajinu. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Dobrá. Dobře, budeme o tom hlasovat.

Nyní je přihlášen řádně pan poslanec Šincl, po něm pan poslanec Böhnisch.

 

Poslanec Ladislav Šincl: Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych vás požádal o pevné zařazení bodu číslo 35 schváleného pořadu 6. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na úterý 11. února 2014 za pevně zařazené body. Nebo na středu dopoledne 12. února 2014 za pevně zařazený bod. Jedná se o vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, tzv. živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 85.

Současně si vás dovoluji požádat o pevné zařazení bodu 66 - Zpráva o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2012, sněmovní tisk číslo 36, na čtvrtek 13. února 2014 jako druhý bod dopoledního jednání po již pevně zařazeném bodu. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, druhý bod to být nemůže, pravděpodobně, protože předpokládám, že projde jak návrh z grémia, tak návrh pana poslance Kováčika, takže by to byl třetí bod ve čtvrtek. Ale i pro tento bod platí časové omezení 11. hodina a debata o Ukrajině. Takže pokud s vědomím toho na tom trváte, tak já to samozřejmě nechám hlasovat. (Poslanec Šincl souhlasí.)

Ano, děkuji. S přednostním právem pan předseda Kováčik. Prosím.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Omlouvám se, už to vypadá divně, že tolikrát jdu před vás, ale bohužel - dozvěděl jsem se, což jako nevládní poslanec nemohu vědět dopředu, že tady ve čtvrtek nebude pan premiér, a my bychom rádi, aby nezaměstnanost byla probírána za přítomnosti, a to za aktivní přítomnosti pana premiéra. Proto podávám alternativní návrh, aby bod, který jsem navrhl, řešení nezaměstnanosti, byl zařazen zítra, to je ve středu, jako první bod po polední přestávce. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP