(16.50 hodin)

 

Poslanec Josef Nekl: Já také děkuji. Jako zpravodaj bych chtěl poděkovat všem, kteří vystoupili jak v podrobné, tak v obecné rozpravě, s tím, že upozorňuji, že budeme ve třetím čtení projednávat několik pozměňovacích návrhů, a to pozměňovací návrh, který je v tisku, v usnesení výboru životního prostředí, ke kterému jsem já ještě podal pozměňovací návrh, a potom pozměňovací návrhy pod číslem 948, 960 a 962 a načtený pozměňovací návrh pana kolegy, který ho dával jako poslední. Jinak děkuji ještě jednou za bouřlivou a pracovní diskusi.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní přistoupíme k hlasování o návrhu na zkrácení lhůty pro třetí čtení na 48 hodin.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro. Proti? Hlasování končím.

Je to hlasování s pořadovým číslem 95, do kterého bylo přihlášeno 158 přítomných, z toho pro 108, proti 30. Konstatuji, že návrh byl přijat. Končím tímto druhé čtení tohoto návrhu.

 

Nyní přistoupíme k projednávání bodu číslo

 

64.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasus ratifikací Protokol o obavách irského lidu
týkajících se Lisabonské smlouvy
/sněmovní tisk 165/ - druhé čtení

Prosím, aby se slova ujal ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dobrý den, dámy a pánové, vážení kolegové. Tady se nacházíme ve druhém čtení tohoto návrhu, kterým by Parlament měl vyslovit souhlas s protokolem, který by se měl stát součástí základních smluv EU a kterému tady říkáme pracovně protokol o obavách irského lidu, a souvisí to s Lisabonskou smlouvou a s obavami, které v Irsku vznikly v souvislosti s tím, do jaké míry budou ochráněny některé tradiční hodnoty, ochrana rodiny, v Irsku i řekněme úloha obranných sil, armády v budoucnosti. A v souvislosti s tím se předsedové vlád a hlavy států v roce 2009 19. června dohodli, že by protokol, který bude garantovat tyto hodnoty a principy Irsku, byl součástí, která by byla takto ratifikována a stala se součástí základních smluv EU. Pokud vím, tento text byl projednán ve výborech a předpokládám, že dnes bychom se měli pokusit ho schválit. Je to otázka ústavní většiny, kterou bychom měli ve Sněmovně dosáhnout, a já bych byl rád, kdyby se nám to podařilo, protože v ratifikaci mezi členskými státy EU je ČR jedna z posledních, také díky mimořádným volbám apod. se to odložilo. Takže já doufám, že se to dnes povede. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji panu ministrovi. Tento návrh byl přikázán zahraničnímu výboru a výboru pro evropské záležitosti. Usnesení výborů byla doručena jako sněmovní tisky 165/1 a 165/2. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Roma Kostřicu, aby odůvodnil usnesení výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Rom Kostřica: Děkuji za slovo, paní předsedající. Zahraniční výbor se touto záležitostí zabýval na své schůzi 21. května 2014 a jednomyslně schválil tento návrh. Dovoluji si přečíst usnesení: Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Protokolu o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy, který byl podepsán v Bruselu dne 13. června 2012." Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane poslanče, a prosím kolegy, aby se ztišili. Děkuji. Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka výboru pro evropské záležitosti paní poslankyně Dana Váhalová.

 

Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vládo, dámy a pánové, na 12. schůzi dne 22. května 2014 se zaobíral tímto tiskem také výbor pro evropské záležitosti. Výbor pro evropské záležitosti po vyslechnutí informace náměstka ministerstva zahraničních věcí Mgr. Karla Borůvky, po vyslechnutí zpravodajské zprávy poslance Ondřeje Benešíka -

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Paní poslankyně, já se moc omlouvám, že vás přerušuji, ale prosím kolegy v levé části, aby se ztišili!

 

Poslankyně Dana Váhalová: - a po rozpravě doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dává souhlas k ratifikaci Protokolu o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy, který byl podepsán dne 13. června 2012." Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji paní poslankyni a nyní otevírám rozpravu, do které nemám nikoho přihlášeného, tudíž rozpravu končím. Táži se pana navrhovatele, zdali má zájem o závěrečná slova.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Jenom jsem chtěl poprosit, kdyby se dal čas a prostor poslancům, aby se mohli dostavit na hlasování, protože, opakuji, jedná se o 120 poslanců, ústavní většinu, aby tu bylo dost poslanců na hlasování, protože jinak když jsem poslouchal usnesení výborů, tak je jednoznačné, že ten návrh podporu má.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Určitě bych tak učinila, ale děkuji. Táži se zpravodajů, zda mají zájem o závěrečná slova. Není tomu tak, tudíž pozvu všechny poslance z předsálí k hlasování. Ještě jednou vás všechny odhlásím a prosím, abyste se znovu přihlásili svými kartičkami.

Nyní přikročíme k hlasování o navržených usnesení. Dá se říct, že usnesení obou výborů jsou shodná. Pokud nebudete mít námitek, navrhuji hlasovat o návrhu usnesení zahraničního výboru, který je formulován v souladu s dikcí Ústavy čl. 49 přesněji a zní:

 

Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení. Usnesení zní: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Protokolu o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy, který byl podepsán v Bruselu dne 13. června 2012."

Zahajuji hlasování s táži se, kdo je pro. Proti? Hlasování končím.

Je to hlasování s pořadovým číslem 96, do kterého je přihlášeno 150 poslanců, z čehož je pro 150, a konstatuji, že návrh byl přijat a byl vysloven souhlas. Končím projednávání tohoto bodu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré odpoledne. Vážené paní a pánové, budeme pokračovat, a to bude bod číslo

 

66.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluva Organizace spojených národů
o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku ze dne 2. prosince 2004
/sněmovní tisk 195/ - prvé čtení

Požádal bych pana ministra zahraničních věcí, aby za vládu ČR návrh uvedl. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP