(16.50 hodin)
(pokračuje Bartošek)

Přistoupíme k dalšímu bodu a tím je

 

64.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluva Organizace spojených národů
o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku ze dne 2. prosince 2004
/sněmovní tisk 195/ - druhé čtení

I zde požádám, aby se ujal slova ministra zahraničních věcí pan Lubomír Zaorálek.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dovolte, abych vám předložil další materiál. Jedná se tedy, jak už bylo řečeno, o Úmluvu Organizace spojených národů o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku. Pokusím se to tedy vysvětlit srozumitelně.

Je to významné ustanovení, které by přiznalo našemu kulturnímu nebo vědeckému majetku, který někam zapůjčíme, imunitu, což by znamenalo, že tento majetek nebo nějaký archivní předmět nebo umělecký předmět, který někam zapůjčíme, třeba na výstavu a podobně, pokud bude mít tuto imunitu a bude takto dočasně zapůjčen do zahraničí, třeba na nějakou výstavu, tak nebude možné ten majetek zabavit. To se tedy myslí tou ochranou, imunitou, kterou by takovýto majetek státu měl poskytnutou.

Doposud nic takového neexistovalo, takže možná že si i vybavíte, že nám v poslední době v takovém konkrétním případě hrozilo zabavení cenných uměleckých předmětů, protože někdo podal žalobu na stát, Českou republiku, a na základě toho požadoval zabavení tohoto našeho majetku a dostalo se to k soudu. Pokud bychom toto schválili, tak by se podobná situace už neměla opakovat, protože by náš majetek umělecký, kulturní byl touto imunitou chráněn. To je podstata tohoto návrhu.

Doposud úmluvu ratifikovalo 16 států, také devět států Evropské unie. Jsem přesvědčen, že tento návrh je podáván v našem zájmu, protože jak už jsem řekl, v poslední době jsme podobným situacím čelili a bylo by pro nás docela výhodné, pokud bychom se tímto opatřením podobných rizik vyvarovali. Takže snad je to jasné, prosím o podporu návrhu.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane ministře, a prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Karla Raise, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 195/1. Máte slovo.

 

Poslanec Karel Rais: Přeji dobré odpoledne. Usnesení zahraničního výboru ze dne 25. června letošního roku zní: Po odůvodnění náměstka ministra zahraničních věcí pana Ing. Martina Tlapy a zpravodajské zprávě poslance Raise a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:

Poslanecká sněmovna

I. dává souhlas k ratifikaci Úmluvy Organizace spojených národů o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku ze dne 2. prosince 2004;

II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;

III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního výboru na schůzi zahraničního výboru.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Otevírám rozpravu a táži se, zda se do ní někdo hlásí. Nikoho nevidím, v tom případě rozpravu končím a táži se, zda si vezmete závěrečné slovo - pan ministr nebo pan zpravodaj. Není tomu tak. V tom případě přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem.

Já bych vás, pane zpravodaji, poprosil, abyste přednesl pouze tu část, kde se hovoří o tom, že Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas, a já o tom dám následně hlasovat.

 

Poslanec Karel Rais: Usnesení je: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Úmluvy Organizace spojených národů o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku ze dne 2. prosince 2004."

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám a zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 153, přítomných poslankyň a poslanců je 160, pro návrh 151, proti nebyl nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Tím zároveň končím projednávání tohoto bodu.

 

Otvírám další bod.

 

66.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Protokol č. 15, kterým se mění
Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod
/sněmovní tisk 211/ - druhé čtení

I zde požádám pana ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, aby se ujal slova.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji za udělení slova. Nyní bych vám představil další vládní návrh, kterým, jak už řekl předsedající, se mění Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Pokusím vysvětlit, jak se ta Úmluva mění.

Je to poměrně jednoduché. Jedná se o to, že v poslední době soud pro lidská práva je zavalen takovým množstvím stížností o porušování práv v členských zemích, že je víceméně obtížné při tom navýšení počtu stížností celou agendu zpracovat. Problém má být řešen určitými změnami, které jsou výsledkem zasedání příslušných orgánů, které se zabývaly tím, jak to zjednodušit. Kdybych měl říct, co mi připadá nejpodstatnější na této úpravě úmluvy, tak je to především konstatování, že primární odpovědnost za plnění úmluvy o dodržování lidských práv mají samotné státy. To ve svém důsledku znamená, že se posiluje role soudů jednotlivých států. Vychází se z toho, že státy samy mají nejvíce informací, jak posoudit co nejpřesněji, jestli došlo, nebo nedošlo k porušení práv občanů. Vychází se z toho, že soudci jednotlivých soudů vlastních států nejlépe posoudí i všechny sociální, kulturní souvislosti, hodnoty, specifika té nebo oné země. Protože dnes se uznává, že při kontrole dodržování porušování lidských práv se mají brát v potaz i všechna kulturní specifika, historická a podobně, což právě ty místní soudy učiní nejlépe. Dokonce dnes platí, že i ti štrasburští soudci by měli při rozhodováních o porušování lidských práv rozhodovat právě s přihlédnutím ke kulturním hodnotám, historii určitých zemí.

Takže vlastně je to posílení principu subsidiarity, toho, že by o porušování práv měla rozhodovat především místa samotná. To je jeden princip, který by měl posílit roli místních soudů. A je to jedno ze základních opatření, které by mělo pomoci zvládnout rostoucí nával stížností, které soud ve Štrasburku nezvládá řešit, nebo se prodlužuje doba a je to nepříjemné.

Další změny, které jsou navrhovány, jsou už víceméně takové procedurální povahy. Například vzhledem k tomu, že stávající systém vedl k tomu, že soudci, kteří končí vzhledem k tomu, že dovrší 70 let, tak jim končí devítiletý mandát předčasně, tak se nyní zavádí, že nemají být voleni soudci, kteří jsou... nebo že kandidát na soudce musí být mladší 65 let. Ruší se právo veta účastníků řízení vůči záměrům senátu vzdát se pravomoci k projednávání stížností ve prospěch velkého senátu. A některé další takovéto drobné technické detaily, kterými se má zjednodušit a zrychlit průběh projednávání těchto stížností na porušování lidských práv.

Ale opakuji: nejpodstatnější je podle mě posílení principu subsidiarity a toho, že by to měly být ty státy samotné, které jsou schopny stížnosti řešit právě se schopností vzít v potaz všechna národní specifika. To si myslím, že je nejdůležitější princip. Připadá mi, že je docela vhodné tento návrh podpořit, což vám doporučuji. Myslím si, že nic moc zásadně odlišného od toho, co jsem řekl, opravdu v té úpravě úmluvy už není.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane ministře. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Robina Böhnische, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 211/1. Máte slovo, pane zpravodaji.

 

Poslanec Robin Böhnisch: Děkuji, pane místopředsedo. Touto materií se zabýval zahraniční výbor na své 11. schůzi už 25. června letošního roku a přijal následující usnesení.

Po odůvodnění náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy a zpravodajské zprávě Robina Böhnische a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Protokolu č. 15, kterým se mění Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod." Pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Sněmovny, a zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.

To je vše, děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP